Terchova i Dolina Vratna. Ojczyzna Janosika odnowiona po ubiegłorocznej "kalamicie" jest jeszcze piękniejsza! [SŁOWACJA]

Dolina Vratna położona jest w jednym z najpiękniejszych Parków Narodowych na Słowacji, w Małej Fatrze. To tutaj w miejscowości Terchova w 1688 roku urodził się słynny rozbójnik Juraj Janosik. W zeszłym roku przez Dolinę przeszła gwałtowna nawałnica, która spowodowała wiele zniszczeń. Na naprawę całej infrastruktury w Dolinie Vratnej przeznaczono ponad 12 milionów euro. Dziś te miejsca są jeszcze ładniejsze niż przed ubiegłorocznym kataklizmem.

W ubiegłym roku 21 lipca przez Dolinę Vratną i Terchową przeszła gwałtowna nawałnica. Zatopione zostało m.in. schronisko Chata Vratna i dolna stacja kolejki gondolowej. Zniszczeniu uległa infrastruktura drogowa wraz z parkingiem oraz parkującymi tam samochodami. Podniesiony poziom rzeczki Vratnianka uszkodził drogę dojazdową w kierunku Terchovej, odcinając dolinę od reszty kraju.

Kolejka gondolowa na ChlebKolejka gondolowa na Chleb Fot. Słowackie Centrum Turystyki

Po oszacowaniu strat nastąpiła natychmiastowa odnowa zniszczonej Doliny Vratnej, aby zdążyć z pracami do rozpoczęcia sezonu zimowego. Odbudowano drogę dojazdową, mosty, trakcje elektryczne, parkingi oraz została wysprzątana z błota i kamieni dolna stacja kolejki gondolowej. Wszystko się udało wykonać zgodnie z planami i 26 grudnia 2014 roku kolejka gondolowa została uruchomiona dla miłośników białego szaleństwa. Przed rozpoczęciem tegorocznego letniego sezonu turystycznego uregulowano rzeczkę Vratniankę oraz zakończono wszystkie prace porządkowe.

Na naprawę całej infrastruktury w Dolinie Vratnej przeznaczono ponad 12 milionów euro, które pochodziły z budżetu państwa. Dolina Vratna oraz Terchova są po błyskawicznej odbudowie jeszcze ładniejsze niż przed ubiegłorocznym kataklizmem.

Dolina VratnaDolina Vratna Fot. Słowackie Centrum Turystyki

Piękne widoki

Najpiękniejsze w Terchovej i Dolinie Vratnej są słynne Wąwozy Janosika z licznymi wodospadami i drabinkami, Szlak Zbójnicki w Tiesniawach, kolejka gondolową na Chleb oraz wyprawa na Mały Fatrzański Krywań (1670 m) lub spacer po grani Małej Fatry z możliwością wyjścia na Wielki Rozsutec (1610 m) i Mały Rozsutec (1343 m).

Pyszne jedzenie

Polecamy także wspaniałą kuchnię regionalną w miejscowych szałasach czy kolibach gdzie warto spróbować wspaniałe „ Bryndzove halusky” - słowacka potrawa narodowa. Warto odwiedzić Terchovską Kolibę w Hotelu Diery  i Janosikową Kolibę w Terchovej oraz nowo otwarty Szałas Zazriva, gdzie oprócz smacznej kuchni można zapoznać się z produkcją na żywo serowych warkoczy i oscypków oraz zrobić zakupy regionalnych produktów. Dla miłośników piwa polecamy skosztować miejscowe jasne i ciemne piwo Vrsky, które produkowane jest w Górskim Mini Browarze w Terchovej. 

Wąwozy JanosikaWąwozy Janosika Fot. Słowackie Centrum Turystyki

Janosikowe Dni

Miłośników folkloru i ludowych tradycji zapraszamy na 53 edycję Janosikowych Dni, które odbędą się w Terchowej w terminie 30.07.-02.08.2015 w miejscowym amfiteatrze.

Więcej informacji o Terchovej, Dolinie Vratnej i regionie Mała Fatra można uzyskać na stronach internetowych: www.ztt.sk, www.vratna.sk i www.regionmalafatra.sk.

Więcej o: