"Wysoka, skalista, sosnowym lasem pokryta góra, widoczna z dala, w odległości trzech kilometrów od Kielc" - pisali pół wieku temu o Karczówce autorzy przewodnika po Kielcach i okolicy. Dziś góra (340 m n.p.m.) wydaje się jakby mniejsza i bliższa miasta, bo wokół niej wyrosły osiedla. Jedno się nie zmieniło: Karczówka była i jest ulubionym miejscem spacerów kielczan. Przez ponad 200 lat należała do bernardynów. Od blisko pół wieku gospodarzami są księża Pallotyni, którzy w zabudowaniach poklasztornych prowadzą ośrodek oazowy i kawiarnię Pod Ostoją.
Zbliżamy się do góry, idąc brukowaną aleją. Mijamy kamienne kapliczki Drogi Krzyżowej. Już widać basztę i mur otaczający klasztor, który w pierwszej połowie XII w. wzniósł biskup krakowski jako wotum za uratowanie Kielc od zarazy. Zatrzymajmy się i spójrzmy za siebie: przed nami wspaniały widok na miasto i Góry Świętokrzyskie (przy dobrej widoczności z kościelnej wieży można dostrzec nawet częstochowską Jasną Górę).
Najpierw jednak wejdźmy do barokowego kościoła. W głównym ołtarzu wisi obraz patrona świątyni św. Karola Boromeusza, modlącego się nad postacią chorego, która przypomina Chrystusa zdjętego z krzyża.
Świętej Barbary szukajmy po prawej stronie, w kaplicy, która przylega do przedsionka. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ciemnoszara postać patronki górników wyrzeźbiona jest z węgla. Jest to jednak ruda ołowiu - galena. Święta w prawej ręce niegdyś trzymała metalowy miecz, w lewej kielich z hostią, a na głowie miała posrebrzaną koronę. - Niestety, wszystko, co nie było z ołowiu, zostało ukradzione. Samej figury złodzieje nie ruszyli, bo jest za ciężka - mówi ksiądz Wojciech Jurkowski. - Nie ma już na Karczówce górników, którzy czciliby swoją patronkę. Jeszcze kilka lat temu odbywały się tu nabożeństwa w Barbórkę, ale teraz kult zanikł.
Dojazd: z centrum Kielc jedziemy ul. Karczówkowską. Samochód można zostawić na parkingu ok. 300 m od szczytu.
Szlak do Raju: Na Karczówce rozpoczyna się czerwony szlak turystyczny, który prowadzi do jaskini Raj i dalej do Chęcin.
Nocleg: U stóp wzgórza na gości czeka kameralny hotel z restauracją (pokój 100 zł).
Więcej informacji: http://www.karczowka-pallotyni.kielce.opoka.org.pl