Polacy na wakacjach. Ile złotych wydajemy na krótki urlop?

Oprócz długich wyjazdów organizowanych przez biura podróży Polacy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę na kilka dni. Weekendowe wyjazdy to dobra opcja dla tych, którzy chcą odpocząć od pracy i codziennych obowiązków. Portal Fru.pl sprawdził, dokąd Polacy jeżdżą na tak zwane City Breaks, oraz ile są skłonni za to zapłacić.

Jak wynika z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ubiegłym roku aż 63,8 proc. Polaków zdecydowało się na indywidualną organizację wyjazdów, a liczba osób wyjeżdżających w ten sposób wzrasta o ok. 2,5 proc. z roku na rok.

Nasze wyniki pokazują jasno, że samodzielne organizowanie pobytu w europejskich stolicach cieszy się wśród Polaków niesłabnącą popularnością – na szczycie listy miast preferowanych znajdują się w tym roku Rzym, Paryż i Barcelona, bardzo wysoko uplasowała się także włoska Liguria – komentuje Maciej Knopa, travel manager FRU.PL.

Wyniki badań CBOS z 2014 r. pokazują, że każdego roku około połowa Polaków nie wypoczywa dłużej niż 2-4 dni. Zamiast tygodniowych wypoczynków w kurortach coraz częściej wybierają krótkie wycieczki do atrakcyjnych miast. Na takie wycieczki najczęściej latają tanimi liniami lub jadą pociągiem czy samochodem. Tym ostatnim najłatwiej dojechać do sąsiednich krajów: Czech lub Niemiec. Będąc już na miejscu wybieramy tańsze hotele, ale o dobrym standardzie.

Koszt takiego wyjazdu mieści się najczęściej w przedziale 600-1000 zł za osobę – mówi Knopa.

750 zł to zatem średnia kwota, jaką płacili w minionym sezonie letnim Polacy za kilkudniowe wyjazdy. Wśród mieszkańców Polski kilkudniowe urlopy w miastach Europy cieszą się dużym powodzeniem również jesienią. Ceny są wówczas niższe, a same miasta są zdecydowanie mniej zatłoczone.

Więcej o: