Już są! Tysiące krokusów zakwitły w Dolinie Chochołowskiej i na Kalatówkach w Tatrach

Co roku w kwietniu pytacie, czy krokusy w Dolinie Chochołowskiej już zakwitły. Możecie spać spokojnie: jak donosi PAP, krokusy już są! Zakwitły tysiącami w Dolinie Chochołowskiej i na Kalatówkach w polskich Tatrach.

Jak donosi PAP, fioletowe dywany krokusów, roślin pod ścisłą ochroną, zalały polskie Tatry. Szafrany czy też fijołki, jak nazywają je górale, porosły łąki, na których zazwyczaj wypasane są owce. Zresztą, związek krokusów i owiec nie jest tu przypadkowy. Zwierzęta pełnią niemałą rolę w pojawianiu się krokusów: skubiąc rośliny, owce powodują ich rozprzestrzenienie, a ich odchody świetnie nawożą glebę.

W przeszłości, kiedy zakazano wypasu owiec w Tatrach, łąki zaczęły porastać chwasty i trawy. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego szybko naprawiły swój błąd i odkąd w latach 80-tych wprowadzono wypas kulturowy, krokusy na nowo zaczęły pokrywać zbocza. Polacy co roku zastanawiają się, kiedy kwiaty się pojawią, a wraz z nimi wiosna. Oficjalnie możemy więc potwierdzić, że w tym roku wiosna w Tatrach już kwitnie, razem z krokusami.

Więcej o: