Turysta bezpieczny = turysta ubezpieczony. Dlaczego przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie nie jest ci potrzebne po to, żeby pójść do lekarza w razie biegunki czy przeziębienia, ale żebyś miał zagwarantowane specjalistyczne leczenie i pobyt w szpitalu, gdy przytrafi się naprawdę poważny wypadek. Z własnej kieszeni możesz się nie wypłacić do końca życia. Przeczytaj, jak to działa i jakie ubezpieczenie wykupić.

Jak to działa?
Zasada jest prosta - każde ubezpieczenie opiewa na tzw. kwotę gwarantowaną (za leczenie, OC itd.), a to oznacza pułap, do którego odpowiada ubezpieczyciel. Jeśli twoje leczenie będzie droższe, różnicę zapłacisz z własnej kieszeni. Kwota gwarantowana jest tym wyższa, im większą stawkę zapłacisz za polisę. Najtańsze dają więc jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa, bo przy poważnym wypadku zwyczajnie nie wystarczą. W opinii wielu specjalistów minimalna kwota gwarantowana powinna wynosić 20 tys. euro, a przy wyjazdach dalszych - nawet 30 tys. euro. Stawki zależą od miejsca, w które się wybierasz, zwykle są podzielone na: Europa i kraje basenu śródziemnomorskiego, cały świat (często: z wyłączeniem USA i Kanady, na które jest kolejna stawka).

Kto potrzebuje ubezpieczenia?

Każdy. Polacy podróżujący po krajach UE oraz do Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinu mogą się co prawda leczyć za darmo w ramach ubezpieczenia europejskiego, do czego jest potrzebna karta EKUZ (można ją wyrobić w najbliższym oddziale NFZ), ale: leczenie jest finansowane według zasad obowiązujących w danym kraju (może się więc okazać, że jakiś zabieg jest tam płatny), tylko w placówkach państwowych (a w kurortach takich często nie ma), nie zapewnia pokrycia kosztów awaryjnego powrotu do kraju ani kosztów ratownictwa (najbliższy przykład: w Polsce ratownictwo górskie jest bezpłatne, ale już na Słowacji nie mając ubezpieczenia trzeba za nie zapłacić).

Również osoby wyjeżdżające z biurami podróży powinny sprawdzić ubezpieczenie gwarantowane przez organizatora. Jeśli opiewa na zbyt niską kwotę gwarantowaną, warto się doubezpieczyć na własną ręką. Odpowiedni pakiet powinni wykupić ci, którzy chcą uprawiać sporty zaliczane do niebezpiecznych (np. narciarstwo, nurkowanie) oraz cierpiący na choroby przewlekłe.

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie?

Firma powinna zapewnić całodobową infolinię i konsultanta, do którego zadzwonisz, jeśli będziesz potrzebować poważniejszej pomocy (dlatego numer infolinii i polisy zawsze warto mieć przy sobie - np. w te-lefonie komórkowym). To on zdecyduje, co masz robić, znajdzie szpital i ustali z nim dalszą procedurę, a w razie potrzeby - sprowadzi cię do kraju. W przypadkach „zwykłych” wizyt u lekarza po prostu do niego idziesz, prosisz o rachunek i rozliczasz go po powrocie (trzeba sprawdzić w warunkach, ile masz na to czasu i jakich dokumentów/rachunków potrzebujesz). W większości ubezpieczeń jest podana pewna kwota graniczna: jeśli leczenie kosztuje więcej, rozliczenie odbywa się bezgotówkowo (czyli ubezpieczyciel płaci bezpośrednio klinice), ale zawsze trzeba to naj-pierw zgłosić na infolinii. Często jest też podana niewielka kwota, poniżej której ubezpieczyciel nie odda ci pieniędzy (np. za zakup leków przeciwbólowych).

Jak kupić ubezpieczenie?

Jeśli robisz to po raz pierwszy warto pójść do agenta i zdać się na jego wiedzę, wyjaśniając dokąd, na jak długo wyjeżdżasz i w jaki sposób będziesz spędzać czas. Polisę bez problemu można kupić też w internecie - dziś taką opcję ma większość towarzystw. Zwykle oferują po kilka pakietów, które dodatkowo można modyfikować - np. zmienić wysokość którejś z kwot gwarantowanych albo zrezygnować z którejś z opcji dodatkowych. Przed zakupem można zrobić symulację, która pokaże, ile wynosi stawka.

Co powinno zawierać ubezpieczenie?

Pozycje obowiązkowe to: koszty leczenia (czyli pieniądze, które firma zapłaci za twoje leczenie), NNW (odszkodowanie w przypadku nagłych wypadków. Jego wypłata odbywa się według schematu: tzw. procent uszczerbku na zdrowiu wyliczony z kwoty gwarantowanej) oraz OC (wy-płacane osobie pokrzywdzonej w spowodowanym przez ciebie wypadku), koszty ratownictwa (ważne zwłaszcza w przypadku wyjazdów aktywnych).
Warto rozważyć ubezpieczanie bagażu (koniecznie sprawdzić wa-runki) i pakiety rozszerzone (np. opiekę nad dziećmi w czasie, kiedy będziesz leżeć w szpitalu).

Więcej o: