Europejczycy chcą darmowego, nielimitowanwgo Internetu na lotniskach. Które porty lotnicze go oferują? [INFOGRAFIKA]

Skyscanner, najpopularniejsza wyszukiwarka podróży w Europie, sprawdziła koszty dostępu do bezprzewodowego Internetu na lotniskach i opublikowała przewodnik po portach lotniczych. Na najlepszy internet - darmowy i nielimitowany można liczyć we Włoszech i Rosji. A gdzie jest najdrożej?

Europejscy podróżni są zgodni: 96% z nich uważa, że na lotniskach powinien być zapewniony darmowy dostęp do bezprzewodowego Internetu. Największe polskie lotnisko - Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie - od niedawna spełnia te oczekiwania. Osoby lecące przez Warszawę mogą cieszyć się darmowym i nielimitowanym dostępem do bezprzewodowego Internetu na terenie lotniska.

Jak jest w innych krajach i do czego najchętniej wykorzystujemy Internet na lotniskach?

Darmowe i nielimitowane wifi - przodują Włochy i Rosja

W dziedzinie dostępu do bezprzewodowego Internetu przodują włoskie i rosyjskie lotniska - w obu krajach wszystkie główne porty lotnicze zapewniają dostęp do darmowego i nielimitowanego Wi-Fi, podobnie jak blisko połowa (dokładnie 46%) z 50 europejskich portów lotniczych o największym natężeniu ruchu pasażerskiego, które zostały wzięte pod uwagę w badaniu (w tym Lotnisko Chopina w Warszawie).

Mimo, że zdecydowana większość podróżnych chciałaby darmowego Internetu, to nieco ponad 1/3 jest gotowa płacić za taką usługę, ale nie więcej niż 1 euro za godzinę.

Najdroższy internet w Dusseldorfie i Lizbonie

Na największy szok cenowy muszą przygotować się podróżni lecący do Dusseldorfu oraz Lizbony - za dwugodzinny dostęp do bezprzewodowego Internetu trzeba tam zapłacić równowartość 42 zł. Lotnisko w stolicy Portugalii wraz z portem lotniczym w Brukseli okazały się również najdroższe, jeśli chodzi o cenę za godzinę dostępu do Wi-Fi - ta usługa kosztuje tam równowartość 21 zł. Mimo to oferują one przynajmniej krótkie okresy darmowego dostępu do Wi-Fi w odróżnieniu do berlińskiego lotniska Tegel czy portu lotniczego Sabiha Gokcen w Stambule.

Które lotniska oferują darmowy, nielimitowany Internet?

Ponieważ oferta dostępu do Internetu różni się na większości lotnisk, Skyscanner opublikował internetowy przewodnik po lotniskach pod kątem dostępu do Wi-Fi i obowiązujących na nich opłat.

I tak, za darmo i bez limitów można skorzystać z Internetu na lotniskach w: Amsterdamie, Ankarze (Esenboga), Antalyi, Birmingham, Kopenhadze, Dublinie, Frankfurcie, Helsinkach, Stambule (Ataturk), Izmirze (Adna Mendere), Lyonie (Saint-Exupery), Mediolanie (Linate i Malpensa), Monachium, Moskwie (Szeremietiewo, Domodiedowo), Nicei (Lazurowe Wybrzeże), Paryżu (Charles de Gaulle i Orly), Pradze, Petersburgu (Pułkowo), Rzymie (Flumicino), Wiedniu i Warszawie).

Darmowego wi-fi w ogóle nie ma za to w Berlinie (Tegel) i Stambule (Sabiha Gokcen).

Pełny raport można znaleźć pod adresem www .

Internet na lotnisku "istotny" lub "bardzo istotny"

Ankieta przeprowadzona przez Skyscanner ujawniła również, że dla 71% podróżnych dostęp do Internetu na lotnisku jest niezwykle istotny lub istotny. Wśród tej grupy dostęp do Wi-Fi najczęściej wykorzystywany jest do przeglądania mediów społecznościowych (10%), sprawdzania poczty elektronicznej (22%) oraz najzwyczajniej w świecie, do zabijania czasu (30%). Najwięcej ankietowanych (33%) wykorzystuje darmowy Internet do kontaktu z rodziną i znajomymi. Na lotniskach nie jesteśmy natomiast zbyt pracowici - jedynie 5% wykorzystuje bezprzewodowy Internet w obowiązkach służbowych.

"Wiemy, że Wi-Fi na lotniskach to jedna z kwestii, która coraz bardziej interesuje podróżnych. Kiedy chcemy sprawdzić pocztę lub pobrać film na długi lot, niezwykle frustrujące jest, gdy odkrywamy, że dostęp do Internetu jest na lotnisku kosztowny" - skomentowała Magdalena Greloff, Marketing Manager w Skyscanner. "Mamy nadzieję, że opublikowany dziś przewodnik nie tylko pozwoli podróżnym przygotować się na tego typu sytuacje, ale także zmobilizuje zarządzających lotniskami, do wprowadzenia bardziej hojnego dostępu do Wi-Fi."

embed

Źródło: Skyscanner.pl

Więcej informacji na temat przewodnika Skyscanner, opracowanego pod kątem dostępu do Wi-Fi na lotniskach, znaleźć można pod adresem www .

O badaniu

Przy sporządzaniu raportu wzięto pod uwagę 50 największych portów lotniczych w Europie pod względem ruchu pasażerskiego wg serwisu www.anna.aero. Zebrane informacje są potwierdzone na dzień 28 sierpnia 2014 r.

Więcej o: