Warto wiedzieć

Szczepienia

Sama ich lista może zniechęcić do podróży. Aby bezpiecznie zajadać się przysmakami w ulicznych jadłodajniach, warto się zaszczepić na żółtaczkę A i B. Co do szczepienia na malarię, radzę się poradzić w Sanepidzie.

Wiza

Kosztuje 25 dolarów, dostaje się ją od ręki w konsulacie wietnamskim w Warszawie. Można ją też wyrobić w którejś ze stolic krajów azjatyckich, czy na granicy (gdy wjeżdżamy lądem).

Jak dojechać

Do Sajgonu czy Hanoi leci się przez Bangkok lub Hongkong. Trzeba polować na promocje lotów (na szczęście jest ich zatrzęsienie). Bilet do Hongkongu czy Bangkoku kosztuje 500-600 dol.

Po Wietnamie można podróżować za grosze pociągiem lub autokarem, krótsze dystanse można pokonać minibusem, motocyklem albo motorówką. Bilet lotniczy z Hanoi do Sajgonu kosztuje ok. 100 dol.

Klimat

Wietnam ma dwie strefy klimatyczne, ale centralny płaskowyż i góry mają własny mikroklimat. Na południu, gdzie średnia roczna temperatura wynosi ok. 30 stopni C, pora deszczowa trwa od maja do listopada. Najlepiej przyjechać zimą, kiedy jest gorąco i sucho. Na północy lato trwa od kwietnia do listopada i jest upalnie, w listopadzie ochładza się (ale i tak jest ciepło) i siąpi deszcz.

Ubranie

Potrzebne są tylko lekkie ubrania, wszystko można tanio kupić na miejscu. Dotyczy to również leków - zachodnie, a nawet niektóre polskie (w Wietnamie jest Polfa), można dostać bez recepty.

Zakupy

Pięknych, tanich rzeczy jest nadmiar. Jedwabie, laki, porcelana, ubrania, instrumenty muzyczne, hafty, piękna grafika i obrazy. Jeśli ktoś gustuje w podrobionych pamiątkach po armii amerykańskiej, umunduruje się od bagnetu po buty. Wypada i trzeba się targować. Jedyny problem, to jak odesłać zakupy do domu. Poczta wietnamska pobiera 11 dolarów za pierwsze kilo cargo, czyli paczki idącej morzem. Można jedynie liczyć na obniżkę - w wielu dziedzinach widać takie tendencje (niemal zlikwidowano już system podwójnych cen dla cudzoziemców).

Zwiedzanie

Nie skąpcie na przewodników. Wycieczki kosztują grosze, ale nie zawsze są ciekawe. Wynajmujcie przewodników, sprawdzając, czy dobrze znają angielski. Są nimi często studenci bądź nauczyciele, którzy wszystko objaśnią i pomogą.

Pieniądze

W Hanoi i w Sajgonie są bankomaty (nieliczne); tam, gdzie drogo, można płacić kartą.

Internet

Kafejek internetowych zatrzęsienie, nawet w małych dziurach łatwo je znaleźć.