Gniazdka elektryczne na świecie - nie daj się zaskoczyć [IKONOGRAFIKA]

Dokądkolwiek jedziemy, daleko czy blisko, zabieramy ze sobą coraz więcej sprzętu. Laptopy, aparaty fotograficzne czy telefony trzeba co jakiś czas podładować, a często już na miejscu okazuje się, że przywiezione z Polski wtyczki nie są kompatybilne z gniazdkami elektrycznymi. Zanim wyruszycie, przyjrzyjcie się naszej ikonografice i sprawdźcie, jakie gniazdka obowiązują na świecie.

Typów gniazdek elektrycznych jest na świecie aż 13 - od A do M. W Polsce (jak też w Belgii , Czechach , Słowacji czy Francji) obowiązuje typ E , wyposażony w dwa równoległe bolce.

Podobnie wygląda wtyczka typu F , używana w Niemczech, Holandii i Skandynawii (jak też wielu innych krajach), tylko tam bolec uziemiający zastąpiony jest dwoma metalowymi klipami, umieszczonymi na bokach. Zupełnie inny kontaktów używa się w Stanach Zjednoczonych (a także Kanadzie, Wenezueli czy Bahamach ). Jest to wtyczka typu A z dwoma płaskimi, równoległymi bolcami, a napięcie w gniazdku wynosi zaledwie 110V przy częstotliwości 50Hz.

Kolejnym popularnym gniazdkiem jest wtyczka "brytyjska", czyli wtyczka typu G (kolor niebieski), używana w Wielkiej Brytanii, Irlandii , na Malcie i na Cyprze , a także w Malezji, Singapurze i Hongkongu .

Typ I to wtyczka "australijska" - ma dwa płaskie bolce, jak we wtyczce typu "amerykańskiej" typu A, ale są one ustawione pod kątem do siebie - w kształcie litery V. Ten rodzaj wtyczek użytkowany jest w Australii, Nowej Zelandii, Papui Nowej Gwinei i Argentynie (na ikonografice w kolorze pomarańczowym).

Wtyczka "duńska" typu K reprezentowana jest przez kolor różowy. Jest używana głównie w Danii i na Grenlandii, a także w Bangladeszu, Senegalu i na Malediwach .

Sprawdźcie, jakie gniazdka obowiązują w różnych krajach na świecie i do bagażu dorzućcie odpowiednią przejściówkę. Pomoże Wam w tym nasza ikonografika:

Fot. materiały prasowe/ www.centerfly.pl/Fot. materiały prasowe/ www.centerfly.pl/ Fot. materiały prasowe/ www.centerfly.pl/ Fot. materiały prasowe/ www.centerfly.pl/

Źródło: http://www.centerfly.pl/

Więcej o: