Wcale nie chcemy na urlop nad polskie morze. Wakacje 2015 w marzeniach „niestatystycznych” Polaków [WYNIKI ANKIETY]

Hiszpania, Włochy, Chorwacja - tam planuje jechać najwięcej aktywnie podróżujących osób. Wielka trójka wakacyjna to nie tylko najpopularniejsze kierunki, ale również główne obiekty marzeń ankietowanych. Sprawdź gdzie, z kim i dlaczego właśnie tam wybiorą się pasjonaci podróży.

Gdzie na wakacje 2015?

Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród osób aktywnie podróżujących, znacznie odbiegają od ogólnych statystyk podróżniczych dla Polaków. Zdecydowana większość ankietowanych podróżników wybiera się na urlop do Unii Europejskiej (74.2%)*. Na drugim miejscu są kraje spoza Unii, a najmniejszym zainteresowaniem cieszy się wypoczynek w kraju (21,5%).

Najwięcej podróżników wybiera się na wakacje 2015 do Hiszpanii (30,8%), Włoch (19,08%) i Chorwacji (12,6%). Najczęściej (57,7%) padała jednak odpowiedź „inne”, a więc podróżnicy typowali kraje spoza listy najpopularniejszych kierunków urlopowych. Ankietowani wymieniali chociażby Tajlandię (5,3%), Maroko (3,7%) i Gruzję (3,2%). Około 1,5% ankietowanych wybrało również takie kierunki, jak USA, Sri Lanka, Meksyk, Dominikana, Chiny i Albania.

Przedstawione plany podróżnicze osób aktywnie podróżujących odbiegają od wakacji statystycznego Polaka. Jak wynika z ogólnego badania przeprowadzonego przez CBOS - aż 87% wszystkich wyjeżdżających na wypoczynek w 2014 roku wybrało Polskę. Ankietowani na zagraniczny relaks kierowali się do Niemiec (22%), Chorwacji (14%) i do Czech (13%). W dalszej kolejności wyjeżdżali do Hiszpanii, na Węgrzech, do Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji, Francji i Słowenii, przy czym w badaniu CBOS liczony był każdy pobyt wypoczynkowy poza miejscem zamieszkania, trwający minimum dwa dni.

We dwójkę samolotem

Większość ankietowanych podróżników wybierze się na wakacje z partnerem, mężem lub żoną (62,2%). Najmniej wyjeżdża na urlop w pojedynkę (3,8%) albo tylko z dzieckiem (0.5%).

Najpopularniejszym środkiem transportu jest samolot - wybrało go ponad 85,4%. W drugiej kolejności podróżnicy stawiają na podróż samochodem - 19,5%.
Ponad połowa ankietowanych zamierza spędzić 6-13 noclegów na miejscu (58,7%). Jeśli chodzi o preferowany miesiąc, to królują terminy typowo wakacyjne. Najchętniej odpoczywamy w czerwcu (30,4%), lipcu (39,1%), sierpniu (40,2%) i wrześniu (35,9%).

Marzymy o miejscach dostępnych

Zapytaliśmy podróżników także o ich podróżnicze marzenia. Okazuje się, że w czołówce są najpopularniejsze kierunki turystyczne - osiągalne i dostępne dla Polaków - Hiszpania (17,9%), Włochy (13,7%) i Chorwacja (8,9%). Dopiero w dalszej kolejności ankietowani wskazali na Kubę (7,4%) i Tajlandię (6,3%). 3-5% badanych marzy również o dalekich podróżach do USA, na Malediwy, do Nowej Zelandii, na Dominikanę i do Australii. Około 2% chciałoby również wybrać się do Zanzibaru, Meksyku, Japonii, Sri Lanki, do Peru, Indonezji i Brazylii.

Powód, dla którego nie jedziemy do wymarzonych miejsc jest bardzo prosty - przede wszystkim przed podróżą powstrzymuje nas brak wystarczających funduszy (67,2%).

Co nas najbardziej irytuje na wakacjach?

Ankietowani wskazują wiele powodów, dla których to właśnie o tych miejscach marzą. W pytaniu wielokrotnego wyboru podróżnicy stawiali przede wszystkim na niezwykły klimat, florę i faunę oraz kulturę i ludność danego miejsca. Niewiele mniej istotna jest również gwarancja dobrej pogody w danym miejscu, specyficzna atmosfera, możliwość błogiego relaksu na plaży, a także wspaniałe zabytki i atrakcje turystyczne. Najmniej istotnymi czynnikami okazała się atrakcyjność miejsca dla dzieci oraz dużo klubów i dyskotek.

Z odpowiedzi podróżników jasno wynika, że największą wadą miejsc wakacyjnych są wysokie ceny (59% odpowiedzi). W dalszej kolejności przeszkadza nam również tłok, wysokie ceny lotów oraz brak zabytków i atrakcji na miejscu.

* Wyniki przy pytaniach wielokrotnego wyboru nie sumują się w 100%
Badanie zostało przeprowadzone przez Tanie-Loty.pl wśród osób aktywnie podróżujących.

Plany Polaków na wakacje 2015Plany Polaków na wakacje 2015 materiały prasowe

Więcej o: