Ekstremalne sporty wodne na Mazurach – dużo więcej niż żagle [7 CUDÓW MAZUR]

Mazurskie akweny przyciągają dziś już nie tylko miłośników spokoju i ciszy, ale coraz częściej amatorów nowych sportów ekstremalnych. W krainie tysiąca jezior fani flyboardingu, kitesurfingu czy wakeboardingu z pewnością nie będą narzekać na nudę.

Uprawianie sportów staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Dzięki poprawiającej się infrastrukturze na Mazurach, Polacy chętnie wybierają sporty wodne. Dużym zainteresowaniem cieszą się wakeboarding czy flyboarding. Są to stosunkowo nowe dyscypliny, które uprawoa coraz więcej Polaków, zwłaszcza młodych. Dostarczają solidną dawkę adrenaliny, a poza tym pozwalają się wyszaleć. Mazury to również region, gdzie swoje potrzeby zaspokoją miłośnicy nieco spokojniejszych sportów, jak żeglarstwo czy kajakarstwo. Mimo ofensywy nowych sportów wodnych, te bardziej tradycyjne w dalszym ciągu nie narzekają na brak zainteresowania.

Na Mazurach można odfrunąć

Dokładnie w Mikołajkach, gdzie organizowane są loty na flyboardzie. To urządzenie, które zaprojektował w 2011 roku Frank Zapata – mistrz świata w pływaniu na skuterach wodnych. Pozwala ono unosić się nad powierzchnią wody nawet do wysokości 15 metrów, co umożliwia wykonywanie w powietrzu mrożących krew w żyłach ewolucji. Dzięki potężnej mocy silnika skutera wodnego, strumień wody pompowany przez blisko 18-metrową rurę unosi zawodnika do góry. Najlepsi potrafią pływać, latać, nurkować czy skakać, wykorzystując przy tym jedynie pompowaną wodę. Flyboard to urządzenie niebezpieczne, ponieważ uzależnia od dobrej zabawy i adrenaliny.

Flyboarding na MazurachFlyboarding na Mazurach fot. Flyboard Fun&Sport

Kitesurfing - poczuj siłę wiatru

Maniacy prędkości powinni spróbować swoich sił w kitesurfingu. Polega on na tym, że pływamy na desce, wykorzystując siłę wiatru za pomocą specjalnego latawca. Największą trudność w tym sporcie stanowi utrzymanie odpowiedniej równowagi, a także opanowanie latawca. Ten niezwykle widowiskowy sport jest bardzo popularny w nadmorskich miastach, jednak coraz więcej kitesurferów można spotkać na Mazurach. Najczęściej zajęcia z kitesurfingu prowadzone są na jeziorze Niegocin.

Wakeboarding z adrenaliną

Wakeboarding stał się w ostatnim czasie bardzo modny w naszym kraju. Ten sport ma coraz więcej zwolenników, a ośrodki do „ślizgania” się i latania na wodzie powstają jak grzyby po deszczu. Wake jest kombinacją nart wodnych, snowboardu i surfingu. To fantastyczny sposób na oderwanie się od szarej codzienności. Godzinna zabawa dostarcza pokaźnej dawki endorfin. Przebywający na Mazurach mogą skorzystać z wake parku znajdującego się w Giżycku. Znajduje się tu dwusłupowy wyciąg o długości 220 i 180 metrów - na początku września rozegrano tu Mistrzostwa Polski.

Wakeboarding można również uprawiać przy wykorzystaniu łodzi motorowej. Wrażenia z pływania są trudne do opisania. Swoją przygodę z wakeboardingiem zaczynają już kilkuletnie dzieci, co sprawia, że to sport dla całych rodzin. Stanowi również alternatywny sposób spędzania wolnego czasu dla surferów i kitesurferów poszukujących adrenaliny w bezwietrzną pogodę.

Wakeboarding na MazurachWakeboarding na Mazurach fot. Wake Park Giżycko

Po szaleństwach chwila relaksu na SUP-ie

Jeśli mimo wszystko wolicie coś bardziej spokojnego, to idealnym wyborem może okazać się SUP (Stand Up Paddle). O co w tym chodzi? To po prostu pływanie na stojąco na desce i odpychanie się wiosłem. Zaletą tej formy aktywności jest to, że angażujemy nie tylko mięśnie ramion i pleców, ale również dolne partie ciała - mięśnie nóg i lędźwi. Sprzęt po złożeniu można spakować do bagażnika i jest stosunkowo lekki – ważny tylko 15 kg.

Dzięki SUP-owi mamy możliwość całkowitego zrelaksowania się w przepięknym otoczeniu mazurskich krajobrazów. Ten sport mogą uprawiać zarówno osoby młode, jak i starsze. Wystarczy kilka godzin treningu, aby wyczuć odpowiedni balans deski i nauczyć się odpowiedniej równowagi.

Rodzinne żeglowanie

Najbardziej popularnym sportem wodnym na Mazurach bez wątpienia pozostaje żeglarstwo. Sprzyja temu rozwinięta sieć kanałów, łącząca mazurskie jeziora, coraz lepsza baza czarterowa jachtów, a także nowoczesne ekomariny. Rejs żaglówką to doskonały sposób na relaks, kontakt z naturą czy wyprawę ze znajomymi lub dziećmi, które bardzo szybko łapią żeglarskiego bakcyla.

O tym, że żeglarstwo potrafi wciągnąć przekonali się niedawno laureaci konkursu fotograficznego 7 Cudów Mazur, a dokładniej rodzina Bryłów z Giżycka. Mimo że pochodzą z Mazur nigdy nie mieli okazji uczestniczyć w rejsie żaglówką. Piękno lokalnych krajobrazów, spokój oraz frajda, jaką daje żeglowanie urzekło całą trójkę, a zwłaszcza 9-letniego Jakuba, który w przyszłości zamierza zdobyć żeglarski patent.

Wakeboarding na Mazurachfot. 7 Cudów Mazur

Kajaki wciąż na topie

Osoby planujące wakacje w większym gronie z pewnością zainteresuje możliwość odbycia niezapomnianej wyprawy malowniczymi zakątkami Mazur. W ostatnich latach mazurska baza wypożyczalni kajaków bardzo się rozrosła. Na turystów czekają setki kilometrów tras. Rosnąca popularność kajaków w Polsce to nie tylko zasługa infrastruktury i pięknych miejsc, ale również wyczynu Aleksandra Doby, który w pojedynkę przepłynął kajakiem Atlantyk. Podróżnik w minionym roku był gościem honorowym imprezy 7 Cudów Mazur w Rynie i opowiadał publiczności o swoich przygodach na oceanie.

***
7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

W ramach kampanii w czerwcu, lipcu i sierpniu 2015 roku, w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat „7 Cudów Mazur” o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będą liczne atrakcje na lądzie. W specjalnych strefach kibica zaplanowano koncerty, pokazy i konkursy ukazujące walory turystyczne regionu, a także różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.