Maroko TOP 10. Szafszawan - zachwycające błękitne miasto [DUŻE ZDJĘCIA]

Warto zboczyć ze szlaku lub nadłożyć drogi, by zobaczyć marokański Szafszawan. Wszechobecny błękit zniewala - nie tylko fotografów i zakochanych.

Urokowi tego zagubionego w górach Rifu miasteczka trudno się oprzeć. Szafszawan zniewala. Chłodzi czoło górskim powietrzem, uroczo plącze wąskie i strome uliczki medyny, kusi przytulnymi riadami, kwiatami, kramami z ceramiką czy przyprawami. I barwami: to biel, a przede wszystkim błękit tutejszych domów - gipsowanych i malowanych co roku - robią na odwiedzających największe wrażenie.

Miasteczko, założone w XV wieku przez Mulaja Ali ben Raszida, a rozbudowane o kazbę za panowania Mulaja Ismaila w XVII wieku, długo opierało się obcym - aż do 1920 roku, kiedy to zdobyli je Hiszpanie, było całkowicie zamknięte dla chrześcijan. Dziś znakomita większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki.

Centrum miejscowości stanowi Plaza Uta el Hamman. Ocienione ławeczki zachęcają do odpoczynku, liczne kafejki kuszą miętową herbatą, miejski gwar przeplata się z muzyką ulicznych grajków. Nad placem góruje piękny, ośmioboczny minaret XV-wiecznego meczetu, tuż obok stoi otwarta dla zwiedzających kazba. Można stąd zapuścić się w którąś z wąskich uliczek medyny: te w dół powiodą zapewne w kierunku kolorowych straganów, te pnące się w górę - ku dobremu punktowi widokowemu. Niebieski Szafszawan to wyjątkowo piękne miejsce na spacery, plener fotograficzny lub romantyczne wieczory we dwoje.

A skąd wszechobecny błękit? Jedni mówią, że to pozostałość po zamieszkujących miasteczko Żydach, przybyszach z Hiszpanii, którzy jeszcze w pierwszej połowie XX wieku posługiwali się nieużywanym na Starym Kontynencie od 400 lat dialektem kastylijskim i kultywowali tradycje rymarskie nieznane współczesnym Hiszpanom. Mieli oni malować swoje domy na niebiesko, tak by zatrzeć granice między ziemską egzystencją a niebem. Inni tłumaczą, że błękit domów miał chronić ich mieszkańców przed "złym okiem" i urokami. Jeszcze inni - że malowanie ścian na niebiesko świetnie odstrasza komary. I kto wie, jak to było, jest naprawdę? Może i błękit Szafszawanu odstrasza komary - za to jak magnes przyciąga turystów. Może i chroni mieszkańców przed urokami, na pewno jednak zaczarowuje wszystkich tych, którzy tu przyjeżdżają. Skutecznie.

Zobacz bajeczny Szafszawan na dużych zdjęciach >>

fot. Kolaż Gazeta.pl

Więcej o: