Jak bezpiecznie wymieniać walutę za granicą? Przeczytaj, zanim wyruszysz

Jeżeli wybierasz się do innego kraju, warto wymienić wcześniej walutę - niestety, nie zawsze jest to możliwe w polskich kantorach, szczególnie gdy chodzi o bardziej egzotyczne kraje. Dlatego też najlepiej wymienić wtedy pieniądze na dolary amerykańskie lub euro, a następnie właściwej transakcji dokonać na miejscu. Jak zrobić to bezpiecznie, by nie narazić się na nieprzyjemności i oszustwa?

Reguła nr 1

Przed wyjazdem na wakacje sprawdź, jak wyglądają lokalne banknoty. Dotyczy to w szczególności krajów egzotycznych. Wzory można znaleźć łatwo w internecie, na stronach banków narodowych.

Reguła nr 2

Sprawdź aktualne kursy walut zagranicznych w prasie lub na portalach internetowych w działach gospodarczo-biznesowych. Możesz w ten sposób obliczyć, ile pieniędzy będziesz potrzebować na wyprawę.

Reguła nr 3

Dowiedz się, czy w danym kraju można płacić także innymi walutami, na przykład czy możliwe jest użycie dolarów czy euro. Można wtedy płacić nimi bezpośrednio w sklepach lub restauracjach, ale warto sprawdzić kurs, bo nie zawsze jest on korzystny.

Reguła nr 4

Na miejscu korzystaj tylko z polecanych i legalnych punków wymiany walut - kantorów oraz banków, w których można również uzyskać lepsze kursy niż w przypadku wymiany walut na lotniskach czy w hotelach. Gdy wymieniasz pieniądze w banku, możesz być poproszony o paszport.

Reguła nr 5

Jeżeli planujesz wypłacić pieniądze z bankomatu, sprawdź wcześniej prowizje pobieraną przez bank. Niektóre banki nie pobierają prowizji od kont walutowych lub można wykupić pakiet darmowych wypłat z bankomatów za granicą. Przy wypłacie pieniędzy zawsze pobieraj wydruk.

Reguła nr 6

Przy wymianie walut pamiętaj o tym, aby przeliczyć na kalkulatorze czy telefonie wynik wymiany, aby uniknąć oszustw. Zawsze pobieraj wszystkie dokumenty potwierdzające wymianę. Zanim odejdziesz od okienka, dokładnie przelicz pieniądze.

Reguła nr 7

Pamiętaj o tym, że w niektórych krajach noszenie przy sobie dużej ilości gotówki może być przyczyną kontroli ze strony lokalnych służb. Także nie zawsze możliwe jest wwożenie czy wywożenie określonej ilości gotówki do kraju.

 

 

Więcej o: