Najciemniejsze miesiące roku, a Amsterdam promienieje. Kup tani bilet, poleć zobaczyć Festiwal Światła i tęczę na dworcu

Przełom grudnia i stycznia to idealny czas na odwiedzenie Amsterdamu. Najciemniejsze miesiące w roku rozświetliły instalacje w ramach Festiwalu Światła, a wschodnia ściana dachu Dworca Centralnego mieni się tęczowo. W tym okresie w mieście zrealizowano dwa ciekawe projekty, które łączy tematyka światła, w sam raz na inaugurację roku 2015 - Międzynarodowego Roku Światła UNESCO.

Tęczowy dworzec w Amsterdamie

Pisaliśmy niedawno o ciekawym projekcie Daana Roosegaarde'a, który stworzył świecącą w ciemności ścieżkę rowerową, inspirowaną "Gwiaździstą Nocą" Van Gogha . 11 grudnia odbyło się otwarcie kolejnej instalacji holenderskiego artysty. Tym razem jego praca pojawiła się na Dworcu Centralnym w Amsterdamie.

Dzieło Roosegaarde'a "Rainbow Stadion" powstało, by uczcić 125. rocznicę powstania stacji - dziś pięknie odrestaurowanej przez NS (kolej holenderska) i ProRail. Instalacja łączy historyczny budynek, zaprojektowany przez Pierre'a Cuypersa , ze współczesnością i technologią. Co roku przez stację przejeżdża 50 milionów podróżujących, a instalacja powstała właśnie dla nich. "To innowacyjne i kolorowe dzieło sztuki dodaje atmosfery monumentalnemu gmachowi dworca, to wspaniały prezent dla naszych pasażerów" - mówi Patrick Buck z ProRail, organizacji zajmującej się rozbudową i utrzymaniem narodowej sieci kolejowej.

Rainbow Station/ Fot. (c) Studio Roosegaarde/ Pim HendriksenRainbow Station/ Fot. (c) Studio Roosegaarde/ Pim Hendriksen Rainbow Station/ Fot. (c) Studio Roosegaarde/ Pim Hendriksen Rainbow Station/ Fot. (c) Studio Roosegaarde/ Pim Hendriksen

Tęczę widać codziennie tylko przez chwilę - pojawia się po wschodniej stronie stacji godzinę po zachodzie słońca, kiedy jest już ciemno.

Roosegaarde, we współpracy z astronomami z Uniwersytetu w Leiden stworzył obiektyw, który rozszczepia światło na spektrum kolorów. "Dzięki nowej technologii płynnego kryształu, którą rozwijamy na rzecz badań na egzoplanetach (planety, które orbitują wokół gwiazd innych niż Słońce), projekt pokrył dokładnie kształt szerokiego na 45 metrów dachu dworca" - powiedział Frans Snik z Leiden Observatory . Instalacja powstała z okazji 125-lecia Dworca, jak też Międzynarodowego Roku Światła UNESCO, którym jest rok 2015. W projekt zaangażowali się Amsterdam Fund for the Art, NS (holenderska kolej), ProRail, projektu Stiching Doen i Studio Roosegaarde.

Festiwal Światła w Amsterdamie

Ale to nie koniec świet(l)nych doznań w Amsterdamie - do 18 stycznia odbywa się tutaj Festiwal Światła - Amsterdam Light Festival . W tym czasie amsterdamskie kanały oświetlone są neonowymi instalacjami i rzeźbami. Pomysł festiwalu narodził się w Wigilię 2009 roku, a pierwszy Festiwal miał miejsce w 2012 roku. Program festiwalu, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Bright City" , jest imponujący - instalacje uznanych artystów z całego świata ozdobiły różne punkty miasta. W ramach festiwalu można przejść się trasą pieszą Illuminade , otwartą od 11 grudnia do 4 stycznia. Na jej przebiegu znajdziecie prace zdobiące budynki historyczne, ulice, parki, a także instalacje, które wymagają udziału odwiedzających.

Light Bridge/ Fot. Janus van den Eijnden/ amsterdamlightfestival.comLight Bridge/ Fot. Janus van den Eijnden/ amsterdamlightfestival.com Light Bridge/ Fot. Janus van den Eijnden/ amsterdamlightfestival.com Light Bridge/ Fot. Janus van den Eijnden/ amsterdamlightfestival.com

Wśród najciekawszych projektów Illuminade jest instalacja "178 butelek, 1 wiadomość" . W Amsterdamie żyją przedstawiciele 178 narodowości i wszystkie te nacje symbolizować ma instalacja złożona z tylu właśnie butelek, ułożonych w serce. Znajduje się ona nieprzypadkowo w samym centrum miasta - tam, gdzie krzyżują się Amstel i Zwanenburgwal . Projekt inspirowany jest słowami niegdysiejszego radnego miasta Flora Wibauta (1859-1936): "Jest tylko jedna ziemia: planeta Ziemia. Jest tylko jedna nacja: ludzkość. Jest tylko jedna wiara: miłość." Każdy może dołączyć się do przesłania i przekazać ją dalej światu, wystarczy zrobić zdjęcie sercu z butelek, wrzucić do Internetu z oznaczeniem #178BOTTLES albo wyświetlić flagę swojego kraju na sercu używając aplikacji i strony internetowej festiwalu.

ZOBACZ ZDJĘCIA FESTIWALU I TĘCZOWEGO DWORCA >>

Oprócz tego na trasie czeka Was także olbrzymi balon imitujący księżyc, zawieszony nad budynkiem opery. Projekt Moonburn ładuje się w dzień, by później świecić po zmroku, dodając szalonej amsterdamskiej nocy jeszcze więcej magii. Po drodze także "Light Bridge" , nawiązujący do XVII-wiecznej architektury miasta - a po jego drugiej stronie, przy Hermitage Amsterdam stoją neonowe postaci. Przedstawiają one uchodźców i są dziełem palestyńskiego artysty alaa minawi , którego rodzina dawno temu zbiegła do Libanu i żyje tam do dziś.

Zobaczcie wideo promujące Festiwal Światła:

 

Dalej zobaczycie instalację "Re(bi)cycle dome" - rosyjskiego artysty Vasiliego Popova - to ułożone w imponującą kopułę obręcze rowerowe. Prace można także podziwiać znad wody, w ramach Festiwalu organizowane są rejsy po amsterdamskich kanałach. Światła ozdobią również Park Frankendael i będą to instalacje w starym stylu: neony, jarzeniówki, żarówki sprzed wieku, a na ścianach pojawią się slajdy z oldschoolowych rzutników. Spacery po rozświetlonym parku można sobie urządzać 8 do 11 stycznia.

Instalacje, neony, hologramy i rzeźby wypełnią całe miasto. Obok nich czekają Was także koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Żeby przejrzeć bogaty program festiwalu wejdźcie na stronę festiwalu .

Chcecie to wszystko zobaczyć? Bilety do Eindhoven w Wizzairze znajdziecie już za 350 zł w obie strony, w Ryanairze (z wylotem w Sylwestra i powrotem 4 stycznia) za 330 zł , w Locie bezpośrednio do Amsterdamu za 860 zł w obie strony. Można także dojechać autokarem linii Ecolines w cenie 350 złotych w obie strony.

ZOBACZ ZDJĘCIA FESTIWALU I TĘCZOWEGO DWORCA >>

Więcej o: