Do Czech na wino! Listopadowa wyprawa szlakiem uroczystości świętomarcińskich

Od dawien dawna w Czechach próbowanie pierwszych młodych win rozpoczynano na św. Marcina. Patron m.in. właścicieli winnic obchodzi swój dzień 11 listopada. W okolicach tej daty w różnych czeskich miasteczkach obchodzi się jego święto pijąc wino i jedząc lokalne przysmaki, przy akompaniamencie muzyki ludowej. Nie wiecie, dokąd udać się w listopadzie? Zapraszamy do Czech na degustację świętomarcińskiego wina!

Wina świętomarcińskie są świeże, charakteryzują się owocowym smakiem i mogą zawierać małe ilości dwutlenku węgla. Podaje się je z tradycyjnymi, regionalnymi potrawami. Wino czerwone do pieczonej gęsi z czerwoną i białą kapustą, knedlikiem i placuszkami ziemniaczanymi. Do białego i różowego znawcy polecają pieczonego kurczaka z nadzieniem.

Wino Świętomarcińskie jest wytwarzane z wczesnych odmian winorośli. Białe wina powstają z odmian Müller Thurgau, a Veltlinské czerwone wczesne, różowe i czerwone z odmian Modrý Portugal i Svatovav inecké. Wprowadzaniu młodych win towarzyszą barwne imprezy folklorystyczne. Przedstawiamy kilka propozycji na wycieczkę szlakiem uroczystości świętomarcińskich.

Kyjov

Malownicze miasto leżące w regionie Slovacko, słynące z barwnego, żywego folkloru. Od 7 do 9 listopada na gości czeka tradycyjne świętowanie, młode wino, przysmaki i wesoła zabawa. 8 listopada miasto przemierzy barwny pochód w strojach ludowych.

Mikulov (Morawy Południowe)

W dniach od 7 do 16 listopada 2014 tradycyjnie odbędzie się tu Jarmark Świętomarciński . Na rynku na gości czeka program artystyczny dla dzieci i dorosłych. Restauracje zapraszają na degustacje młodych win i specjałów świętomarcińskich. Miasto szykuje także nietypowe zwiedzanie historycznych obiektów, na przykład grobowca Dietrichsteinów w kostiumach z epoki czy wycieczkę na Świętą Górkę z przewodnikiem, który opowie o bogatej historii miasta i tradycji winiarskiej. Po drodze uczestnicy będą mogli spróbować wina w piwniczce winnej.

WinnicaWinnica Fot. Shutterstock Piwnica winna w Czechach/ Fot. Shutterstock

Uherské Hradišt'

Serce regionu winiarskiego Slovacko. Miasto jest malowniczo położone, od wschodu otoczone pasmem Białych Karpat , od zachodu - szczytami Chipów . Dzielnica Maratice słynie z zabytkowych piwnic winnych. Z pewnością warto je zwiedzić i spróbować tutejszych win. 11 listopada do miasta przybędzie święty Marcin i przywiezie młode wino. Impreza na Placu Masaryka potrwa do późnych godzin popołudniowych.

Boretice

Miejscowość położona w odległości 47 km od Brna zaprasza 8. listopada na Wędrówki szlakiem młodego wina - ponad 10 otwartych piwnic winnych, spróbujemy tu także specjałów z grilla. Tutejsze hotele serwować będą gęś świętomarcińską.

Valtice (Morawy Południowe)

W Podziemiach Valtickich 11. 11. o godz. 11:11 na gości czeka uroczysty toast pierwszym tegorocznym winem. Nie zabraknie świętomarcińskich przysmaków. Bilety wstępu będą w sprzedaży w dniu imprezy w Podziemiach Valtickich.

Kromeriz (Morawy Wschodnie)

Miasto, w którym arcybiskupi oraz biskupi ołomunieccy wybudowali swoją letnią rezydencję, dzięki czemu powstał okazały barokowy pałac z kolekcją cennych obrazów z XV-XVIII wieku, wpisany na listę UNESCO także obchodzi dzień św. Marcina. 11 listopada miasto organizuje Świętomarciński Festiwal na rynku, któremu będą towarzyszyć jarmarki farmerskie.

Piwnica winnaPiwnica winna Fot. David Maravan/ Czechtourism.com Piwnica winna/ Fot. David Maravan/ Czechtourism.com

Ołomuniec (Morawy Środkowe)

11 listopada od godz. 11 do 18 na rynku odbywać się będzie degustacja i sprzedaż wina świętomarcińskiego, a także bogaty program towarzyszący dla dorosłych i dzieci. Ołomuniec warto odwiedzić bez względu na odbywające się tu obchody dnia św. Marcina. To najpiękniejsze miasto Europy według rankingu prestiżowego przewodnika turystycznego Lonely Planet. Na ołomunieckim rynku znajdziemy zabytkowe kamienice, fontanny i kolumnę Najświętszej Trójcy, upamiętniającą epidemię moru, wpisaną na Listę UNESCO.

Hradec Králové (Czechy Wschodnie)

Impreza świętomarcińska odbywa się tutaj 11 listopada w godzinach od 14 do 18 na Dużym Rynku. Tak jak co roku, święty Marcin przybędzie na białym koniu pod Białą Wieżę. Na gości czekają rogale świętomarcińskie, wino, tradycyjne przysmaki i ciekawy program kulturalny, między innymi pokazy rzemiosła kowalskiego i zwiedzanie katedry św. Ducha.

Pałac Loucen (64 km od Pragi)

8 listopada odbędzie się tu święcenie win świętomarcińskich z ciekawym program towarzyszącym. Pałac jest czynny przez cały rok i posiada wyjątkową na skalę światową atrakcję - tak zwane labiryntarium . To zespół dziesięciu labiryntów wkomponowanych w piękną przyrodę parku pałacowego. Przenocować możemy w tutejszym hotelu zamkowym lub w jednym z okolicznych pensjonatów.

KrumlovKrumlov Fot. Shutterstock Krumlov/ Fot. Shutterstock

Czeski Krumlov (Czechy Południowe)

Jedno z najpiękniejszych miast czeskich. W 1992 roku wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.

Czeski Krumlov także świętuje wprowadzenie młodych win. Imprezę rozpocznie 10.11. przyjazd świętego Marcina z koszami wypełnionymi butelkami z winem. Na gości czekają także przysmaki, wśród których oczywiście nie zabraknie tradycyjnej gęsi świętomarcińskiej. Festiwal potrwa do 16 listopada .

Praga

Nie zabraknie też imprezy świętomarcińskiej w stolicy Czech. Obchody rozpoczną się w Ogrodzie Botanicznym w Pradze , w winnicy świętej Klary, 11 listopada o godzinie 11 . Polecamy przy okazji zwiedzić unikatową szklarnię tropikalną Fata Morgana, rozciągającą się na powierzchni około 1750 m2.

Więcej o: