Pojedynek gigantów: zamek Moszna vs. zamek Książ. Który piękniejszy i bardziej atrakcyjny dla zwiedzających? [POLSKA Z DRONA]

Obydwa wyglądają jak z bajki. Pokazujemy z pokładu drona zamki w Mosznej i Książu, sprawdzamy, który żyje nie tylko historią, ale ma też fajną ofertę dla turystów i pytamy: który wolicie?

Nagrania dzięki polskazdrona.pl/ .

Moszna

Gdzie

Mała wieś Moszna, ok. 35 kilometrów od Opola.

Kiedy

Istnieje prawdopodobnie od połowy XVII wieku, ale "wizję pijanego dekoratora" zaczął przypominać dopiero w wieku XIX. Był siedzibą możnego ziemianina i nigdy nie pełnił funkcji obronnych.

Noclegi na zamku

Możliwe. Duży wybór pokoi w kilku standardach (od 100 zł za dwójkę z łazienką na korytarzu do 500 zł za złoty apartament-komnatę; wszystkie ceny ze śniadaniem). W ofercie jest też nieco droższy "pobyt hrabiowski" (z wyżywieniem i dwoma zabiegami odnowy biologicznej)

Zwiedzanie

Tylko z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach: od poniedziałku do piątku o 13, 14, 15 i 16, w soboty i niedziele dodatkowo także o 11 i 12. Turyści indywidualni mogą dołączyć do grupy zorganizowanej (wcześniej trzeba zadzwonić do recepcji hotelu).

Bilet normalny - 10 zł, ulgowy - 7 zł, rodzinny (rodzice + dzieci uczące się) - 25 zł.

Od kwietnia do października można zwiedzać też otaczający zamek park. Obowiązują bilety: normalny - 6 zł, ulgowy - 4 zł, rodzinny (rodzice + dzieci uczące się) - 15 zł. Chcąc zwiedzić zamek, trzeba zapłacić też za zwiedzanie parku, czyli de facto kupić dwa bilety.

Inne atrakcje

W zamku jest restauracja (czynna codziennie od 12 do 22, specjały kuchni śląskiej i opolskiej oraz dania europejskie) i kawiarnia.

Można tu zorganizować wesele, jest oferta lekcji historii, kolonii i zielonych szkół dla dzieci, ale zamek nie ma specjalnych tras tematycznych ani nocnego zwiedzania.

W maju obchodzi się tu święto Kwitnących Azalii.

W zamku działa Teatr Muzyczny "Castello" (wystawia słynne operetki).

Nie ma już wolnych miejsc na Sylwestra na zamku, ale Moszna organizuje jeszcze jeden bal - 10 stycznia, w weneckich maskach (koszt: 120 zł za osobę z jedzeniem i maską w cenie).

Ciekawy bo...

- ma dokładnie 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek

- podobno straszą w nim aż trzy duchy

- porównuje się go do "zamku Disneya", przez co każdego roku ściąga tłumy odwiedzających.

Książ

Gdzie

choć wydaje się, że otacza go tylko las, tak naprawdę leży w mieście - przy ul. Piastów Śląskich 1 w Wałbrzychu

Kiedy

Wzniesiony w XIII wieku, na początku należał do Piastów, był twierdzą obronną.

Noclegi na zamku

Hotel Książ** nie znajduje się w samym zamku, ale w jego sąsiedztwie. Najtańszy pokój (jednoosobowy z łazienką) kosztuje 160 zł za dobę, najdroższy (apartament "Książęcy" lub "Prezydencki") kosztuje 500 zł za dobę.

Zwiedzanie

Zamek Książ można zwiedzać indywidualnie od poniedziałku do piątku od 10 do 17, w sobotę i niedzielę do 18. Do wyboru są też trzy trasy tematyczne z przewodnikiem: "Książ barokowy" (30 minut), "Od Piastów do tajemnic II wojny światowej" (90 minut, w tym wejście do tunelu) i "Trasa szlakiem Daisy" (ok. 140 minut, obejmuje też park). Druga trasa jest dostępna dla turystów indywidualnych, pozostałe dwie tylko dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób. Osobno można zwiedzić tarasy, palmiarnię i wejść na wieżę widokową.

Sztandarową strakcją Książa jest też nocne zwiedzanie zamku "Z duszą na ramieniu". Odbywa się według grafiku na stronie internetowej, zaczyna po 23 i trwa około 90 minut. Koszt: 55 lub 50 zł (w razie zakupu online).

Inne atrakcje

Na zamkowym dziedzińcu znajduje się restauracja, a w pomieszczeniach stajennych prowadzona jest hodowla koni w ramach Stada Ogierów Książ.

Ciekawy bo...

- to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu)

- zamek Książ stał się głównym tłem wydarzeń książki "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator, powieści-horroru, która w 2013 roku zdobyła nagrodę Nike

Który zamek bardziej Ci się podoba?
Więcej o: