Jak się nie zgubić i gdzie znaleźć nocleg

Nie zabłądzisz

Dla turystów ustawiono na pl. Hoffa tablice informacyjne. Są na nich zdjęcia i adresy miejsc noclegowych (z zaznaczeniem, gdzie są wolne pokoje) oraz mapy Wisły: letnia i zimowa z trasami i wyciągami (lampki sygnalizują, które są czynne).

Można też skorzystać z usług biura turystycznego PTTK, co będzie miało tę zaletę, że przy okazji obejrzycie zameczek myśliwski Habsburgów, w którym ma ono siedzibę. Piętrowy budynek w stylu alpejskim wzniesiono pod koniec XIX w. na Przysłopiu pod Baranią Górą. Służył myśliwym, potem turystom jako schronisko. W latach 80. został przeniesiony na ul. Lipową, między stację kolejową Wisła Uzdrowisko a dworzec PKS.

Tel. (033) 855 35 60, faks (033) 855 34 80

Swojsko lub ekskluzywnie

Tani nocleg polecamy w gospodarstwie agroturystycznym Marii Bębenek w Dolinie Gościejowa, ciotki Adama Małysza. Gdy skoczek jest akurat w Wiśle, czasem do niej zagląda. Można u niej zamówić całodzienne wyżywienie (gospodyni słynie ze świetnej kuchni). Polecamy pyszną necówkę - mielone mięso z polędwicą wieprzową w środku.

Ul. Wyzwolenia 46, nocleg 25-35 zł. Tel. (033) 855 28 84, 0 607 158 416, e-mail: nataszabebek@poczta.onet.pl

Pod lasem w Wiśle Czarnem Jan Kamiński prowadzi regionalną karczmę Drewutnia. Można spróbować np. pysznej "świńskiej dupy w kapuście" (rodzaj bigosu z dużymi kawałkami szynki) i posłuchać ludowej muzyki. Nieopodal stoją stare, drewniane chaty, w których zatrzymacie się na noc. Obok domu mieszkają różne dzikie zwierzęta, którymi gospodarz się opiekuje.

Nocleg 30 zł od osoby, obiad - od 12 zł. Wisła Czarne 3a, tel. (033) 855 50 03

Dla zamożniejszych turystów idealny będzie Hotel Gołębiewski (jeden z trzech w Polsce). Stoi przy wjeździe do Wisły, na stromym zboczu Bukowej. Olbrzymi gmach kryje m.in. Park Wodny Tropikana - kompleks basenów ze zjeżdżalniami (dł. 0,5 km) i sztuczną falą oraz Centrum Odnowy Biologicznej z kąpielami perełkowymi, biczami szkockimi i saunami. Dla najmłodszych do wieczora czynny jest pokój zabaw. Trzy restauracje (Zielona, Czerwona, Staropolska), nocny klub i kawiarnia jednocześnie mogą gościć ok. 2 tys. osób.

Ul. Ks. Bp. Bursche 3, nocleg w jedynce 320 zł (ze śniadaniem). Tel. (033) 855 47 00

Kulig z kiełbaską

Dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki) doliną Partecznika pędzą sanie, które - jeśli brakuje śniegu - zamiast płóz mają kółka. Kulig z pieczeniem kiełbasy na ognisku, gorącą herbatą i góralską kapelą kosztuje 10 zł od osoby. Trzeba rezerwować miejsca.

Wiślańskie Centrum Kultury i Informacji, tel. (033) 855 34 56

Więcej o: