Winobranie w Czechach - najlepsze imprezy winiarskie we wrześniu [CZECHY I MORAWY]

Winobranie należy do ulubionych imprez znawców i miłośników wina. Także w tym roku w wielu czeskich i morawskich miastach i miasteczkach odbędą się imprezy winiarskie. Towarzyszą im barwne programy rozrywkowe dla całych rodzin.

Blatnice pod Svatym Antoninkem - winiarska gmina

Miłośników starych piwniczek winnych i wspaniałego wina zaprasza gmina winiarska Blatnice pod Svatym Antoninkem (około 18 km od Uherskiego Hradista. Nad urodzajną krainą winnic góruje Wzgórze św. Antoniego (Antoninsky kopec) - słynne miejsce pielgrzymkowe. Okolica słynie z barwnych zwyczajów ludowych i folkloru. Przepiękne stroje ludowe można podziwiać podczas różnego rodzaju świąt i uroczystości.

Petrov-Plze - najstarszy kompleks piwniczek

Każdy, kto chciałby bliżej zapoznać się z tradycyjną ludową architekturą piwniczek winnych, powinien odwiedzić jeden z najstarszych kompleksów Petrov-Plze . Pierwsze małe piwniczki powstały tu już w XV wieku. Biało-niebieskie małe domki zdobione ornamentami są wspaniałym przykładem ludowej architektury typowej dla regionu Slovacka.

Czejkowice - wino od templariuszy

Dzieje firmy Piwnice Templariuszy Czejkowice wiążą się z przybyciem tajemniczego zakonu templariuszy. Przybyli oni do Czejkowic w latach 30-tych XIII wieku, pierwsza pisemna wzmianka o ich działalności pochodzi z roku 1248. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Rozpoczęła się wtedy nowa era hodowli winorośli w Czejkowicach i okolicy. Czejkowice zapraszają na zwiedzanie tutejszych zabytkowych piwnic, połączone z degustacją i wykładem o historii zakonu templariuszy i hodowli winorośli na południowych Morawach.

Litomierzyce - imprezy 19-20 września

Także na zachodzie Republiki Czeskiej od bardzo dawna uprawia się winorośl i produkuje dobrej jakości wino. Liczne imprezy dla całej rodziny szykuje 19-20 września 2014 podczas święta wina jedno z najstarszych miast czeskich - Litomierzyce, leżące w regionie Średniogórza Czeskiego (www.vinobranilitomerice.cz).

Karlsztejn - imprezy 27-28 września

Zamek Karlsztejn (33 km od Pragi) polecamy odwiedzić 27-28 września 2014 podczas XVIII edycji Winobrania Karlsztejnskiego. Bogaty program kulturalny przeniesie nas w czasy panowania króla Karola IV (www.karlstejnske-vinobrani.cz).

Mielnik - winobranie 26028 września

Malownicze miasteczko Mielnik (47 km od Pragi) zaprasza na winobranie od piątku do niedzieli, 26-28 września 2014 (www.melnickevinobrani.cz).

Te imprezy już się odbyły, ale warto pamiętać o nich w przyszłym roku

31. edycja święta wina w królewskim mieście Znojmo odbyła się 12-13 września 2014. Podczas imprezy wystąpiły gwiazdy muzyki czeskiej, zespoły folklorystyczne, były pokazy rzemiosł, szermierki i wiele innych atrakcji dla dorosłych i dzieci. Tradycyjnie miasto przemierzył pochód z królem Janem Luksemburskim i jego świtą. W restauracjach i na ulicach na gości czekały degustacje dobrych win i burczaków (www.znojemskevinobrani.cz).

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na południowych Morawach 12-14 września 2014 świętowało Winobranie Palavskie. Centrum miasta wypełniła muzyka, tańce i wystawy. Do Mikulova przybył orszak historyczny z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów miasta - wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Liechtenstejna. Miasto przemierzył także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbyły się średniowieczne targi rzemiosł, a na wielkiej scenie amfiteatru wystąpiły zespoły muzyczne (www.palavske-vinobrani.cz).

Więcej informacji na stronie: www.czechtourism.com/pl/press/home/

Więcej o: