Chorwacja jesienią - najlepsze parki rozrywki i rezerwaty przyrody, dzięki którym nie będziesz się nudzić

Chorwacja to nie tylko urokliwe plaże i błękitne morze. Kraj ten z powodzeniem można odwiedzać również późnym latem czy jesienią. Liczne aquaparki, jaskinie i rezerwaty przyrody sprawiają, że kierunek ten jest dobry dla osób, które lubią wypoczywać aktywnie i z całą rodziną.

Podstawą udanych rodzinnych wakacji jest znalezienie równowagi pomiędzy relaksem rodziców a doskonałą zabawą ich pociech. Pod tym względem Chorwacja sprawdza się znakomicie i zapewnia różnorodne formy spędzania czasu – od wypoczynku na pięknych plażach przy błękitnym morzu, przez wczasy pośród zielonych wzgórz, zamków i rycerzy, po urlop wśród niedźwiedzi lub nawet dinozaurów!

Ponadto, w tym oddalonym o zaledwie kilkanaście godzin jazdy samochodem kraju, na urlopowiczów czekają setki hoteli z szeroką ofertą dla rodzin, parki wodne i parki rozrywki. Nawet ostatnie dni lata, tuż przed rozpoczęciem szkoły, mogą być niezapomniane. Warto też rozważyć wyjazd do Chorwacji również po sezonie, bo to właśnie wtedy można w pełni doświadczyć jej wyjątkowej atmosfery.

Waracyjny raj

Nie tylko piękna przyroda, ale również stosunkowo niedługi czas podróży powinny
być zachętą do rodzinnych wakacji w Chorwacji. Podróż samochodem jest dużym udogodnieniem dla osób podróżujących z dziećmi, szczególnie w sytuacji gdy zachodzi potrzeba zabrania dodatkowego bagażu lub gdy bierzemy pod uwagę nieprzewidziane postoje.

Z każdym rokiem coraz bardziej popularne stają się kwatery prowadzone przez chorwackie rodziny. Wśród nich znaleźć można apartamenty, domki letniskowe oraz miejsca campingowe.

Zabawa dla całej rodziny

Nie tylko latem, ale w trakcie całego roku, Chorwacja oferuje szeroki wachlarz atrakcji, również dla tych turystów, którzy planują spędzić urlop z dala od plaży. Jest tu naprawdę wiele do odkrycia - od dinozaurów i aquaparków na półwyspie Istria, po średniowieczne zamki w regionie żupani krapinsko-zagorskiej oraz prawdziwych piratów na dalmatyńskim wybrzeżu.

Położone na terenie półwyspu Istria parki rozrywki sprawiły, że region ten stał się bardzo popularny wśród odwiedzających Chorwację rodzin.

Aquacolors - otwarty w tym roku park rozrywki wodnej w Poreei, oferuje swoim gościom
12 różnych zjeżdżalni, dopasowanych do osób w każdym wieku. Maluchy mogą się świetnie bawić na „żółwiej zjeżdżalni”, podczas gdy starsi, o ile tylko nie zabraknie im odwagi, mogą zjeżdżać na „zapętlonej rakiecie”. Park oferuje również duży wybór atrakcji w postaci trampolin i boisk do piłki nożnej czy siatkowej.

Kolejnym parkiem wodnym położonym na półwyspie jest Istralandia. W parku znajdują się baseny z falami, hydromasażem, basen dla dzieci, a także niezliczona ilość zjeżdżalni i ciekawy program animacji dla najmłodszych. Istralandia położona jest w Brtonigli, która oddalona jest o 50 minut jazdy samochodem od Rovinj.

Chorwackie dinozaury

O dinozaurach, które kiedyś zamieszkiwały ziemię przypomina park rozrywki, który położony jest na terenie starego kamieniołomu w Funtanie, ośrodku oddalonym o 10 minut jazdy od Poreei. Dinozaury zamieszkujące park są oryginalnej wielkości i poruszają się, budząc dreszczyk emocji wśród odwiedzających.

W Chorwacji mieszkają także słonie, zebry i lamy. Można je spotkać w parku safari, położonym wśród wysp Briońskich, w pobliżu wybrzeża Puli. Można się tam dostać specjalnym, przystosowanym do safari Jeepem lub pociągiem wycieczkowym.

Żupana krapinsko-zagorsa

Region, położony na północ od Zagrzebia, może pochwalić się największym zagęszczeniem zamków w całej Chorwacji. Najsłynniejszym z nich jest XIII-wieczny zamek Trakošćan, który obecnie pełni rolę muzeum. Szczególnie warto odwiedzić ogromną i świetnie zachowaną zbrojownię. Innym popularnym zamkiem jest Veliki Tabor, położony na szczycie wzgórza i górujący nad całym regionem żupani krapinsko-zagorskiej.

Osoby zwiedzające budowlę mogą wziąć udział w średniowiecznym festiwalu oraz warsztatach, podczas których opowiadane są mrożące krew w żyłach opowieści z historii zamku. Dzieciom z pewnością przypadną do gustu walki rycerskie oraz stroje rycerzy i dam, w których będą mogły w pełni poczuć średniowiecznego ducha.

Niedźwiedzie w Chorwacji

W Chorwacji na wolności wciąż żyje około 1000 niedźwiedzi. Na terenie Parku Narodowego Velebit, biosfery UNESCO, znajduje się rezerwat dla niedźwiedzi Kuterevo. Swoje miejsce znajdują tam młode niedźwiedzie, które straciły swoje matki i inaczej nie byłby w stanie przeżyć w naturalnych warunkach pierwszych lat życia. W Kutervo, niedźwiadki mają dom oraz profesjonalną opiekę w naturalnych dla siebie warunkach. Ktokolwiek chciałby zobaczyć te majestatyczne zwierzęta z bliska, powinien wybrać się na wycieczkę po terenie schroniska.

Chorwacja, Park Narodowy Paklenica. Park Narodowy Paklenica rozpościera się w południowo-wschodniej części pasma górskiego Velebit. Paklenica to bardzo popularne miejsce wspinaczkowe. Jest tu też wiele ciekawych szlaków.Chorwacja, Park Narodowy Paklenica. Park Narodowy Paklenica rozpościera się w południowo-wschodniej części pasma górskiego Velebit. Paklenica to bardzo popularne miejsce wspinaczkowe. Jest tu też wiele ciekawych szlaków. Chorwacja, Park Narodowy Paklenica/Fot. Shutterstock

Park jaskiń Grabovae to ciekawe i bardzo zróżnicowane pod względem przyrodniczym miejsce: lasy, góry, błonia oraz pastwiska, pokrywają większość jego powierzchni. Na jego terenie, rozciągniętym pomiędzy rzekami Lika oraz Perušić, znajduje się aż 9 jaskiń. Dla turystów dostępna jest jaskinia Samograd, umieszczona w zapadlisku krasowym na wzgórzu Grabovaea, gdzie podczas wycieczki z przewodnikiem, odwiedzający mogą podziwiać wyjątkowe formacje skalne.

Dalmacja

Miasto Omiš jest doskonałym miejscem dla każdego, kto preferuje wypoczynek aktywny i pełen wrażeń. W okolicach miasta można uprawiać rafting oraz kajakarstwo na rzece Cetinie, żeglować wzdłuż pięknego wybrzeża, nurkować a nawet uprawiać wspinaczkę na pobliskich wzgórzach. Omiš jest oddalony o 50 minut jazdy samochodem od Splitu, a odwiedzającym go turystom oferuje szeroką gamę sportowych atrakcji. Jednak rzeczą, o której nie każdy wie, jest to że Omiš był niegdyś domem piratów. Ci, którzy nie wierzą w legendy, mogą przekonać się o tym na własne oczy – co roku 18 sierpnia, w miejskim porcie, rekonstruowana jest słynna XIII-wieczna bitwa pomiędzy Maldukiem – królem piratów, a flotą wenecką.

Szybenik słynie z armat, których wystrzał co roku niesie się echem przez pobliskie wody. Dźwięk ten nie alarmuje już o zbliżającym się niebezpieczeństwie, ale zapowiada odbywający się tu średniowieczny festiwal. Wydarzenie odbywa się we wrześniu, kiedy to na placach i ulicach miasta mieszkańcy demonstrują swoje historyczne oraz kulturalne dziedzictwo. Program festiwalu pokazuje życie, pracę oraz kuchnię z czasów, gdy Szybenik był największym miastem Chorwacji.

Osoby, które wolą wodną rozrywkę, powinny odwiedzić Aquapark Solaris. Położony w Szybeniku park wodny oferuje 6 różnych zjeżdżalni, dysze wodne i wodospady z efektami wodnymi.

Więcej o: