Jak wynika z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ubiegłym roku aż 63,8 proc. Polaków zdecydowało się na indywidualną organizację wyjazdów, a liczba osób wyjeżdżających w ten sposób wzrasta o ok. 2,5 proc. z roku na rok.
Nasze wyniki pokazują jasno, że samodzielne organizowanie pobytu w europejskich stolicach cieszy się wśród Polaków niesłabnącą popularnością – na szczycie listy miast preferowanych znajdują się w tym roku Rzym, Paryż i Barcelona, bardzo wysoko uplasowała się także włoska Liguria – komentuje Maciej Knopa, travel manager FRU.PL.
Wyniki badań CBOS z 2014 r. pokazują, że każdego roku około połowa Polaków nie wypoczywa dłużej niż 2-4 dni. Zamiast tygodniowych wypoczynków w kurortach coraz częściej wybierają krótkie wycieczki do atrakcyjnych miast. Na takie wycieczki najczęściej latają tanimi liniami lub jadą pociągiem czy samochodem. Tym ostatnim najłatwiej dojechać do sąsiednich krajów: Czech lub Niemiec. Będąc już na miejscu wybieramy tańsze hotele, ale o dobrym standardzie.
Koszt takiego wyjazdu mieści się najczęściej w przedziale 600-1000 zł za osobę – mówi Knopa.
750 zł to zatem średnia kwota, jaką płacili w minionym sezonie letnim Polacy za kilkudniowe wyjazdy. Wśród mieszkańców Polski kilkudniowe urlopy w miastach Europy cieszą się dużym powodzeniem również jesienią. Ceny są wówczas niższe, a same miasta są zdecydowanie mniej zatłoczone.