Zurych - idealne miasto na urlop w mieście. Ponad 50 kąpielisk na świeżym powietrzu, letnie festiwale i sposoby, jak zaoszczędzić

Latem Zurych zamienia się w gigantyczny park wodny z ok. 30 kąpieliskami usytuowanymi nad jeziorem i wzdłuż rzeki oraz prawie 20 innymi kąpieliskami na świeżym powietrzu. Żadne inne miasto w Europie nie może pochwalić się taką gęstością kąpielisk w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To jednak nie koniec letnich atrakcji Zurychu, miasta, które wcale nie musi być drogie.

Zurych latem - niczym gigantyczny park wodny

Latem Zurych zamienia się w gigantyczny park wodny z ok. 30 kąpieliskami usytuowanymi nad jeziorem i wzdłuż rzeki oraz prawie 20 innymi kąpieliskami na świeżym powietrzu. Żadne inne miasto w Europie nie może pochwalić się taką gęstością kąpielisk w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

To w Zurychu zapaleni pływacy mogą zanurkować w Jeziorze Zuryskim z widokiem na wspaniałe Alpy, lub przepłynąć przez serce starówki położonej nad rzeką Limmat. Historia kąpielisk w Zurychu sięga aż 2000 lat wstecz, kiedy to starożytni Rzymianie wybudowali pierwszą łaźnię w miejscu dzisiejszego placu Weinplatz. Jej pozostałości można tam podziwiać do dzisiaj. Nic dziwnego, że kąpieliska w Zurychu od dawna są kultowe. Mieszkańcy uwielbiają pływanie na świeżym powietrzu, a turyści na pewno wybiorą ciekawe miejsce na kąpiel spośród wielu możliwości.

"Badi Bars” w Zurychu

Po zmroku wiele kąpielisk wzdłuż rzeki i brzegu jeziora zamienia się w bary nad wodą. Mieszkańcy Zurychu nazywają je "Badi Bars”. Odbywa się w nich wiele koncertów, odczytów oraz pokazów filmowych. Można w nich uczestniczyć z drinkiem w dłoni.

Kąpielisko tylko dla kobiet Frauenbadi wieczorem staje się barem Barfussbar, który wprawdzie odwiedzić mogą również panowie, ale tylko na boso. Natomiast kąpielisko rzeczne Schanzengraben nocą zamienia się w Rimini Bar - popularne letnie miejsce spotkań, gdzie goście mogą odpocząć wśród orientalnych poduszek i spróbować zimnych drinków i dań z grilla. W barze Seebad Enge, można zanurzyć nogi w orzeźwiającej wodzie podczas słuchania koncertów, wieczorów poetyckich, odczytów, czy też po prostu przy odgłosach pluskania fontanny. To kąpielisko posiada również saunę, która jest idealną alternatywą w przypadku nieprzychylnej pogody. Każdego lata w kąpielisku rzecznym Unterer Letten przez dwa tygodnie odbywają się pokazy filmowe na świeżym powietrzu, a kąpielisko Oberer Letten może poszczycić się wyśmienitą kuchnią. Spoglądając na drugi brzeg rzeki, można dojrzeć mnóstwo rowerów, betonowe ściany pokryte graffiti oraz ludzi ubranych według najnowszych trendów - to modna i artystyczna dzielnica Kreis 4.

Zurych/ Fot. Switzerland TourismZurych/ Fot. Switzerland Tourism Zurych/ Fot. Switzerland Tourism

Letni Festiwal "Aufsehen!"

Podczas poprzednich edycji festiwalu kolorowe krowy, niedźwiedzie oraz olbrzymie doniczki zawsze wnosiły życie na ulice Zurychu. W tym roku dopełnieniem tej artystycznej tradycji będzie spektakularna wystawa pod gołym niebem.

Festiwal "Aufsehen!” będzie miał miejsce od 25 czerwca do 6 września. Prosty pomysł, ale piorunujący efekt - górne części fasad budynków, które zazwyczaj pozostają niezauważone, zostaną zamienione w sceny, na których odbędą się: malowanie na żywo, występy artystyczne i projekcje video. Celem imprezy jest zmiana punktu widzenia przechodniów oraz otwarcie ich umysłów na zupełnie nowe perspektywy.

Ponad 50 wspaniałych muzeów

W Zurychu znajduje się ponad 50 muzeów, z których 14 jest poświęconych sztuce. Miasto znane jest również z wielu galerii. Jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych jest Kunsthaus (Muzeum Sztuk Pięknych), które posiada jedną z najważniejszych kolekcji sztuki nowoczesnej w Zurychu. Od 2. października do 24. stycznia w centrum uwagi znajdzie się wystawa obrazów Joan Miró. Sztuka tego hiszpańskiego artysty odznacza się prawie dosłowną bezpośredniością wyrażoną za pomocą różnych materiałów. Plamy z farb, bielone płótna oraz chropowate tkaniny i niekonwencjonalne tworzywa jak płyty pilśniowe, papier ścierny i papa znalazły swoje miejsce w wyobraźni Miró i odgrywają główną rolę w spektaklu przedstawiającym jego wizualne uniwersum.

Zurych/ Fot. Switzerland TourismZurych/ Fot. Switzerland Tourism Zurych/ Fot. Switzerland Tourism

Zurych niskim kosztem

Zurych nie jest tanim miastem, ale na wielu atrakcjach można zaoszczędzić.

1. ZürichCARD - idealna karta dla miłośników kultury oraz zwiedzających miasto, którzy chcieliby maksymalnie wykorzystać swój krótki pobytu w Zurychu, nie płacąc przy tym wiele.

Karta ZürichCARD oferuje poniższe korzyści przez 24 lub 72 godziny:

  • nielimitowane podróże w drugiej klasie we wszystkich środkach publicznego transportu w Zurychu i okolicy
  • wstęp do większości muzeów w Zurychu (darmowy lub ze zniżką)
  • od 10 do 20% zniżki w różnych sklepach lokalnych
  • kulinarne niespodzianki w wybranych restauracjach
  • 50% zniżki na miejskie wycieczki organizowane przez Zurich Tourism
  • wiele innych zniżek na różne atrakcje kulturalne i turystyczne.

Karta ZürichCARD jest ważna przez 24 lub 72 godziny.

Ceny:

  • ZürichCARD na 24h: CHF 24/EUR 20 (dorośli I młodzież od 16 lat), CHF 16/EUR 13,50 (dzieci w wieku 6-16 lat)
  • ZürichCARD na 72h: CHF 48/EUR 40 (dorośli I młodzież od 16 lat), CHF 32/EUR 27 (dzieci w wieku 6-16 lat).

2. "Züri rollt" - bezpłatne wypożyczalnie rowerów w Zurychu

Na dwóch kołach Zurych można odkrywać z zupełnie innej perspektywy. "Züri rollt” pozwala wypożyczyć różne rowery miejskie, e-rowery oraz rowery dziecięce w całym mieście, całkowicie bezpłatnie. Po okazaniu dowodu osobistego oraz wpłaceniu kaucji w wysokości 20 CHF można wypożyczyć rowery na przykład przy Landesmuseum - bezpośrednio przy Dworcu Kolejowym, przy Bellevue lub też przy Wiadukcie, w modnej dzielnicy Zurich- West.

Zurych/ Fot. Switzerland TourismZurych/ Fot. Switzerland Tourism Zurych/ Fot. Switzerland Tourism

Inne imprezy w nadchodzącym sezonie letnim

Zurich Festival (12 czerwca - 12 lipca)

Podczas Zurich Festival Opera, miejski teatr Schauspielhaus, Hala Koncertowa Tonhalle oraz Kunsthaus zamienią miasto w tętniące życiem centrum kultury. Obszerny program wydarzeń obejmuje wystawy sztuki, odczyty, spektakle teatralne oraz koncerty. Inne organizacje i instytucje również dołączą się do przedsięwzięcia i zorganizują własne wydarzenia. Zurich Festival odbywa się co roku, ale zawsze towarzyszy mu inny temat przewodni. W 2015r. jest to "MoneyPowerLove"/ Pieniądze-Władza-Miłość. Główną rolę w tegorocznym festiwalu odgrywać będą Shakespeare oraz epoka renesansu w Anglii i we Włoszech.

Street Parade (29 sierpnia)

Już od 1992 r. najbardziej tętniąca życiem parada muzyki techno i house co roku przyciąga setki tysięcy fanów tańca na brzeg Jeziora Zuryskiego, gdzie odbywa się Street Parade. Około 30 Love-Mobiles - kolorowo udekorowanych ciężarówek z ogromnymi głośnikami, DJ-ami oraz imprezowiczami - wolno przejeżdża w otoczeniu tłumu widzów wzdłuż górnego brzegu Jeziora Zuryskiego. Dodatkowo, imprezę podkręci siedem dużych scen umieszonych na trasie parady ze znanymi DJ-am, tancerzami, pokazami i multimediami.

Zurich Film Festival (24 września - 4 października)

Podczas 11-dniowego Festiwalu Filmowego w Zurychu goście oraz filmowcy będą mieli szansę obejrzeć szwajcarskie oraz międzynarodowe produkcje - zarówno premiery, jak i klasyki. Dodatkową atrakcją są celebryci, którzy chętnie pokazują się na tej imprezie. Głównym punktem festiwalu jest Konkurs Międzynarodowy oraz przyznanie renomowanej statuetki Golden Eye w czterech kategoriach.

freestyle.ch (26 - 27 września)

freestyle.ch Zurich to największa sportowa impreza freestylowa w Europie. We wrześniu każdego roku 50 topowych miłośników tego stylu zjawia się na Landiwiese nad Jeziorem Zuryskim, aby zademonstrować swoje umiejętności w dyscyplinach takich, jak: snowboard, kolarstwo górskie, motocross oraz inne. Główną nagrodą jest tytuł mistrza freestylu. Odważne triki i skoki oraz imprezy towarzyszące dla młodszych i starszych gości gwarantują weekend pełen akcji i emocji oraz namiastkę sportów zimowych jesienią.

Więcej na temat letnich atrakcji Zurychu znajdziecie na stronie: https://www.zuerich.com/en/visit/summer-in-zurich

Do Zurychu możecie polecieć np. z Warszawy:http://www.swiss.com/poland/en/Offers/Index/WAW )                                                 lub Krakowa: http://www.swiss.com/poland/en/Offers/Index/KRK )

 

Więcej o: