Szlakiem Inków

Inkowie wybudowali w Andach 20 tys. km dróg - solidnie, z kamiennych bloków, z kanałami odwadniającymi i wzmocnionymi groblami. Znane są cztery tunele, z których najdłuższy ma 30 m.

Najważniejsza, Droga Królewska, miała 5000 km. Rozpoczynała się na na terenie dzisiejszej Kolumbii, przecinała Ekwador i Peru, podążała brzegiem jeziora Titicaca przez Boliwię, Argentynę aż do Chile. W tamtych czasach była to najdłuższa droga, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek (dłuższa niż rzymska droga od Muru Hadriana do Jerozolimy).

Szlak Inków (Camino de Inca) ma 33 km, jest częścią Drogi Królewskiej. Osiem wieków temu za panowania Inki Roca wydeptali go kurierzy niosący wieści z Cuzco do Machu Picchu. Zanim pójdziecie ich śladem, pamiętajcie, że:

U Szlak jest trudny; prowadzi andyjskimi grzbietami i przecina trzy przełęcze na wysokości ok. 4000 m n.p.m.

U Na szlak można wyjść tylko w zorganizowanej grupie, z przewodnikiem. Biura turystyczne w Cuzco zapewniają sprzęt biwakowy, oprócz śpiworów, które koniecznie trzeba mieć. Bagaż będą nieść tragarze, gotować będą kucharze (nie trzeba zabierać żywności), warto wziąć wodę.

U W porze suchej (lipiec-wrzesień) na szlaku są tłumy. W nocy przymrozki. W porze deszczowej (styczeń-kwiecień) szlak jest bardzo śliski, a w kilku miejscach ścieżka prowadzi krawędzią przepaści.

Więcej o: