Zamek w Schwerinie (niem. Schweriner Schloss) swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z lat 1845-1857, jednak jego historia sięga X wieku, stoi on bowiem na murze pierścieniowym, który ma ponad tysiąc lat. Niektórzy określają go mianem bajkowego, inni uważają za najpiękniejszy budynek parlamentu kraju związkowego w całych Niemczech. Bez wątpienia jest on jednak symbolem liczącego 100 tysięcy mieszkańców miasta Schwerin i całego landu.
Bryła zamknu wzniesiona została na planie pierścienia i tym kształtem nawiązuje do układu wałów słowiańskiego grodu, jaki powstał na małej wyspie na jeziorze Schweriner See.
Obecnie w zamku urzęduje parlament Maklemburgii-Pomorza Przedniego, jest on również siedzibą partii politycznych. Mimo roli jaką pełni, zamek jest jednak otwarty dla zwiedzających. Turyści mają co tutaj oglądać. W jego otoczeniu powstał imponujący ogród zamkowy a w środku działa Zamkowe Muzeum oraz Muzeum Miasta Schwerin. Podziwiać w nich można dzieła sztuki z XVIII i XIX wieku, w tym biżuterię, meble, porcelanę i obrazy.
Przestrzegamy jedynie przed schodzeniem to piwnic. Według legendy w tamtejszych sklepieniach mieszka Petermännchen - duch zamku, który lubi straszyć odwiedzających go śmiałków.
Do miasta Schwerin można łatwo dojechać samochodem. Ze Szczecina drogą A11 oraz A24 dojazd powinien zająć mniej niż 3 godziny. Zamek dla zwiedzających otwarty jest codziennie od 10:00 do 18:00, a od 15 października do 14 kwietnia tylko od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00. Cena biletu normalnego to 6 euro, ulgowego 4 euro.
Belweder na wzgórzu Pfingstberg Belweder na wzgórzu Pfingstberg (fot. Aaadddaaammm (wikimedia.org), licencja: CC 3.0)
Z okazałych zamków i pałaców słynie również Branderburgia. Tuż pod Berlinem, w Poczdamie znajduje się Belweder na wzgórzu Pfingstberg. Budowany był w latach 1847-1863 dla króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Belweder położony jest na północny zachód od Nowego Ogrodu. O tym, że jest to wyjątkowa konstrukcja świadczy fakt, że w 1990 r. budynek wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jego budowa wiązała się jednak z wieloma problemami. Pierwsze szkice budowli osobiście sporządził sam Fryderyk Wilhelm IV. Wzorował się przy tym na architekturze włoskiego renesansu. Pierwsza faza budowy (1847-1852) przebiegała zgodnie z planem. Powstała wówczas fasada z dwiema 25-metrowymi wieżami, wolno stojące schody oraz boczne kolumny, które otaczają dziedziniec. Jednak na dalsze prace zabrakło środków. Plany pokrzyżowało również przekazanie władzy Wilhelmowi I w 1858 r. i śmierć monarchy w 1861 r. Prace przyspieszyła dopiero decyzja Wilhelma I, który nakazał ukończenie budowy. Ta gotowa była w 1863 r., jednak belweder zaczął cierpieć z powodu nadmiernej wilgoci.
W następnych dziesięcioleciach gmachem nikt się nie interesował. W połowie XX wieku podjęto decyzję o jego zamknięciu. Dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku grupa mieszkańców Poczdamu założyła stowarzyszenie, które domagało się przywróceania świetności belwederowi. Dzięki zebranym darowiznom udało się go wyremontować w 2005 r.
Od kwietnia do października obiekt dla zwiedzających otwarty jest codziennie w godzinach 10:00-18:00, od marca do listopada otwarty jest tylko w soboty i w niedziele od 10:00 do 16:00. Bilet normalny kosztuje 4 euro, a ulgowy 3 euro. Do Poczdamu najłatwiej dojechać samochodem (autostrada A2) lub pociągiem EuroCity. Bilet z Warszawy i Gdyni do Berlina kupiony odpowiednio wcześnie kosztuje 29 euro, natomiast z Poznania do Berlina 16 euro.
Zamek Hubertusburg w Wermsdorf Zamek Hubertusburg w Wermsdorf (fot. Romantikgeist (flickr.com), licencja: CC BY 2.0)
Na południu Niemiec znajduje się zamek, który zbudowany został przez króla Polski Augusta II Mocnego. Hubertusburg to zamek myśliwski Wettynów, znajduje się w Wermsdorf koło Oschatz (Saksonia). Jego budowa trwała zaledwie trzy lata. Ukończono ją w 1724 r. August II Mocny podarował ten zamek swojemu synowi. August III Sas podarunek przyjął chętnie, jednak nie spodobał mu się wygląd zamku i nakazał jego przebudowę w stylu rokoko. Budynek swego czasu był ulubionym miejscem jego polowań. W otoczeniu zamku odbywały się pełne przepychu inscenizacje.
W późniejszych latach zamek wielokrotnie zmieniał swoją funkcję. W latach 1776-1835 służył jako fabryka porcelany, w kolejnych zmieniony był w więzienie i dom pracy przymusowej, szpital czy nawet przedszkole dla niewidomych dzieci.
Chcąc dojechać do Wermsdorf najlepiej najpierw udać się do Lipska lub Drezna. Zamek znajduje się bowiem w połowie drogi między tymi miastami.
Budynek można zwiedzać z przewodnikiem. Cena jednego biletu to 3 euro.