Są stare, zniszczone i bardzo dziwne. Ruszamy śladem przystanków autobusowych w dawnych republikach ZSRR

Fotograf Christopher Herwig przez ponad 12 lat podróżował po krajach byłego Związku Radzieckiego. Niedawno ukazał się album, w którym umieścił zdjęcia najbardziej oryginalnych przystanków autobusowych, jakie tam zobaczył.

Na pomysł stworzenia albumu Christopher Herwig wpadł już w 2002 r. Wtedy to uzbrojony jedynie w swój rower i plecak udał się w podróż z Londynu do Petersburga. To właśnie podczas tej podróży po raz pierwszy spostrzegł, że przystanki autobusowe w Rosji wyglądają zupełnie inaczej niż te, które można zobaczyć w Europie Zachodniej. Przez następnych 12 lat przemierzył niemal 30 tysięcy kilometrów, rowerem, samochodem i autobusami. W ten sposób zgromadził imponującą kolekcję zdjęć.

Przystanki, które zobaczył, określił mianem dzieł sztuki. Według niego stanowiły one swego rodzaju poligon doświadczalny dla architektów zza żelaznej kurtyny, którzy projektując je, mogli sobie pozwolić na niemal wszystko.

Takie nietypowe przystanki zobaczyć można na Ukrainie, Litwie, Białorusi, w Łotwie, Rosji czy Kazachstanie. Część z nich przestało już pełnić swoją funkcję i dziś stoi niewykorzystywana.

Konstrukcje różnią się wyglądem w zależności od miejsca, w którym stoją. Ich formy i zdobienia nawiązują do tradycji danego regionu. Na przykład wiata w Kirgistanie nawiązuje do tradycyjnego dla tego kraju nakrycia głowy.

ZOBACZ DUŻE ZDJĘCIA>>

Album Soviet Bus Stops można zamówić na stronie amazon.com.

Album Soviet Bus StopsAlbum Soviet Bus Stops Album Soviet Bus Stops

Komentarze (56)
Są stare, zniszczone i bardzo dziwne. Ruszamy śladem przystanków autobusowych w dawnych republikach ZSRR
Zaloguj się
 • dwa_szopy

  Oceniono 84 razy 82

  Żaden nie popisany. u nas niestety na każdą wieś dotarł już jakiś kibic.

 • agak23

  Oceniono 70 razy 66

  Podziwiam zwłaszcza te przystanki na Białorusi - pomalowane w piękne wzory, estetyczne. U nas zasmarowali by je sprejami.

 • defntx

  Oceniono 33 razy 27

  Zastanawia lokalizacja, zwłaszcza tych w Kazachstanie, kto tam wysiada, kto wsiada?

 • there.there

  Oceniono 27 razy 21

  Architektura ZSRR w ogóle jest warta zainteresowania. Powstało tam wiele kosmicznych budynków, które zadziwiają zwłaszcza biorąc pod uwagę ich "końcoświatowe" lokalizacje (syberyjskie miasta, Uzbekistan, Turkmenistan, Armenia itp). Patrząc jednak na gust Rosjan obawiam się, że wiele z tych perełek może zostać "zmodernizowana", tak jak z resztą dzieje się to i u nas z perełkami PRL-owskiego modernizmu. Polecam odszukać sobie na skyscrapercity wątek o nowoczesnej architekturze ZSRR. Gały czasem wychodzą:)

 • gelbigel

  Oceniono 19 razy 17

  widać dewastacja przystanków to domena słowian
  u nas nowa szyba 4m2 nie wytrzyma 1 tygodnia
  a wstawiają je regularnie

 • czeski_honza

  Oceniono 16 razy 12

  Niektóre z nich to prawdziwe perełki architektoniczne.

 • plastikpiokio

  Oceniono 25 razy 9

  to wszystko jest gowno ---nasze przystanki z wiatami w KIELCACH to miszczostwo swiata kieledzkich władz //// po 400 tysi jeden //

 • zlotabeczka

  Oceniono 9 razy 7

  Przystanek w Armenii, Eczmiadzynie - piekny i praktyczny (choc zima moze troche zawiewac:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX