Pomieści nawet 120 osób. Tak wygląda największa publiczna sauna na świecie [DUŻE ZDJĘCIA]

Zbudowano ją z drewnianych materiałów i osadzono w magicznym krajobrazie północnej Norwegii. W środku można się poczuć jak w teatrze, głównym aktorem jest tutaj bezkresne morze.

W Norwegii powstała właśnie największa na świecie sauna. Zbudowano ją w ramach festiwalu SALT - kulturalnego wydarzenia, podczas którego wznoszone są nowoczesne i często przedziwne instalacje. Festiwal odbywa się na maleńkiej wyspie Sandhornoya w północnej części Norwegii.

Budynek, w którym umieszczono saunę, ma kształt litery A. Jego boczne ściany przypominają żerdzie, na których w Norwegii przygotowuje się tradycyjny przysmak - suszone ryby. W środku zbudowano miejsca do siedzenia na drewnianych stopniach, ich układ ma nawiązywać do teatralnej widowni. Dodatkowo wrażenie teatru potęguje mocno przeszklona, frontowa ściana, przez którą rozpościera się widok na plażę i ocean. Mimo niskiej temperatury na zewnątrz, w środku panuje prawdziwie tropikalny klimat. Odpowiednią temperaturę zapewniają piece oraz ściany, które wyłożono materiałem zatrzymującym ciepło w środku.

Ten olbrzymi namiot może też łatwo zmienić swoją funkcję. W razie potrzeby można go szybko przewietrzyć i zmienić w salę konferencyjną festiwalu.

Do tej nietypowej sauny można dojechać autem (na wyspę prowadzi droga z kontynentalnej części Norwegii) lub przypłynąć łodzią z miasta Bodo. Do tego ostatniego najłatwiej przylecieć samolotem z Oslo lub Trondheim.

Sauna powstała w ramach festiwalu SALT w NorwegiiSauna powstała w ramach festiwalu SALT w Norwegii Salt Sauna, Bodo, Norwegia, fot. Martin Losvik, (salted.no)

Organizatorzy festiwalu zadbali też o miejsca do spania. Jego goście mogą nocować na plaży w specjalnych domkach "njalla". Te, wykonane są zdrewna i mają przeszklony sufit, dzięki czemu nocą można prosto z łóżka podziwiać zorzę polarną.

Sauna niestety jest konstrukcją tymczasową. Korzystać z niej można było do 5 września tego roku. Teraz  organizatorzy chcą przenieść festiwal wraz z całą instalacją w inne miejsca, w tym między innymi na Grenlandię, Islandię i Wyspy Owcze.

Więcej o: