Jak tanio podróżować po świecie? [7 porad]

Wcale nie trzeba być krezusem, żeby mieć szansę zobaczyć świat. Wystarczy znać kilka trików i mieć oczy i uszy otwarte. Podpowiadamy, jak maksymalnie zaoszczędzić podczas podróży, od kupowania biletów po jedzenie i nocleg.

1. Bądź otwarty na nowe kierunki
Są akurat dostępne tanie bilety w kierunku, którego nigdy nie rozważałeś. Masz czas i ogromny apetyt na przygodę. Jeśli tak jest, to nie ma nad czym się zastanawiać. Może więc warto odłożyć w czasie drogą i wymarzoną podróż jeśli dużo tańsza i bardzo ciekawa jest w zasięgu ręki?

2. Trzymaj rękę na pulsie
Masz już upatrzony kierunek, ale nie uśmiecha Ci się płacić za niego aktualnej ceny? Zapisz się na Alert Cenowy- dzięki niemu możesz śledzić, jak zmienia się koszt przelotu, który Cię interesuje. Warto też regularnie przeglądać promocje lotnicze i newslettery. W ten sposób najtańszy lot Cię nie ominie.

3. Bądź ekspertem od taniego podróżowania
To, w jaki sposób ustalane są ceny biletów i inne zasady dotyczące podróżowania nie jest przypadkowe. Rządzą tym określone zasady, których poznanie pozwoli na najlepsze korzystanie z oferty linii lotniczych. Na przykład wyszukiwarka Skyscanner przygotowała raport "Najlepszy czas na tanie loty", w którym zdradza wyniki analiz dotyczących tego, kiedy można najtaniej latać w różnych kierunkach.

4. Stawaj się mieszkańcem miejsc, które odwiedzasz
Wybieranie mniej turystycznych kierunków nie tylko się opłaca, ale i często pozwala głębiej przeżyć podróż. Podczas wyprawy zawsze staraj się zamieniać hotelowe restauracje na lokalne knajpy, dowiedzieć się jakie są ulubione rozrywki miejscowych i spróbować ich na własnej skórze oraz omijać miejsca, w których turyści płacą za wszystko podwójną cenę.

5. Korzystaj z biletów dookoła świata
Wiele linii lotniczych oferuje łączone bilety, podczas których można zrobić kilka przystanków w różnych miejscach na świecie. To dużo tańsze rozwiązanie niż kupowanie pojedynczych biletów w jedną stronę. Dzięki temu możesz skomponować plan własnej, wymarzonej podróży "dookoła świata".

Tanie latanie. CzarteramiTanie latanie. Czarterami Fot. Shutterstock

6. Wymieniaj pracę na wikt i opierunek
Wielu pisarzy i blogerów piszących o podróżach w ten właśnie sposób zrealizowało swoje marzenia. Biorąc udział w zorganizowanym wolontariacie w upatrzonym przez siebie miejscu albo pomaganie w hostelu, w którym chcesz się zatrzymać w znaczący sposób obniży koszty podróży. A do tego przeżyjesz coś nowego i zrobisz coś dobrego.

7. Zwiedź świat, który masz pod nosem
Jeśli wcale nie ciągnie Cię do dalekich podróży i lubisz rozumieć język, w jakim ludzie dookoła Ciebie się posługują, postaw na odkrywanie Polski. Nasz kraj może się pochwalić piękną przyrodą i pełen jest intrygujących miejsc - czy znasz je już wszystkie?

Więcej o: