Muzeum zawieszone nad przepaścią. Niezapomniany widok na Alpy [ZDJĘCIA]

Niedawno otwarto nowe muzeum legendarnego himalaisty Reinholda Messnera. Powstało ono na szczycie góry Kornplatz. Jego goście mogą podziwiać krajobraz Dolomitów ze specjalnej, zawieszonej nad przepaścią platformy widokowej.

Reinhold Messner to włoski alpinista, himalaista i podróżnik. Pochodzi z Tyrolu Południowego. Zasłynął tym, że jako pierwszy człowiek na świecie, wraz z Peterem Habelerem zdobył Mount Everest bez korzystania z butli z tlenem i jako pierwszy zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników na świecie. 

Nowe muzeum zbudowano na szczycie najbardziej rozbudowanej stacji narciarskiej w Południowym Tyrolu - na górze Kornplatz. Szary gmach został dosłownie wtopiony w górski szczyt. Budynek jest już szóstym obiektem, który wchodzi w skład Messner Mountain Museum - sieci górskich muzeów, które tematycznie związane są z górami. Najnowsze z nich, MMM Corones określane jest mianem „muzeum w chmurach”.

W środku znalazła się ekspozycja, która poświęcona jest sześciu najwyższym górskim szczytom świata.

ZOBACZ DUŻE ZDJĘCIA>>

Futurystyczny obiekt zaprojektowała światowej sławy architekt Zaha Hadid. Wejście do środka przypomina idealnie przyciętą skałę lub bryłę lodu. Po przeciwnej stronie znalazł się zawieszony nad przepaścią taras widokowy. Rozpościera się z niego niesamowity widok na Dolomity. Sam budynek ma tylko trzy okna. Przez pierwsze z nich zobaczyć można górę Peitlerkofel, przez kolejne szczyt Heiligkreuzkofel, a ostatnie wykadrowano tak, aby udostępnił widok na Ortler i Południowy Tyrol. 

Pozostałe z sieci muzeów również znajdują się w Dolomitach.

Więcej o: