Ferie i Puchar Świata na Podhalu

W drugiej połowie stycznia pod Tatrami będzie bardzo tłoczno. Rozpoczną się ferie i Puchar Świata w skokach narciarskich. Ceny skoczą, a o nocleg będzie trudno

17 stycznia ferie rozpoczną dzieci z pięciu województw: małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Kiedy do Zakopanego dotrą pociągi z dziećmi, na Wielkiej Krokwi 17 i 18 stycznia będą rywalizować najlepsi skoczkowie świata, z Adamem Małyszem na czele. Za nimi pod Tatry przybędą tłumy sympatyków. Ponad 30 tys. biletów na zawody już dawno zarezerwowano, ale organizatorzy spodziewają się nawet 50 tys. kibiców.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu daty ferii podało jeszcze w czerwcu, a Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) decyzję o terminie Pucharu Świata w Zakopanem podjęła jesienią.

- Trudno spodziewać się, żeby władze FIS chciały dostosować się do polskiego kalendarza oświatowego - uważa wicestarosta tatrzański. - Zastanowimy się, co zrobić, by takiej sytuacji uniknąć w przyszłym roku.

Starostwu tatrzańskiemu raz udało się zmienić terminy ferii. Przed dwoma laty pod naciskami górali Ministerstwo Edukacji tak przestawiło daty wypoczynku dzieci i młodzieży z Wielkopolski, Śląska, Małopolski i Mazowsza, by te się nie zazębiały.

W tym roku jednak wypoczynek pod Tatrami nie należy do najtańszych. Za tygodniowy pobyt na stoku Gubałówki w trzygwiazdkowym Górskim Pałacyku trzeba zapłacić 699 zł od osoby (w tym dwa posiłki: śniadanie i obiadokolacja). Za to blisko stąd do wyciągów na Polanie Szymoszkowej i Gubałówce.

Jeszcze drożej jest w okresie ferii od 17 stycznia do 15 lutego. W orbisowskim hotelu Kasprowy na Polanie Szymoszkowej za miejsce w pokoju dwuosobowym trzeba zapłacić 195 zł, w jedynce - 225 zł. Dzieci do lat czterech goszczone są za darmo, a od czterech do 16 lat mają 25-procentowy rabat.

Taniej jest na podhalańskich wsiach. W domu wypoczynkowym Tatry w Murzasichlu koło Zakopanego (skąd rozpościera się piękna panorama na tatrzańskie szczyty) siedmiodniowy pobyt z wyżywieniem (śniadanie i obiadokolacja) kosztuje 390 zł od osoby.

Więcej o: