Kryzys w Grecji a wakacje z biurem podróży. 7 pytań, które dręczą turystów [PYTAMY TOUROPERATORA]

„W Grecji kryzys - co będzie z moimi wakacjami?!” - to pytanie zadaje sobie dziś wielu turystów. MSZ nie odradza wyjazdów do Grecji, zaleca tylko śledzenie bieżących komunikatów i zabranie na wakacje zapasu gotówki. Touroperatoprzy mówią z kolei, że popularność Grecji wśród polskich urlopowiczów będzie w tym roku rekordowa - wedug PZOT wybiera się tam co trzecia osoba planująca wypoczynek z biurem podróży. O greckie wakacje w cieniu kryzysu zapytaliśmy Bognę Jaśkowiak, marketing managera Grecos Holiday organizującego wyjazdy do Grecji.

Według danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Grecja to tegoroczny numer jeden wśród zagranicznych kierunków na urlop. Z drugiej strony, wiele osób obawia się tam jechać w związku z greckim kryzysem, co widać chociażby na naszym forum. Faktycznie obserwujecie wzrost rezerwacji? A może ludzie jednak rezygnują?

Bogna Jaśkowiak, Grecos Holiday: - Aktualnie nie odnotowujemy spadku zainteresowania wakacjami w Grecji - oferty sprzedają się z podobną dynamiką, jak do tej pory.

Ewentualne trudności w obrocie bezgotówkowym - jeśli się pojawią, bo w tej chwili nie są znaczące albo nie obserwujemy ich wcale - mogą być utrudnieniem raczej dla turystów indywidualnych, którzy siłą rzeczy muszą za wszystko płacić na miejscu. Klienci wyjeżdżający z Grecosem czy innymi touroperatorami są w dużo dogodniejszym położeniu - mają z góry opłaconą większość usług - nie tylko przelot i pobyt, ale też wyżywienie czy transfery lokalne.

Jak liczba rezerwacji ma się do roku ubiegłego?

- Zakładaliśmy niewielki wzrost sprzedaży wyjazdów do Grecji w stosunku do ubiegłego roku i jak do tej pory te plany są realizowane

Czy zmodyfikowaliście jakkolwiek ofertę wakacji w związku z kryzysem? Jakieś oferty wypadły, czegoś jest więcej?

- Zaognienie sytuacji w Grecji to kwestia ostatnich kilku dni. Obserwujemy ją ze wzmożoną uwagą, prowadzimy aktywny monitoring faktycznego stanu poprzez sieć naszych pracowników i kontrahentów w całej Grecji. Otrzymujemy od nich regularne, bieżące raporty. Nie ma w tej chwili żadnego powodu, żeby wprowadzać zmiany w ofercie. Bezpośrednio aktualna sytuacja w Grecji nie wpływa na komfort wypoczynku.  Trzeba mieć też świadomość, że atmosfera w kurortach jest inna niż na ateńskiej ulicy.

Oczywiście w całym kraju trochę odczuwa się nastrój niepewności, ale atmosfera w kurortach aktualnie jest typowo wakacyjna - wszystko toczy się jak zwykle.

Co z turystami, którzy są w okolicach Aten lub planują tam jechać?

- Nasi turyści wybierający pobyt wakacyjny w Attyce są zakwaterowani w hotelach poza Atenami (najbliżej to 30-40 km od centrum ). W tej chwili pobyt w kurortach Attyki ma ten sam charakter, co na wyspach.

A co w razie strajków na lotniskach? Czy istnieje ryzyko, że turyści będą mieć problem z wylotem lub powrotem z wakacji?

- Sytuacja ewentualnych strajków jest traktowana zazwyczaj jako tzw „siła wyższa” - w razie jej zaistnienia nasi klienci pozostają pod naszą opieką. W zależności od sytuacji albo przedłuża się wtedy pobyt w hotelu, albo organizuje transport alternatywny. Proszę jednak pamiętać, że Grecy są świadomi znaczenia turystyki dla gospodarki kraju i na pewno nie będą intencjonalnie atakować obszaru, który chcą wspierać bezdyskusyjnie, niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentują.

Grecja jest oficjalnie bankrutem, ale wciąż słyszymy, że na branżę turystyczną to nie ma żadnego wpływu, nie ma powodów do obaw. Jak należy to rozumieć?

- Kryzys dotyka głównie finansów publicznych, co oczywiście ma wpływ na inne obszary. Większość biznesu jest tam prywatna i dobra obsługa turystów jest teraz najważniejsza. Wszystkim naszym kontrahentom bardzo zależy na jak najlepszym wypoczynku przyjeżdżających do Grecji turystów.

Co muszą wiedzieć turyści, którzy chcą tegoroczne wakacje spędzić w Grecji? Jak powinni się przygotować? Też rekomendujecie zabieranie więcej gotówki?

- Oczywiście, sytuacja w Grecji jest dynamiczna i trzeba śledzić jej rozwój. Możemy wypowiadać się na temat aktualnego stanu rzeczy, a ten wygląda tak, że można spokojnie udawać się na greckie wakacje. Ze strony touroperatorów wszystko przebiega bez zakłóceń, rozliczenia z kontrahentami prowadzone są na bieżąco. e-banking działa bez problemów - zarówno z zagranicy do Grecji, jak i wewnątrz samej Grecji. Jedyne ograniczenia dotyczą transferów finansowych z Grecji za granicę. Dlatego też nasi partnerzy na bieżąco prowadzą działalność i rozliczenia z kontrahentami, a w związku z tym nie ma żadnych problemów przy realizacji świadczeń dla naszych klientów.

Aktualnie jedyne ograniczenia mogą występować przy wypłacie gotówki z bankomatów. Wprawdzie limit dziennych wypłat dotyczy wyłącznie kart wystawionych przez greckie banki, natomiast mogą okresowo wystąpić braki gotówki w bankomatach. W większości punktów handlowych można płacić również za pomocą kart kredytowych. Podsumowując, sugerujemy turystom wyjeżdżającym do Grecji zaopatrzenie się w gotówkę na osobiste wydatki. Biorąc pod uwagę, że 80% z nich wybiera na wakacje opcję sll inclusive, muszą oni jedynie zabezpieczyć wydatki dodatkowe, ewentualnie na zwiedzanie czy wycieczki na miejscu.

Można też zobaczyć jak relacjonują swoje aktualne doświadczenia w czasie wakacji w Grecji nasi Klienci na naszym profilu na FB.

Więcej o: