Najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie - zaskakujące wyniki ankiety wśród pasażerów [INFOGRAFIKA]

Czy wybór miejsca w samolocie jest dla Polaków istotny? Większość z nas odpowiada, że tak, chociaż tylko 29% jest w stanie zapłacić dodatkowo za ulubiony fotel w samolocie. Czy zależy nam na bezpieczeństwie, wygodzie, a może na dobrym widoku za oknem? Sprawdźcie, gdzie siadamy najchętniej i dlaczego.

Z badania przeprowadzonego wśród Społeczności Podróżników Tanie-Loty.pl w kwietniu 2015 roku jasno wynika, że wybór siedzenia w samolocie jest bardzo ważny - stwierdziło tak 80% badanych. Aż 89% ankietowanych uważa, że zajęte miejsce wpływa bezpośrednio na komfort podczas lotu. Jednocześnie niechętnie płacimy za nasz wybór. Jedynie 29% osób przyznało, że jest w stanie zapłacić dodatkowo za konkretne miejsce w samolocie.

Najlepsze miejsca - czyli które?

Wybór najlepszego siedzenia wśród ankietowanych nie odbiega od ogólnoświatowych tendencji. Pasażerowie najchętniej siadają z przodu samolotu przed skrzydłami (30%). Najmniej popularne są miejsca w tylnej części samolotu - wybrało je jedynie 7% ankietowanych. W czołówce są także miejsca nad skrzydłami. Tutaj gorszy widok rekompensowany jest dodatkowym miejscem na nogi za drzwiami ewakuacyjnymi (20% badanych). Są to także jedne z bezpieczniejszych miejsc w samolocie, ale niektórym pasażerom przeszkadzać może hałas silników.

O dziwo, dość wysoki wynik uzyskał sam tył samolotu (ostatnie 5. rzędów siedzeń), który jest mniej popularny z powodu bliskiego sąsiedztwa toalet i głośnych silników oraz przez mocniej odczuwalne turbulencje. Siada tu najchętniej aż 14% ankietowanych, dla których miejsca na końcu są atrakcyjne m.in. ze względu na większą szansę na to, że sąsiadujące fotele będą wolne - mówi Anna Pustizzi z Tanie-Loty.pl.

Zdecydowana większość ankietowanych wybiera siedzenia od okna (83% respondentów). W układzie trzech siedzeń po dwa rzędy niechętnie zajmujemy te na środku - jest to pierwszy wybór jedynie 3% podróżników. Miejsca od okna zapewniają większy spokój w trakcie lotu i ładniejsze widoki, ale nie są one najlepszym wyborem ze względów bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo czy ładne widoki?

Pasażerowie kierują się zaskakującymi powodami przy wyborze miejsc. Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że najważniejsze w trakcie lotu są dobre widoki (72% ankietowanych), a mniej niż połowa - że dodatkowe miejsce na nogi (45%). W badaniu wielokrotnego wyboru typowano najczęściej także szybkie wysiadanie z samolotu (33%), bliskość wyjścia ewakuacyjnego (28%) oraz możliwość opuszczania oparcia (25%). W dalszej kolejności stawiano na dostęp do bagażu podręcznego (20%) i mniej odczuwalne turbulencje (19%).
Najmniej ważnym kryterium było oddalenie od toalet - czynnik istotny tylko dla 9% ankietowanych.

Poniższa INFOGRAFIKA pokazuje najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie oraz graficzną prezentację danych z ankiety.

Najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie - wyniki ankiety przeprowadzonej przez Tanie-Loty.plNajlepsze i najgorsze miejsca w samolocie - wyniki ankiety przeprowadzonej przez Tanie-Loty.pl Tanie-Loty.pl

Więcej o: