Jest jednym z symboli Indii. Taj Mahal jakiego nie znacie

Taj Mahal to budowla będąca śladem cywilizacji Wielkich Mogołów. Znajduje się w Indiach, a dokładnie w Agrze i przyciąga tłumy turystów. Oprócz tego, że jest wspaniałym architektonicznym dziełem, jest też pomnikiem ogromnej miłości. Poznajcie historię tej fascynującej budowli.

Na przełomie XVI i XVII w. władcę Indii – Szahdżahana, pochodzącego z dynastii Wielkich Mogołów, spotkała ogromna tragedia. Zmarła jego 38-letnia żona – Mumtaz Mahal. Kobieta przed śmiercią skłoniła ukochanego, by przysiągł, że będzie dbał o ich dzieci, nigdy się już nie ożeni i wybuduje pomnik, który przypominał będzie wszystkim o ich wielkiej miłości. Niewiele wiadomo o dzieciach, Szahdżahan nie znalazł kolejnej żony, choć podobno miał dużo kochanek, natomiast z ostatniej obietnicy w pełni się wywiązał. Zbudował Taj Mahal, które jest wizytówką Indii, dowodem na rozkwit imperium, a przede wszystkim symbolem ogromnej miłości. W skład kompleksu wchodzi kilka świątyń i ogrodów. Wiele osób kojarzy tą budowlę z marmurowym grobowcem, ale pozostałe obiekty także zasługują na uwagę. Wśród nich np. główna brama wejściowa, będąca przykładem mogolskiej architektury, czy czerwone meczety. Najciekawszymi zdobieniami, które przykuwają wzrok są cytaty z Koranu. Konstrukcje obiektów prezentują wpływy indyjskiej architektury połączonej z perską tradycją.

Piękny grobowiec

Taj Mahal zbudowano z jasnego marmuru. Fasada budowli udekorowana jest roślinnymi motywami. Szczególnie pięknie wygląda półotwarte pomieszczenie, znajdujące się przez wejściem głównym, które ozdobiono cytatami z perskiej poezji. Wrażenie robią też kwiaty wyrzeźbione na ścianach. Wszelkie przyozdobienia pokazują, ile pracy włożono w to, by mauzoleum zachwycało. Zwieńczenie grobowca stanowi kopuła, która swym wyglądem przypomina meczety Bliskiego Wschodu. Natomiast uzupełnieniem budowli są cztery ponad 40 metrowe minarety. Wnętrze mauzoleum nie budzi już takiego zachwytu, ponieważ armia brytyjska zrabowała liczne skarby. Poza tym dawniej groby Mumtaz Mahal i Szahdżahana oddzielała rzeźbiona balustrada z diamentami i szmaragdami, ale jeden z władców mogolskich z powodu kłopotów finansowych zmuszony był sprzedać wiele cennych kamieni i miejsce nieco straciło swój urok.

Niestety najnowsze badania pokazują, że mauzoleum może zostać zniszczone, wskutek szybkiego obniżania się poziomu Jamy – rzeki, przy której znajduje się budowla. Wszystko przez to, że w Indiach prężnie rozwija się przemysł ciężki. Wysychanie powoduje silne piaskowe burze, które niszczą fasadę obiektu. Pojawiły się już plany projektów, które mogą ochronić Taj Mahal, m.in. budowa tamy, jednak związane jest to z ogromną inwestycją, przekraczającą 70 mln funtów brytyjskich. Pozostaje wierzyć, że rząd centralny zrobi co w jego mocy, by nie doszło do zniszczenia tego cudu.

Jak dotrzeć do Taj Mahal?

Aby dostać się do Taj Mahal należy najpierw polecieć do Delhi, albo Jaipuru, a później dotrzeć do Agry. W tym celu można skorzystać z połączenia kolejowego, podróż potrwa wtedy ok. 3 godziny lub wybrać się w podróż autobusem lub samochodem, choć wtedy potrzebujemy na dotarcie na miejsce ok. 6 godzin. Jest to dłuższa wyprawa, ale dla niektórych może okazać się niezłą przygodą. W końcu pokonywanie wyboistych indyjskich dróg to niecodzienne doświadczenie.

Z Warszawy do Delhi dolecieć można za około 1850-1900 zł (centerfly.pl).

 

Więcej o: