Brak okularów i tatuaży. Jak zostać stewardesą? Jak wygląda praca na pokładzie samolotu i ile można zarobić?

Stewardesa to w wyobraźni wielu osób praca marzeń. Niektórym udaje się to marzenie spełnić. Jakie warunki trzeba spełnić? Czego należy się spodziewać na pokładzie i ile można zarobić?

Wygląd ważny, ale nie decydujący

Pierwsza rzecz, jaka nasuwa się w kontekście pracy stewardes, to ich nienaganny wygląd - klasyczna uroda i smukła sylwetka. Faktem jest, że w tym zawodzie wygląd jest ważny, ale nie decydujący. Stewardesa powinna być raczej szczupła, by łatwiej mogła poruszać się po pokładzie. Wielu przewoźników wymaga także, aby kobieta na tym stanowisku miała odpowiednio wysoki wzrost i zasięg ramion, by móc łatwo sięgnąć po bagaże podręczne pasażerów. Ponadto wymagany jest brak tatuaży w widocznych miejscach. Stewardesy nie powinny też nosić okularów - w przypadku wady wzroku konieczne są szkła kontaktowe. Ograniczenia w wyglądzie dotyczą też kolczyków - poza tymi w uszach nie są one dozwolone w praktycznie żadnej linii lotniczej.

Zdrowie najważniejsze

Najważniejsze jest jednak zdrowie - u stewardesy powinno być ono bez zarzutu. Takie schorzenia jak astma, epilepsja czy lęk wysokości przekreślają szansę na stanowisko.
Istotny jest też charakter - stewardesa powinna być opanowana, spokojna, musi szybko reagować na niespodziewane sytuacje, być odporna na stres, a przy tym uśmiechnięta i życzliwa. Do tego trzeba dodać kulturę osobistą. Wiadomo, że na pokładzie samolotu trzeba będzie sobie radzić z różnymi pasażerami, dlatego wrodzona uprzejmość, ale też stanowczość i konsekwencja te są tutaj bardzo ważne. Warto też wspomnieć, że stewardesa powinna posiadać umiejętność pływania - dotyczy to skrajnych sytuacji, gdy samolot ląduje na wodzie.

Wykształcenie stewardesy

Stewardesa nie musi mieć ukończonych wyższych studiów - w większości przypadków wystarczy sama matura, a potem przejście przeszkolenia (trzeba za nie zwykle zapłacić z własnej kieszeni). Podczas szkolenia przyszłe stewardesy uczą się obowiązujących procedur, prawa lotniczego, udzielania pierwszej pomocy. Równie ważna jest znajomość języków obcych. Podstawą jest płynny angielski, ale im szersza znajomość pozostałych języków, tym łatwiej o pracę. Wymogi te zależne są już od firmy, która prowadzi rekrutację - w niektórych wystarczy sam angielski, w innych potrzebny jest także język dodatkowy, na przykład niemiecki, rosyjski, włoski, francuski czy hiszpański.

Zarobki stewardesy

Zarobki na stanowisku stewardesy wynoszą od 3 do 6 tysięcy złotych miesięcznie. Praca wymaga jednak poświęceń. Nienaganny wygląd każdego dnia, uśmiech na twarzy i przyjazny stosunek do pasażerów to nieodłączne żądania do spełnienia nawet po długim locie, któremu towarzyszyły różnice czasowe. Praca może być jednak bardzo satysfakcjonująca, szczególnie dla tych kobiet, które uwielbiają podróżowanie. Ryzyko, jak to przy lotach samolotami, istnieje, niemniej nie jest ono wysokie.

Artykuł pochodzi z serwisu PanSamolocik.pl

Więcej o: