Rumunia: Polana z Draculą w tle

Ma Polska swoje Zakopane, ma Rumunia swoją Poianę Braszów

Porównanie do Zakopanego jest trochę na wyrost. Nasza zimowa stolica to miasto, a Poiana to ośrodek sportów zimowych.

Leży w masywie Postuval, ok. 12 km na południowy wschód od Braszowa (180 km od Bukaresztu). Prowadzą tu dwie malownicze górskie drogi - jedna z centrum Braszowa (wspaniała panorama miasta), druga z miejscowości Rasnov (rajdowe serpentyny).

Poiana (Polana) to kurort odwiedzany na początku ubiegłego wieku przez bywalców salonów austro-węgierskich. Tutaj w 1909 r. odbyły się pierwsze w Rumuni zawody narciarskie. Po wojnie w Poianie swoje wille mieli komunistyczni aparatczykowie. Obecnie zimowe rezydencje budują tu najbogatsi, m.in. najsłynniejszy piłkarz Rumunii Gheorge Hagi - "Maradona Karpat". Przeciętnego Rumuna nie stać na wypoczynek w Poianie. Często słyszy się tu język ukraiński i rosyjski, przyjeżdżają również zamożni mieszkańcy rumuńskojęzycznej Mołdawii. Polacy rzadko.

Niestety, noclegi są dość drogie. Doba w pokoju dwuosobowym kosztuje ok. 200 zł. Taniej jest w Braszowie (dojazd do Poiany autobusem ok. 40 min), a także w pensjonatach, których coraz więcej wyrasta w okolicznych miejscowościach. Można też wynająć pokój u stóp słynnego zamku Draculi w Branie. Warto jednak mieć samochód, bo komunikacja nie jest najlepsza.

W Poianie jest osiem wyciągów orczykowych i sięgające szczytu Postuval (1803 m) kolejki linowe. Sprzętu nie trzeba zabierać ze sobą. Jest tu mnóstwo wypożyczalni, za buty i narty zapłacimy ok. 60 zł dziennie.

Braszów ma bardzo dobre połączenia kolejowe z Bukaresztem. Niestety, dworzec znajduje się daleko od centrum miasta, skąd wyjeżdżają autobusy linii 20 do Poiany. Ale można tam dotrzeć taksówką, przy pełnej obsadzie zapłacimy nie więcej niż 10 zł na osobę. Warto jednak wcześniej spytać, ile taki kurs kosztuje - jak wszędzie taksówkarze lubią naciągać nieświadomych obcokrajowców.

25 km na południe od Braszowa zaczynają się Góry Bucegi - najrozleglejszy region narciarskiej Rumunii i konkurencja pierwszej na zimowej liście Poiany.

U stóp ciągnących się przez 30 km gór, w dolinie rzeki Prahova, rozłożyły się cztery duże ośrodki turystyczne: Preadal, Azuga, Busteni i Sinaia. Prym wiedzie ta ostatnia. Swoją pozycję zawdzięcza nie tylko świetnym stokom, ale i architekturze. Miejscowość należącą już geograficznie do Wołoszczyzny (granica Siedmiogrodu z Wołoszczyzną przecina Bucegi wpół) obrał sobie za letnią rezydencję pierwszy król Rumunii Karol I z pruskiej dynastii Hohenzollernów. Pozostał po nim wybudowany w 1885 r. zamek Peles. Dziś jest tu muzeum z pięknymi wnętrzami z przełomu XIX i XX w. Z tego samego okresu pochodzą niektóre hotele w mieście. Warto obejrzeć prawosławny klasztor z XVI w., od którego wzięła się nazwa miejscowości. Kamień węgielny pod jego budowę to podobno kawałek skały z biblijnej góry Synaj.

Krajobraz położonej w głębokiej dolinie miejscowości psują hotele-molochy wybudowane w czasach komunistycznych. Tam jednak ceny są znacznie niższe niższe niż w stylowych hotelach i podobnych "pudełkach" w Poianie Braszów.

Sinaia ma ponad 40 km rozmaitej trudności tras, dziesięć wyciągów, dwie kolejki linowe, dwa wyciągi krzesełkowe. Najdłuższa tarasa ma 6 km długości i ponad kilometr różnicy poziomów.

Po transylwańskiej stronie Bucegi znajdują się kurorty Preadal, Azuga i Busteni. Najlepiej zatrzymać się w Busteni. W przerwach między zjazdami można wybrać się na kilka ciekawych wycieczek. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest 40-metrowy żelazny Krzyż Bohaterów ustawiony na szczycie Caraiman w roku 1928. Przypomina on o Rumunach poległych w walkach z Niemcami w czasie pierwszej wojny światowej. Podczas burz ściąga pioruny, jak nasz tatrzański krzyż na Giewoncie. Na Caraiman wjechać można kolejką linową. Inną atrakcją jest kolejka do Babele - wyrytych przez wiatr skalnych grzybów, które przypominają siedzące starsze kobiety. Niedaleko stoi, również wiatrem rzeźbiony, uwieczniony na banknocie 50 tys. lei symbol Bucegi - sfinks, całkiem do egipskiego podobny.

Drum bun! (dobrej drogi)

Więcej informacji o nartach i regionie na stronach: http://www.poiana.8k.com, www.poiana-brasov.net

http://www.poiana.info, www.sinaia.8k.com http://www.predeal.8k.com

http://www.azuga.8k.com

http://www.busteni.net

Więcej o całej Rumunii http://www.travel-romania.com .

Więcej o: