Tegoroczna jesień nie rozpieszcza grzybiarzy: raz susza, a raz śnieg. Wydaje się jednak, że nadchodzi wysyp. Skyscanner zdradza, gdzie w Polsce według relacji i prognoz jest szansa na pełen kosz grzybów.
Sytuacja zmienia się dynamicznie, a tam gdzie grzyby są teraz, za chwilę może ich nie być. Aby być na bieżąco, najlepiej śledzić zmiany na mapie występowania grzybów w Polsce, szkicowanej według raportów grzybiarzy z całego kraju.
Ważna rada: w euforii grzybobrania nie zapomnij o bardzo dużej ostrożności. Jeśli nie masz absolutnej pewności co do tego, że grzyb jest jadalny, zostaw go albo pokaż w najbliższym oddziale sanepidu, gdzie na miejscu zostanie przeanalizowana jego zdatność do spożycia. Jeśli nie jesteś ekspertem od grzybów, do lasu idź się z kimś, kto się na tym zna albo przynajmniej zaopatrz się w atlas grzybów.
To gdzie te grzyby?
Podobno nawet jak grzybów nie ma nigdzie, to w Borach Tucholskich zawsze znajdzie się jakiś zabłąkany podgrzybek. Jeśli więc masz ambicję nie wracać z grzybobrania z pustymi rękoma, jedź w Bory Tucholskie. Jeśli będziesz mieć szczęście, być może lokalni mieszkańcy, Borowiacy, zdradzą Ci, gdzie najlepiej szukać grzybów. W Borach można znaleźć aż sto gatunków grzybów jadalnych, ale będąc tu pamiętaj, że jesteś na terenie Parku Narodowego.
Dorodny, zdrowy prawdziwek - marzenia każdego grzybiarza fot. Shutterstock
Grzybiarze donoszą o wysypie pięknych, zdrowych maślaków w lasach wokół Tarnowa. Można je znaleźć w Dębicy i Dąbrowie Tarnowskiej. Poza maślakami, mchy obfitują też w prawdziwki, maślaki i podgrzybki. Nie ma na co czekać!
Na brak grzybów nie narzekają też mieszkańcy okolic Janowca i Biłgoraju. Można tu liczyć na dorodne okazy młodych podgrzybków, prawdziwków i maślaków. Jeśli masz chrapkę na aromatyczną grzybową, koniecznie się tam wybierz.
W województwie wielkopolskim sytuacja dla grzybiarzy nie rysuje się w jasnych barwach, z wyjątkiem powiatu złotowskiego. W lasach w tej okolicy od początku tygodnia dominują kozaki, miodówki i podgrzybki.
Grzybobranie fot. Shutterstock
W województwie świętokrzyskim grzyby powinny się jeszcze znaleźć w okolicach Kielc i Skarżyska Kamiennej. Są pośród nich głównie prawdziwki, podgrzybki, a czasem zdarzą się kozaki i rydze. Warto spróbować!
Dzięki dużej wilgotności, żywieckie lasy mogą się pochwalić przed grzybiarzami swoimi zasobami. Pośród młodych i zdrowych grzybów dominują maślaki, podgrzybki i zające. Uwaga! Jest potencjał na wysyp w najbliższych dniach, jeśli pogoda dopisze.