Są stare, zniszczone i bardzo dziwne. Ruszamy śladem przystanków autobusowych w dawnych republikach ZSRR

Fotograf Christopher Herwig przez ponad 12 lat podróżował po krajach byłego Związku Radzieckiego. Niedawno ukazał się album, w którym umieścił zdjęcia najbardziej oryginalnych przystanków autobusowych, jakie tam zobaczył.

Na pomysł stworzenia albumu Christopher Herwig wpadł już w 2002 r. Wtedy to uzbrojony jedynie w swój rower i plecak udał się w podróż z Londynu do Petersburga. To właśnie podczas tej podróży po raz pierwszy spostrzegł, że przystanki autobusowe w Rosji wyglądają zupełnie inaczej niż te, które można zobaczyć w Europie Zachodniej. Przez następnych 12 lat przemierzył niemal 30 tysięcy kilometrów, rowerem, samochodem i autobusami. W ten sposób zgromadził imponującą kolekcję zdjęć.

Przystanki, które zobaczył, określił mianem dzieł sztuki. Według niego stanowiły one swego rodzaju poligon doświadczalny dla architektów zza żelaznej kurtyny, którzy projektując je, mogli sobie pozwolić na niemal wszystko.

Takie nietypowe przystanki zobaczyć można na Ukrainie, Litwie, Białorusi, w Łotwie, Rosji czy Kazachstanie. Część z nich przestało już pełnić swoją funkcję i dziś stoi niewykorzystywana.

Konstrukcje różnią się wyglądem w zależności od miejsca, w którym stoją. Ich formy i zdobienia nawiązują do tradycji danego regionu. Na przykład wiata w Kirgistanie nawiązuje do tradycyjnego dla tego kraju nakrycia głowy.

ZOBACZ DUŻE ZDJĘCIA>>

Album Soviet Bus Stops można zamówić na stronie amazon.com.

Album Soviet Bus StopsAlbum Soviet Bus Stops Album Soviet Bus Stops

Więcej o: