Owernia - kraina wulkanów, jeszcze nieodkryta przez polskich turystów [ Z FORUM]

Ostatnio na jednym z naszych podróżniczych forów natknęłam się na bardzo ciekawy wątek. Jedna z użytkowniczek postanowiła rozpocząć dyskusję o bardzo malowniczym, ale w Polsce mało znanym regionie Francji. Chodzi tu o Auvergne, w wersji spolszczonej Owernię, krainę wygasłych wulkanów, wyrastających z zielonej równiny. Wykorzystałyśmy wpisy z wątku, zapoczątkowanego przez użytkowniczkę aseretka i dodałyśmy kilka informacji od siebie, żeby stworzyć mały przewodnik po tym pięknym regionie. Przeczytajcie, dlaczego warto tam pojechać.

Auvergne położone jest w centralnej Francji i składa się z czterech departamentów: Puy de Deme, Allier, Cantal i Haute Loire (Górna Loara). Region cieszy się popularnością wśród miłośników wycieczek pieszych i tych, którzy pragną spedzić kilka dni lub tygodni w cichej i spokojnej okolicy z dala od tłumów i miast. Owernia oferuje także bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe, znajdziecie tu liczne zamki i lochy oraz całą kolekcję romańskich kościołów, najpiękniejszych w całej Francji.

Użytkowniczka aseretka , która rozpoczęła wątek na forum , choć w Owernii jeszcze nie była, zebrała już sporo informacji. "Wygasłe wulkany rozrzucone są na powierzchni prawie 4000 km kwadratowych i ciągną na długości ok. 120 km. Najbardziej wysunięta na północ grupa wulkanów w Masywie Centralnym obejmuje ok. 80 mniejszych lub większych szczytów, wyrastających z zielonej równiny." Wulkany mieszczą się w obrębie Parku Regionalnego Wulkanów Owernii , na terenie którego mieszka zaledwie 91,2 tys. mieszkańców. Aseretka kontynuuje: "Oprócz wulkanicznych stożków takich jak: Puy de Deme, Puy Pariou czy Puy de Sancy warto wdepnąć do stolicy regionu Clermont-Ferrand , gdzie można zobaczyć piękną katedrę i kilka innych, wspaniałych romańskich kościołów, a także zatrzymać się nad Lac Pavin - niemal okrągłym, krystalicznie czystym jeziorem, wypełniającym krater o średnicy 700-800 m, które jest jednym z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych miejsc w Owernii." Przyjrzyjmy się zatem tym kilku miejscom z bliska.

Owernia/ Fot. Shutterstock

Puy de Dome

To duża kopuła wulkaniczna i jeden z najmłodszych wulkanów w Chaine des Puys . Jeszcze w czasach przedchrześcijańskich służył jako miejsce kultu. Tutaj także Rzymianie zbudowali swoją świątynię Merkurego, której ruiny odnaleziono w 1873 roku. Do świątyni wiedzie szlak pieszy, który biegnie śladem niegdysiejszej drogi rzymskiej.

To także bardzo ulubione miejsce paralotniarzy, widoki są tu naprawdę niesamowite. Ze szczytu Puy de Dome można zobaczyć całą grupę wulkanicznych szczytów Chaine des Puys i miasto Clermont-Ferrand . Użytkowniczka janou , z która mieszka w Owernii, pisze: "Kopuła wznosi się na wysokości 1465 m n.p.m i opiera się na płaskowyżu z granitu na wysokości 1000 m n.p.m. Podobnie jak wszystkie wulkany, Puy de Dome powstało w wyniku jednego wybuchu. Wulkan uśpiony jest od 11 tysięcy lat i już się nie obudzi. Puy de Dome jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Owernii, przyjeżdża tu prawie pół miliona osób rocznie."

"Na Puy de Dome można się wspiąć idąc szlakami turystycznymi: szeroką ścieżką dla pieszych, nazywaną "oślim szlakiem", która zaczyna się w Ceyssat (1078 m). Prowadzi on do Świątyni Merkurego (1450 m), po drodze, po 2 km znajdziecie schody i drewniane pontony, które umożliwiają pójście dalej. Do 2010 roku droga płatna pozwalała podjechać samochodem lub autobusem, ale ze względu na ograniczenia ruchu i ochronę środowiska naturalnego obecnie na gorę jedzie teraz tylko kolejka zębata."

Owernia/ Fot. ShutterstockOwernia/ Fot. Shutterstock Owernia/ Fot. Shutterstock Owernia/ Fot. Shutterstock

Puy de Sancy

To najstarszy wulkan Masywu Centralnego. To typowy stratowulkan, którego działalność wulkaniczna zakończyła się ok. 220 tysięcy lat temu. Do podnóży góry prowadzi droga z miasteczka Le Mont-Dore , a dalej szlak pieszy. Można się tam dostać kolejką linową. Tutaj też znajdują się dwie znane stacje narciarskie Super Besse i Mont-Dore .

Clermont-Ferrand

Miasto położone jest na wysokości 410 m.n.p.m u stóp pasma wulkanów Masywu Centralnego . Jego główną atrakcją jest gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, zbudowana z ciemnego kamienia wulkanicznego. Jest to jedyna we Francji "czarna katedra", a jej dwie wieże widoczne są z bardzo daleka. Drugim symbolem miasta jest romańska bazylika Notce Dame du Port (wpisana na listę dziedzictwa UNESCO). Oprócz tego w mieście znajdziecie także zabytkowe stare miasto i przepiękne ogrody, a 15 kilometrów od Clermont znajduje się Vulcania - park tematyczny, poświęcony wulkanizmowi.

Co jeszcze zobaczyć w Owernii, na który stożek wulkaniczny się wspiąć? Użytkowniczka janou pisze: "Około 80 wulkanów rozciąga się na zachód od Clermont-Ferrand , pomiędzy wąwozami Sioule i wielkiej niziny Limagne . Niezależnie od pory roku, wszystkie są fascynujące, zaczynając od Puy de Lemptégy (1 018 m) - to przykład wulkanu otwartego, po wycieczkę na Puy de Pariou (1209 m)".

Owernia. Co jeszcze zobaczyć?

Funiculaire de Capucin

Zbudowana w 1898 roku, kolejka de Capucin jest najstarszą koleją we Francji. Wyrusza co 20 minut i jej trasa przebiega nad płaskowyżem Les Capucins, 1270 metrów ponad miastem Le Mont-Dore. Dojeżdża do Pic du Capucin (1450 m.n.p.m.), potem skręca w stronę Puy de Sancy i po stromym zboczu w dół do miasta.

Zamek Murol/ Fot. ShutterstockZamek Murol/ Fot. Shutterstock Zamek Murol/ Fot. Shutterstock Zamek Murol/ Fot. Shutterstock

Zamek Murol

W odległości 10 km od Le Mont-Dore znajduje się dwunastowieczny Chateau de Murol . Najlepiej z wyprzedzeniem wykupić oprowadzanie po zamku. Nie będzie to zwykłe zwiedzanie murów zamku, przebrani w kostiumy z epoki przewodnicy odtwarzają sceny z życia codziennego zamku sprzed wieków.

Zamek Cordes

Chateau de Cordes powinni odwiedzić wszyscy fani ogrodów. Ten XV-wieczny zamek jest zamknięty dla zwiedzających, ale istnieje możliwość obejrzenia niesamowitych ogrodów wokół budynku. Ich projektantem był Le Notre, ten sam, który zaprojektował ogrody Wersalu.

Ale Owernia to nie tylko wulkany, zamki i zabytkowe kolejki. To także 11 uzdrowisk i około 100 gatunków sera.

Które uzdrowisko wybrać? Jednym z uzdrowisk godnych polecenia (wg Lonely Planet) są termy Le Mont-Dore . Miejscowi odkryli właściwości znajdujących się tutaj źródeł już przed wiekami. Temperatura wody sięga 37-40 stopni. a w ich wnętrzu można nadal dostrzec ślady istniejących tu niegdyś łaźni rzymskich. Obok zabiegów, poza sezonem można zwiedzić XIX-wieczny neobizantyjski budynek, w których znajduje się dzisiejsza łaźnia.

Jeżeli zaś chodzi o sery, janou poleca następujące gatunki: St Nectaire, Cantal, Fourme d'Ambert, Bleu d'Auvergne i Salers

Jeżeli byliście w Owernii, dołączcie się do naszego forum i podzielcie się wrażeniami. Czekamy na Wasze komentarze!

Więcej o: