Z Częstochowy kierujemy się trasą na Kielce. Za Olsztynem (z ruinami jurajskiej warowni) skręcamy do niewielkiej wsi Zrębice...
Stoi w centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu. W głównym ołtarzu obraz św. Idziego z 1714 r. Przy wejściu kamienna późnogotycka chrzcielnica.
Otwarty w niedziele o godz. 9, 11, i 16, w dni powszednie o 16.30
Już kilometr przed Cynkowem, po prawej stronie widać charakterystyczną bryłę drewnianego jednonawowego kościółka z białą sygnaturką. Napisy nad drzwiami od zachodu i południa wskazują, że został zbudowany w 1631 r. Można podziwiać manierystyczny ołtarz i ambonę.
Otwierany tylko na niedzielną mszę o godz. 11.30
Stoi w południowej części miasteczka, na przedłużeniu ul. Tarnogórskiej. Zbudowany w 1696 r. Charakterystyczna ośmioboczna wieżyczka zwieńczona arkadową latarnią oraz soboty, czyli parterowe podcienie obiegające kościół z zewnątrz. W środku wspaniała ambona z XVII w. ustawiona na drewnianym kielichu, zdobiona malowanymi wizerunkami ewangelistów i ornamentem z masy papierowej.
Msze święte odprawiane tylko 1 listopada i 14 lutego. W inne dni trzeba znaleźć grabarza (na cmentarzu lub w domu przy ul. Tarnogórskiej 50)
Prawdopodobnie pierwszy drewniany kościół na Śląsku zbudowany na planie krzyża greckiego. Powstał w 1611 r. Późnorenesansowe wyposażenie - ołtarze, stalle, chrzcielnica, ambona... Unikatowe są barokowe drewniane tablice procesyjne z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Jezusa, Matki Boskiej i świętych.
Otwierany na godzinę przed każdym nabożeństwem. Msze święte w niedziele o godz. 7, 9, 10.30 i 15; w poniedziałki, środy i piątki o 7; we wtorki i w soboty o 17; w czwartki o 7 i 17
Zbudowany w 1724 r. w miejscu świątyni, którą cztery lata wcześniej zniszczyła burza. Tuż obok znajdowało się źródełko z cudowną wodą, w której uzdrowicielską moc wierzyli pielgrzymi. Niestety, zostało zamurowane. Stoi na nim kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena. W kościele piękny barokowy ołtarz z późnogotycką Pietą z 1510 r.
Otwarty codziennie do zmroku
Na wysokim, dwuspadowym dachu nawy charakterystyczna, sześcioboczna wieżyczka z latarnią i baniastym daszkiem zwieńczonym iglicą z ażurowym lotaryńskim krzyżem. W środku piękny neogotycki ołtarz, gotycka polichromowana rzeźba Matki Boskiej oraz Matki Boskiej lub św. Anny z Dzieciątkiem.
Msze św. w niedziele o godz. 9 (kościół jest zamykany po południu) i w niektóre soboty o 16
Kościół z polnego kamienia stał w tym miejscu już w 1331 r. W XVII w. został rozbudowany, m.in. o barokową dzwonnicę. Umieszczono w niej dwa dzwony: z 1486 i 1556 r. (dziś obok nich wiszą jeszcze trzy nowe).
Zbudowany w 1653 r. przez hrabiego Andrzeja Cellary. Typowa jednonawowa drewniana świątynia ustawiona na podmurówce z cegły.
W renowacji. Otwierany tylko 26 lipca (odpust św. Anny), na nabożeństwa majowe oraz na różańcowe w październiku
Modrzewiowa świątynia z 1737 r. W ołtarzu barokowy obraz Matki Boskiej Truskolaskiej w srebrnej sukience. Na belce tęczowej (oddziela prezbiterium od nawy) barokowa grupa ukrzyżowania. Do obejrzenia m.in. dwa ornaty z drugiej połowy XVII w. oraz mszał żałobny wydany w Częstochowie w 1638 r. Dzwonek przy zakrystii ma 200 lat.
Przedsionek dostępny przez cały dzień, do środka można wejść tylko podczas niedzielnej mszy o godz. 8, 10, 11.30 i 16 (latem o 17). W dni powszednie o godz. 16 (latem o 18)
Stoi wśród trzystuletnich dębów i lip od 1708 r. Ołtarz barokowy, większość wyposażenia raczej XIX-wieczna.
Otwierana tylko z okazji najważniejszych świąt
Na nocleg można zatrzymać się w pałacu w Koszęcinie (zbudował go sławny ród Hohenlohe), ul. Zamkowa 3, tel. (0-34) 352 40 94 i 357 63 40, albo w hotelu Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Sportowa 1, tel. (0-34) 357 62 65.