Kiedy najlepiej kupować bilet na samolot? W jakim miesiącu najbardziej opłaca się latać z Polski? [RAPORT SKYSCANNER]

Z Polski najbardziej opłaca się latać w listopadzie, a bilet rezerwować z około 7-tygodniowym wyprzedzeniem. Przynajmniej jeśli policzyć średnią, bo dalej sprawy nieco się komplikują. W różnych miesiącach ceny za bilety na najpopularniejszych trasach mogą być nawet dwa razy droższe. Oto wyniki raportu ?Najlepszy czas na tanie loty? opublikowanego przez wyszukiwarkę podróży Skyscanner.

W którym miesiącu bilety na samolot są najtańsze?

Skyscanner wziął pod lupę ponad połowę wszystkich biletów zarezerwowanych na loty z Polski od kwietnia 2013 do marca 2014. Okazało się, że najwięcej można zaoszczędzić rezerwując lot na listopad - bilety są wtedy tańsze o 12% niż przeciętnie, a w trzecim tygodniu tego miesiąca aż o 22%. Bilety lotnicze o średnio 10% tańsze można również zdobyć na styczeń i luty. Szczyt cen biletów przypada na sierpień, loty są wówczas o 15% droższe. O blisko 10% więcej trzeba zapłacić decydując się na podróż w lipcu.

CZYTAJ TAKŻE: Turbulencje, mgła, awaryjne lądowania i inne sytuacje, których tak bardzo nie lubią pasażerowie samolotów - czy trzeba się bać?

Z jakim wyprzedzeniem kupować bilet na samolot?

Badanie pokazało również, z jakim wyprzedzeniem należy dokonywać rezerwacji. Z reguły najlepszym terminem na kupno biletu jest okres ok. 7 tygodni przed odlotem. Można wtedy zapłacić aż 18% mniej w porównaniu ze średnią ceną w okresie 30 tygodni przed wylotem. Najlepszy czas na rezerwację biletu zależy również od rodzaju przewoźnika (w przypadku tanich linii najtaniej można zarezerwować bilet 6 tygodni przed podróżą, a tradycyjnych - 19 tygodni przed) oraz trasy (na trasach krótkich najlepszy czas na rezerwację to 8 tygodni, a długich, na których lot trwa ponad 5 godzin, 12 tygodni). Należy jednak pamiętać o tym, że co roku na całym świecie odbywają się miliony lotów, obsługiwanych przez setki linii lotniczych na tysiącach tras, więc nie wszystkie loty są zgodne z tym wzorcem.

CZYTAJ TEŻ: Bezpieczeństwo podczas lotu - fakty i mity o lataniu

Kiedy latać do Londynu, a kiedy do Rzymu?

Skyscanner przeanalizował również dane dotyczące tego, jak kształtują się średnie ceny w ciągu roku na najbardziej popularnych kierunkach podróży lotniczych z Polski. Poniżej podano średnie wartości dla poszczególnych miast:

Londyn - najtańszy miesiąc na podróż to listopad (przeciętna cena biletu wynosi wtedy 338 zł), a najdroższy sierpień (542 zł). Rezerwacji biletu najlepiej dokonać 7 tygodni przed wylotem (20% oszczędności w stosunku do średniej ceny).

embed

Fot. CC BY-SA 2.0 clry2 /Wikimedia Commons

Nowy Jork - najkorzystniejsze ceny obowiązują na luty (1 899 zł), najdrożej jest w lipcu (3 148 zł). Jeśli chcemy oszczędzić najwięcej, rezerwacji należy dokonać aż 18 tygodni przed podróżą (11% oszczędności).

embed

Fot. CC BY 2.0 Rian Castillo /Wikimedia Commons

Bangkok - najtaniej jest w marcu (2 420 zł), a najdrożej w grudniu (3 009 zł), najkorzystniej dokonać rezerwacji 17 tygodni przed wylotem (5% oszczędności).

embed

Fot. Shutterstock

Paryż - podróż najdroższa jest w kwietniu, kiedy za bilety trzeba zapłacić ok. 579 zł. Niewiele mniej zapłacimy za bilety na maj. Najtańsza jest podróż w listopadzie, bilety kosztują wówczas ok. 466 zł. Rezerwacji warto dokonać na 12 tygodni przed podróżą, bilet może być wówczas aż o blisko 40% tańszy od średniej ceny.

embed

Fot. CC BY-SA 2.0 just_go /Wikimedia Commons

Rzym - do stolicy Włoch najtaniej można wybrać się w lutym (382 zł), natomiast najwyższe ceny obowiązują w kwietniu (546 zł). Rezerwacja dokonana 7 tygodni przed podróżą powinna zaowocować najkorzystniejszą ceną (21%).

embed

Fot. CC BY-SA 2.0 Karol K /Wikimedia Commons

Czy ta zasada obowiązuje zawsze? "Choć okazało się, że w wypadku wielu kierunków najlepsze oferty dostępne są 7 tygodni przed podróżą, to należy pamiętać, że ceny mogą ulegać większym wahaniom w ostatnim okresie przed odlotem, szczególnie w przypadku lotów długodystansowych. Podróżni muszą wiedzieć, że sporo ryzykują, jeśli czekają z rezerwacją do ostatniej chwili" - powiedziała Magdalena Greloff, Marketing Manager w Skyscanner.

CZYTAJ TEŻ: Jak się spakować w bagaż podręczny na dwa tygodnie?

Jak sprytnie rezerwować loty?

Na podstawie przeprowadzonego badania serwis Skyscanner opracował trzy proste porady, których stosowanie powinno pozwolić upolować najlepsze okazje cenowe:

1. Bądź elastyczny - unikaj podróży w szczytowych okresach i wybieraj loty w mniej dogodnych godzinach. Pomyśl o skorzystaniu z lotnisk innych niż główne. Tym bardziej, jeśli można do nich stosunkowo łatwo dojechać. Często łączna cena dwóch osobnych lotów, obsługiwanych przez różne linie lotnicze, jest niższa niż koszt jednego biletu tam i z powrotem, nabytego od tej samej linii.

2. Porównuj i zestawiaj - korzystaj z porównywarki internetowej, np. Skyscanner.pl, pozwalającej na porównywanie największej liczby ofert linii lotniczych i internetowych biur podróży oraz sprawdzenie, gdzie można uzyskać najlepszą cenę.

3. Śledź ceny - obserwowanie cen lotów przez kilka miesięcy przed terminem podróży jest najlepszym sposobem na znalezienie dobrej oferty.

Lubisz nasze artykuły? Polub nas na Facebooku >>

Więcej o: