Samolot przyszłości - olbrzymie ekrany zamiast okien. I to już za 10 lat!

To byłby koniec wyścigu po miejsce przy oknie - samolot z ekranami, które emitowałyby to, co jest na zewnątrz. W praktyce to tak, jakbyśmy lecieli na wysokości 10 tysięcy metrów w przeszklonym pudełku. Co najważniejsze, taki wynalazek to nie jest kwestia dziesięcioleci, a co najwyżej - dekady.

CPI (The Center for Process Innovation), brytyjska firma badawcza zajmująca się najnowszymi technologiami, umieściła na swojej stronie filmik, a na nim samolot przyszłości - bez okien. Na pierwszy rzut oka wygląda to wprost przeciwnie, jakby cały samolot miał jedno wielkie okno. Co ciekawe, futurystyczna wersja samolotu jest niezwykle bliska - według obietnic CPI bardzo możliwe, że będziemy takim podróżować już za 10 lat. Firma przewiduje, że już za 5 lat przy takich samych kosztach, jakie ponosi się obecnie, może ruszyć pełna produkcja materiałów potrzebnych do ekranów.

Ściany samolotu mają być zrobione ze specjalnych, dotykowych ekranów OLED, które ciągnęłyby się na całą długość samolotu. Efekt przeszklenia zapewniłoby wyświetlanie podniebnej panoramy za pomocą umieszczonych na zewnątrz kamer. Według CPI okna dodają najwięcej niepotrzebnego ciężaru do samolotów pasażerskich i tym samym przyczyniają się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla. Ekrany OLED, które zastąpiłyby okna, nie dość, że są lekkie, to - niczym olbrzymi tablet - pozwoliłyby pasażerom wyświetlać filmy, gry i inne formy rozrywki czy też w łatwiejszy sposób komunikować się ze stewardesą.

 

Okno na świat

Czy projekt ma jakieś wady? Niektórzy widzą problem zanieczyszczenia świetlnego, inni przekonują, że system raczej nie uspokoi tych, którzy boją się latać. Rodzi się też wiele pytań: co, jeśli samolot podczas lądowania wleci w sam środek burzy? Jak w takim samolocie będą wyglądały turbulencje? Co wyświetlą ekrany podczas spadania? Czy podczas lotu będziemy oglądać chmury na zewnątrz z przerwami na reklamy?

I czy to dobrze, że zostanie już nam tylko takie okno na świat?

Chcielibyście polecieć takim samolotem? Co sądzicie o tym pomyśle? Czekamy na Wasze komentarze!

Więcej o: