Ferie w Beskidach

Zajęcia na basenie, bajki, kinderbale... A może jazda konna albo zabawa w figloparku?

Dorosły, nawet jeśli się w górach nudzi, prędzej czy później znajdzie sobie jakieś zajęcie. Z dziećmi nie jest tak łatwo. Ale jest kilka miejsc, gdzie się nimi zajmą.

Na Miziowej szkółka i obietnice

Narciarze (bez dzieci) chcą mieć święty spokój i pełny luz. Byle jeździć! Schronisko PTTK na Hali Miziowej (debiutuje w tym sezonie) jest wymarzonym miejscem na taki wypoczynek. Położone u stóp Pilska (1557 m n.p.m.) gwarantuje nieosiągalną gdzie indziej bliskość wielu wyciągów narciarskich i kilometrów tras. Nie mówiąc o fantastycznych widokach na Babią Górę i wysokim standardzie pokoi (łazienka, TV i telefon). Niestety, na styczeń nie ma już wolnych miejsc, nawet w dwu- i czteroosobowych apartamentach (360 i 290 zł doba). Szczęścia można próbować w pokojach zbiorowych (od sześciu osób w górę, łóżko 25 zł).

Dzieciom schronisko na Miziowej proponuje tylko szkółkę narciarską, która zaczęła działać 20 grudnia. Lepiej ma być w przyszłym roku. - Powstanie przedszkole i zimowy plac zabaw - obiecuje dyrektor Artur Ponikwia.

Schronisko PTTK na Hali Miziowej, Krzyżowa, tel. (0-33) 475 00 00

W Klimczoku bajki, basen i bal

- Narciarze z dziećmi? Co roku próbujemy skrzyknąć właścicieli ośrodków wczasowych, żeby urządzić maluchom jakieś zajęcia, ale na razie nic z tego - przyznaje Sabina Bugaj, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku. Miasto podczas ferii urządza różne imprezy, m.in. pod koniec stycznia harcerski zimowy lunapark z zawodami sportowymi dla dzieci i młodzieży. Przedszkola na stoku ani gdzie indziej nie znajdziemy.

Na wypoczynek rodzinny stawia szczyrecki hotel Klimczok. - Podczas rezerwacji ustalamy, z iloma dziećmi w jakim wieku przyjeżdżają nasi goście. Na miejscu informujemy, co, gdzie i kiedy mogą robić ich pociechy. Pod naszą opieką oczywiście - mówi Katarzyna Przybyła z działu marketingu w Klimczoku. Dzieci oglądają bajki, mają zajęcia na basenie, bawią się w figloparku czy na kinderbalach. Z szefem kuchni w czapach kucharskich na głowach robią deser. W restauracji mają oddzielny kącik i kartę z dziecięcym menu. Hotel organizuje najmłodszym czas do godz. 18. Jeśli rodzice chcą wyjść wieczorem, proszą o nianię. Ta usługa jest płatna dodatkowo, według cennika ustalonego z opiekunką.

Najtańszy czterodniowy wypoczynek: 820 zł dorośli, 300 zł dzieci do lat 16, dzieci do lat czterech - gratis.

Hotel Klimczok, Szczyrk, tel. (0-33) 828-14-00, http://www.klimczok.pl

Konie, krowy i piękna okolica

W Wiśle Jaworniku działa klub jeździecki Mustang. Specjalizuje się co prawda w organizacji imprez dla grup, ale można tu wynająć konia na jazdę terenową (godzina 30 zł).

Na pomysł ferii w siodle wpadli także właściciele gospodarstwa agroturystycznego "Wczasy u gazdy". W Brennej Malince u państwa Cieślarów jest pięć koni chętnych do osiodłania lub pociągnięcia kuligu (godzina 20 zł). Okolica piękna, więc warto przyjechać na dłużej. Obok domu jest 400-metrowy wyciąg talerzykowy, w oborze krowy, które dają najprawdziwsze mleko. Dom ma 15 miejsc noclegowych. Dorośli 20 zł za łóżko, dzieci do lat czterech - 10 zł. Obiad 15 zł, śniadania i kolacje trzeba sobie przyrządzać samemu, ale gospodarze dostarczają produkty. - Jedyne, co może być uciążliwe, to tylko dwie łazienki na cztery pokoje - przyznaje Andrzej Cieślar.

Górska Turystyka Jeździecka, klub jeździecki Mustang, Wisła Jawornik Rówienki, 0-606 499 878, http://www.rowienki.and.pl

"Wczasy u gazdy", Brenna Malinka, 0-602 687 526, 0-503 756 186

Królewna Śnieżka i jej zwierzęta

Miłośnicy zwierząt powinni wybrać się z dziećmi do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu Zawodziu na południowym stoku Równicy. Nie sposób tam nie trafić, tablice informacyjne stoją na każdym rogu. Na 15 hektarach żyją jelenie sika, świnki wietnamskie, króliki, sarny, daniele, muflony. Dla najmłodszych urządzono ścieżkę z budkami, w których stoją figury m.in. Bolka i Lolka, Jasia i Małgosi, Kota w butach, Królewny Śnieżki. Przyciskiem włączamy taśmę z nagraniem odpowiedniej bajki. Uwaga: dzieci mogą się przestraszyć, bo figury się ruszają. Codziennie o 11 i 14 odbywa się pokaz lotów ptaków drapieżnych, chluby Parku. W powietrze wzbija się jastrząb gołębnik, sokół wędrowny, kania ruda, krogulce, pustułki, myszołów.

Zimą czynne w godz. 10-16. Dzieci 3,50, dorośli 6 zł. Bezpłatnie maluchy do lat trzech i jubilaci (dobrze jest wziąć dokument z datą urodzin). Karma dla zwierząt 1 zł.

Leśny Park Niespodzianek, Ustroń Zawodzie, (0-33) 851 35 63

Więcej o: