„Wszyscy mile widziani, byle rozebrani”. Pierwszy raz na plaży nudystów - jak się zachować?

Plaże nudystów wciąż wzbudzają w Polsce spore zainteresowanie, bo nie należymy do narodów, które szczególnie swobodnie czują się z nagością. Jeśli nigdy jeszcze nie byłeś/aś na nagiej plaży, a marzysz o zrzucenie ubrania i równej opaleniźnie - oto garść porad przed pierwszą wizytą.

1. Na plaży nudystów wszyscy są nago - niby oczywiste, a jednak nie zawsze i nie dla każdego. Nawet bardzo skąpy strój kąpielowy czy topless + majtki to ubranie, a ubrany człowiek (czyli tzw. tekstylny) na nagiej plaży jest w oczach nudystów potencjalnym podglądaczem i poszukiwaczem dreszczyku emocji.

2. Jeśli zdjęcie ubrania - zwłaszcza za pierwszym razem - jest dla Ciebie trudną barierą do pokonania, znajdź sobie miejsce na uboczu, by poczuć się bardziej komfortowo. Możesz mieć ze sobą parawan, by powoli oswoić się z sytuacją i sprawdzić swoje reakcje.

3. Bycie nago nie odbiera prawa do prywatności. Nie rozkładaj się zbyt blisko innych osób, niech każdy czuje się swobodnie i nie przeszkadza innym.

4. Nachalne przyglądanie się ciałom innych osób jest bardzo niegrzeczne. Zwłaszcza gapienie się na strefy intymne. To, że ktoś opala się nago w miejscu do tego przeznaczonym nie oznacza, że ma ochotę być oceniany i traktowany jak obiekt seksualny. Celem naturystów nie jest wzbudzanie pożądanie, tylko wolność.

5. Zagadywanie i zaczepianie osób również nie jest wskazane, zwłaszcza, gdy widzisz, że ktoś odpoczywa (drzemie, czyta książkę itp.). Jeśli chcesz z kimś porozmawiać, możesz spróbować delikatnie nawiązać kontakt wzrokowy i się uśmiechnąć. Licz się jednak z tym, że - tak, jak w tekstylnym świecie - możesz nie napotkać zainteresowania.

5. Niedopuszczalne jest podglądanie kogokolwiek z ukrycia (np. z krzaków).

6. Nie wolno robić zdjęć, nie uzyskawszy wcześniej zgody osób, które mają się na nim znaleźć.

7. Na plaży nudystów można uprawiać sport. Jeśli chcesz np. zagrać w siatkówkę z obecną tam drużyną, zapytaj, czy możesz dołączyć.

8. Na plaże nudystów przychodzą niekiedy całe rodziny. Zaczepianie dzieci może zostać bardzo źle odebrane.

9. Przebywanie na plaży nudystów to aktywność dla ludzi tolerancyjnych. Jeśli chcesz tam iść, żeby krytykować niedostatki czyjegoś ciała lub „swobodę obyczajową”, lepiej zostań w domu.

10. Plaża nudystów nie jest miejscem na podryw, uprawianie seksu czy masturbowanie się. Jeśli zbiera Ci się na amory, wejdź do zimnej wody.

Bywacie na plażach nudystów? Jakie są Wasze wrażenia i rady dla innych?

Więcej o: