Zamek Hallwyl - Szwajcaria mniej znana, bo od strony wody

To jeden z najważniejszych wodnych zamków w Szwajcarii. Choć nie jest tak popularny jak słynny Chillon, to piękne położenie na dwóch wyspach na rzece Aabach i ciekawa historia sprawiają, że Hallwyl zdecydowanie warto odwiedzić, zwłaszcza latem, gdy staje się sceną dla opery ?Cyrulik Sewilski?.

Zamek Hallwyl leży w północnej Szwajcarii, w malowniczej miejscowości Seengen (w kantonie Argowia). Z jednego z najpiękniejszych miasteczek Szwajcarii, czyli Lucerny, to dosłownie rzut beretem.

Pierwszy warowny gród wzniesiono tu prawdopodobnie już w XII wieku, potem - jak to zwykle bywa w przypadku zamków - następowały kolejne przebudowy. Dziś najstarszym zachowanym elementem jest okrągła wieża Hallwyl - pochodzi z XIV wieku.

 

Dziś Hallwyl należy do kantonu Argowia, ale kiedyś - wraz z okolicznymi gruntami i częścią pobliskiego jeziora Hallwilersee był prywatną własnością rodziny możnowładców. W drugiej połowie XVI wieku zamek przekształcono w reprezentacyjny pałac.

Przez lata trwały na Hallwyl prace archeologiczne i starania o zachowanie zamku w dobrej formie, dzięki czemu dziś oglądać można w pełni odrestaurowany zamek, a nie ruiny. Można go zwiedzać, w murach znajduje się interesujące muzeum.

Do Hallwyl najlepiej zawitać latem - od końca czerwca do końca sierpnia wystawiana jest w nim opera Gioacchina Rossiniego "Cyrulik Sewilski", jedno z najwybitniejszych dzieł muzycznych, pełne akcji, humoru i pięknej muzyki (operowa historia kontynuowana jest w innym wielki dziele - "Weselu Figara").

Zwiedzanie zamku połączone ze spacerem nad jezioro Hallwilersee to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę.

Jezioro Hallwilersee w pobliżu zamku Hallwyl w SzwajcariiJezioro Hallwilersee w pobliżu zamku Hallwyl w Szwajcarii źródło: domena publiczna źródło: domena publiczna

Więcej o: