Bruksela w czekoladzie

Można stolicę zjednoczonej Europy zwiedzać klasycznie - zabytki, muzea i zdjęcie pod fontanną z sikającym chłopcem Manneken Pis. Można podążać śladami secesji, której tu nie brakuje. Można chodzić po wspaniałych parkach, ale często pada.

Można też spróbować szlaku komiksowego, bo półtoramilionowa Bruksela jest ich metropolią. Albo szlaku wyjątkowego piwa, jakie warzy się tylko tutaj. Chyba że... wstąpimy na szlak czekolady.

W powszechnej opinii wyrabia się tu najlepszą na świecie.

U Leonidasa

Czekoladowy spacer zaczynamy przy Porte de Namur, stacji metra o tej samej nazwie. Tu kończą się gmaszyska europejskich instytucji, a zaczyna popularna i gwarna (niezłe knajpki) dzielnica Ixelles oraz - patrząc w dół - urokliwe stare miasto. Na rogu Chausse d'Ixelles i rue de Stassart w jednym z wielu punktów sprzedaży Leonidasa, najbardziej chyba znanej belgijskiej firmy, pierwszy zakup: 250-gramowe pudełko pralinek za 3,40 euro (1 kg - 13,60 euro). Najtaniej w mieście! Mający skromny budżet na tym poprzestają i kontynuują wyłącznie zwiedzanie.

U Neuhausa

Po przeciwnej stronie ruchliwego bulwaru Waterloo pod nr 1 jest sklep Neuhausa, bez którego Belgia nie stałaby się czekoladowym rajem (patrz ramka). Tu ceny ostro idą w górę, ale jakość także. Luksusowe 250-gramowe pudełeczko - 9,19 euro (1 kg - 36,75 euro). Polecam zwłaszcza pralinki z białej czekolady. Palce lizać!

Ulicą Namur schodzimy w dół do Place Royale, skąd rozchodzą się drogi: w prawo, do Pałacu Królewskiego oraz w lewo, do najlepszego w Brukseli muzeum sztuki dawnej i najnowszej z prawdziwymi arcydziełami (obrazy Breughlów, van Dycka, Magritte'a). Kilkugodzinną ucztę ze sztuką umilamy sobie pierwszym półkilogramem czekoladek.

U Wittamera

Potem Place de Grand Sablon, z ciekawym targiem staroci w weekendy i ładnym gotyckim kościołem Notre-Dame de Sablon. Tu swe siedziby mają najdroższe sklepy z czekoladkami. Po prawej stronie placu, patrząc w dół, mijamy hotel Jully (265 euro za pokój dwuosobowy) i malowniczą uliczkę St. Jacques z galeryjkami sztuki i antykami, by pod nr 12 zasiąść w kawiarence Wittamera. Po filiżance czekolady w firmowym sklepie Wittamera pod nr 6, pudełeczko - 14,40 euro (1 kg - 48 euro) oraz - dodatkowo - marron glacé, czyli kasztan w glazurze (1,70 euro sztuka). Niebo w gębie! Wittamer, dostawca królewskiego dworu, słynie z rzeźb czekoladowych, np. kapeluszy weselnych albo dyni na Halloween, oczywiście do zjedzenia.

U Marcoliniego

Po przeciwnej stronie placu pod nr 39 Pierre Marcolini, posiadacz tytułu mistrza świata wyrobów czekoladowych, skruszy każde serce pralinkami (250 g - 13 euro, 1 kg - 50 euro), a zwłaszcza torcikami z czarnej i mlecznej czekolady lub galaretkami pomarańczowymi w czekoladowej polewie. Nie będę ukrywał, że to mój faworyt.

U Godivy

U samego dołu placu pod nr 40 ma swój sklep Godiva. Tu koniecznie spróbujmy batonów czekoladowych w czterech smakach i z różnymi nadzieniami (po 2,50 euro sztuka). Kupmy też 350-gramowe pudełeczko - 26 czekoladek za 14,7 euro (1 kg, 64 sztuki - 42 euro).

Wokół Grand Place

Na tym można by spacer zakończyć, ale przecież wszystko dopiero się zaczyna! Malowniczymi uliczkami dojdziemy w dół do Grand Place. Ale po drodze, na rue de l'Hopital, koniecznie zajrzyjmy pod nr 19 do antykwariatu z kolonialnymi pocztówkami (reklamującymi także czekoladę), a przy Place de la Vieille Halle aux Bles wpadnijmy do Fundacji Jacquesa Brela, słynnego brukselskiego barda (można kupić plakaty, płyty, gadżety). Wokół Grand Place sklepików z pralinkami jest multum - najlepsze przy rue au Beurre, gdzie zapraszają kolejni wielcy producenci, jak Dandoy (nr 31) i Galler (nr 44).

Porządne czekoladkowe zakupy pochłoną minimum 50 euro, ale żadne podniebienie nigdy ich nie zapomni. A że czekoladki najlepiej wyjada się z pudełek we dwoje, to na spacer najlepiej zabrać ukochaną (ego) - nic tak nie wzmacnia miłości jak prawdziwa czekolada.

Czekoladowe adresy:

http://www.leonidas.com

http://www.neuhaus.be

http://www.wittamer.com

http://www.marcolini.be

http://www.godiva.be

http://www.galler.com

Więcej o: