Wcale nie chcemy na urlop nad polskie morze. Wakacje 2015 w marzeniach „niestatystycznych” Polaków [WYNIKI ANKIETY]

Hiszpania, Włochy, Chorwacja - tam planuje jechać najwięcej aktywnie podróżujących osób. Wielka trójka wakacyjna to nie tylko najpopularniejsze kierunki, ale również główne obiekty marzeń ankietowanych. Sprawdź gdzie, z kim i dlaczego właśnie tam wybiorą się pasjonaci podróży.

Gdzie na wakacje 2015?

Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród osób aktywnie podróżujących, znacznie odbiegają od ogólnych statystyk podróżniczych dla Polaków. Zdecydowana większość ankietowanych podróżników wybiera się na urlop do Unii Europejskiej (74.2%)*. Na drugim miejscu są kraje spoza Unii, a najmniejszym zainteresowaniem cieszy się wypoczynek w kraju (21,5%).

Najwięcej podróżników wybiera się na wakacje 2015 do Hiszpanii (30,8%), Włoch (19,08%) i Chorwacji (12,6%). Najczęściej (57,7%) padała jednak odpowiedź „inne”, a więc podróżnicy typowali kraje spoza listy najpopularniejszych kierunków urlopowych. Ankietowani wymieniali chociażby Tajlandię (5,3%), Maroko (3,7%) i Gruzję (3,2%). Około 1,5% ankietowanych wybrało również takie kierunki, jak USA, Sri Lanka, Meksyk, Dominikana, Chiny i Albania.

Przedstawione plany podróżnicze osób aktywnie podróżujących odbiegają od wakacji statystycznego Polaka. Jak wynika z ogólnego badania przeprowadzonego przez CBOS - aż 87% wszystkich wyjeżdżających na wypoczynek w 2014 roku wybrało Polskę. Ankietowani na zagraniczny relaks kierowali się do Niemiec (22%), Chorwacji (14%) i do Czech (13%). W dalszej kolejności wyjeżdżali do Hiszpanii, na Węgrzech, do Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji, Francji i Słowenii, przy czym w badaniu CBOS liczony był każdy pobyt wypoczynkowy poza miejscem zamieszkania, trwający minimum dwa dni.

We dwójkę samolotem

Większość ankietowanych podróżników wybierze się na wakacje z partnerem, mężem lub żoną (62,2%). Najmniej wyjeżdża na urlop w pojedynkę (3,8%) albo tylko z dzieckiem (0.5%).

Najpopularniejszym środkiem transportu jest samolot - wybrało go ponad 85,4%. W drugiej kolejności podróżnicy stawiają na podróż samochodem - 19,5%.
Ponad połowa ankietowanych zamierza spędzić 6-13 noclegów na miejscu (58,7%). Jeśli chodzi o preferowany miesiąc, to królują terminy typowo wakacyjne. Najchętniej odpoczywamy w czerwcu (30,4%), lipcu (39,1%), sierpniu (40,2%) i wrześniu (35,9%).

Marzymy o miejscach dostępnych

Zapytaliśmy podróżników także o ich podróżnicze marzenia. Okazuje się, że w czołówce są najpopularniejsze kierunki turystyczne - osiągalne i dostępne dla Polaków - Hiszpania (17,9%), Włochy (13,7%) i Chorwacja (8,9%). Dopiero w dalszej kolejności ankietowani wskazali na Kubę (7,4%) i Tajlandię (6,3%). 3-5% badanych marzy również o dalekich podróżach do USA, na Malediwy, do Nowej Zelandii, na Dominikanę i do Australii. Około 2% chciałoby również wybrać się do Zanzibaru, Meksyku, Japonii, Sri Lanki, do Peru, Indonezji i Brazylii.

Powód, dla którego nie jedziemy do wymarzonych miejsc jest bardzo prosty - przede wszystkim przed podróżą powstrzymuje nas brak wystarczających funduszy (67,2%).

Co nas najbardziej irytuje na wakacjach?

Ankietowani wskazują wiele powodów, dla których to właśnie o tych miejscach marzą. W pytaniu wielokrotnego wyboru podróżnicy stawiali przede wszystkim na niezwykły klimat, florę i faunę oraz kulturę i ludność danego miejsca. Niewiele mniej istotna jest również gwarancja dobrej pogody w danym miejscu, specyficzna atmosfera, możliwość błogiego relaksu na plaży, a także wspaniałe zabytki i atrakcje turystyczne. Najmniej istotnymi czynnikami okazała się atrakcyjność miejsca dla dzieci oraz dużo klubów i dyskotek.

Z odpowiedzi podróżników jasno wynika, że największą wadą miejsc wakacyjnych są wysokie ceny (59% odpowiedzi). W dalszej kolejności przeszkadza nam również tłok, wysokie ceny lotów oraz brak zabytków i atrakcji na miejscu.

* Wyniki przy pytaniach wielokrotnego wyboru nie sumują się w 100%
Badanie zostało przeprowadzone przez Tanie-Loty.pl wśród osób aktywnie podróżujących.

Plany Polaków na wakacje 2015Plany Polaków na wakacje 2015 materiały prasowe

Komentarze (17)
Wcale nie chcemy na urlop nad polskie morze. Wakacje 2015 w marzeniach „niestatystycznych” Polaków [WYNIKI ANKIETY]
Zaloguj się
 • scierplaminoga

  Oceniono 19 razy 13

  ja bardzo bym chciał nad Polskie morze, ale mnie nie stać, więc lecę na Kanary. Podróż z dojazdem na lotnisko i odprawą 7 h, a nie 15 pociągiem. Cenowo ciutkę drożej samolotem wiadomo. Noclegi, 4 gwiazdkowy hotel na Gran Canarii 200-350 zł doba z all inclusive, nad Polskim morzem 4 gwiazdkowy 300-400 zł ze śniadaniem. Cola nad morze 5-6 zł 2l, piwo 10 zł bar, rybka z frytkami 30-40 zł, na Gran Canarii, piwo 2,5-3,5 euro bar, cola 4 zł 2 l, posiłek 8-12 euro, Do tego 14 dniowa gwarancja pogody, więc jak ja mam jechać nad Polskie morze, jak wyjdzie mnie cenowo to samo za GRAN CANARIĘ !! a za Grecję, Hiszpanię, Turcję, Egipt, Tunezję, Maltę, Cypr, Chorwację, Czarnogórę, Albanię, Francję TANIEJ !!

 • grupalakatuz

  Oceniono 21 razy 13

  Kocham ten piękny kraj jakim jest Polska. Ale w warunkach wszędobylskiego kłamstwa, chciwości, oszustwa i cen jakie nam się za to oferuje - szczególnie w górach i nad morzem - to urąga wszelkim normom przyzwoitości. Gdyby średnie zarobki w Polsce wynosiły tyle co w Austrii to cena za nocleg u miłego - dopóki mu się płaci - górala, wynosiłaby jakieś 15 750 ojro. Dziękuję. Dla mnie jesteście zweryfikowani. Oczywiście jest mi za was przykro. No i ten olej z poprzednich wakacji.

 • andaluz111

  Oceniono 25 razy 11

  Nad poskim morzem to nie jest wypoczynek.. Na plazach ciasno, drace sie dzieciory, w porze obiadowej wszedzie tloczno, ceny z kosmosu, jadlo delikatnie mowiac takie sobie,,, nie dziekuje.. W polowie sierpnia 14 dni Teneryfa, wylot z Poznania, zawioza na miejse, nakarmia, gwarantowana pogoda, hotel przyjmuje tylko w wieku 16+ a to wszystko za niespelna 4 tys pln od osoby... W Polsce w sensownych warunkach trzeba wydac duzo wiecej..

 • white_merry_jane

  Oceniono 15 razy 11

  "W dalszej kolejności wyjeżdżali do Hiszpanii, na Węgrzech.."
  Wyjeżdżali na Węgrzech? Serio? Ech, gimbaza...

 • rafal_rx

  Oceniono 3 razy 3

  Aby nie było tak różowo: we Włoszech i Chorwacji korki na autostradach. Tłoczno, gęsto, miejsca na plażach "zarezerwowane". Chciwości nie brakuje i w Chorwacji. W tej ostatniej ceny na bazarach mocno zależne od ilości i zamożności turystów. Pogoda na Bałkanach i w północnych Włoszech też lubi płatać figle - różnica taka, że jest po prostu ciepło i jeśli nawet zmokniesz, to nie przeszkadza to tak, jak w Polsce. Wielki plus to zabytki i fakt, że dla każdego aktywnego zawsze się coś interesującego znajdzie (jak ktoś jeździ w Polsce z gór nad morze lub odwrotnie, to wie, o co mi chodzi).

 • olias

  Oceniono 5 razy 1

  tylko Bieszczad!!!!

 • Ariel Rauze

  0

  Potrzebujesz gotówki? z miłą chęcią pomożemy

  u NAS:

  -wniosek przez internet
  -pieniądze bez wychodzenia z domu
  -minimum formalności
  -szybka decyzji
  -pożyczka na dowód
  -kredyt samochodowy
  -kredyt gotówkowy
  -kredyt hipoteczy

  Złóż wniosek na stronie to nic nie kosztuje
  www.kredibank.pl
  ODDZWONIMY !!!!

 • godgod

  Oceniono 8 razy 0

  Mnie najbardziej irytuje, że jest wtedy przymus wydawania pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX