Wstąp do Słońska

Słońsk leży ok. 15 km na wschód od Kostrzyna i ok. 45 km na zachód od Gorzowa Wielkopolskiego. Ma co najmniej 700 lat. Od średniowiecza aż do XX w. był stolicą brandenburskich joannitów. W XIX w. istniało tu najsroższe więzienie w Prusach, a w 1933 r. powstał jeden z pierwszych w Niemczech obozów koncentracyjnych.

Warto zobaczyć

U Ruiny XV-wiecznego zamku joannitów - okna w kształcie krzyża maltańskiego, kilkumetrowej grubości mury, herb joannitów.

U Gotycki kościół (dawna kaplica zamkowa) - piękne sklepienie gwiaździste, alabastrowy ołtarz, ambona z czarnego śląskiego granitu. 19 czerwca 2004 r. odbędzie się tu uroczyste nabożeństwo z udziałem joannitów z Niemiec. Goście przybędą w tradycyjnych rycerskich czarnych płaszczach z białym krzyżem.

U Pomnik niemieckich żołnierzy poległych w I wojnie światowej - na wiejskim cmentarzu. Rzeźba, stylizowana na romańską, przedstawia orła osłaniającego skrzydłem śpiącego żołnierza. Zdaniem historyków sztuki to dzieło wybitne.

U Muzeum Obozu Koncentracyjnego - w miejscu dawnego więzienia. Podczas wojny Niemcy przetrzymywali tu przedstawicieli elit politycznych okupowanych krajów Europy Zachodniej.

U Piękną kutą kratę z herbem Luksemburga - na obozowym cmentarzu w lesie. Przed dziewięcioma laty ufundował ją rząd tego kraju, a odsłonił książę Luksemburga.

Więcej o: