El Caminito del Rey - najbardziej przerażająca trasa górska zostanie ponownie otwarta [HISZPANIA]

Wzdłuż ścian wąwozu wysokich na ponad 100 metrów ciągnie się wąska, betonowa, fragmentami podziurawiona platforma. El Caminito del Rey, zwana także najbardziej przerażającą trasą na świecie, zostanie ponownie oddana do użytku po bardzo kosztownej renowacji. Nowa wersja będzie dużo łagodniejsza niż ta, która przyniosła ścieżce światową sławę.

El Caminito del Rey, czyli w tłumaczeniu "Ścieżka Króla", przytwierdzona jest do ścian wąskiego wąwozu Gaitanes w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes, niedaleko miejscowości El Chorro w prowincji Malaga. Ściany wąwozu dochodzą do wysokości ponad 100 metrów, a prowadząca wzdłuż nich ścieżka złożona jest z betonowych platform, przytwierdzonych stalowymi wysięgnikami do skały. Trasa o długości 1,2 km zawieszona jest na wysokości kilkudziesięciu metrów ponad dnem wąwozu.

Żeby przebyć szlak, należy mieć ze sobą sprzęt alpinistyczny i duże doświadczenie. Przejście zbudowane jest z kiepskiej jakości materiałów i jeszcze do niedawna pełne było dziur i oberwanych fragmentów. Jeden niepewny krok i można wylądować w rzece Guadalhorce, płynącej dnem wąwozu. Nagranie z przeprawy, które w 2010 roku znalazło się na youtubie, obejrzało ponad 10 milionów internautów. Nie każdemu jednak poszło tak dobrze, jak twórcy filmu.

 

Trasa została zamknięta po czterech wypadkach śmiertelnych w latach 1999 i 2000. Jednak nawet po zamknięciu zdarzali się śmiałkowie, dysponujący odpowiednią wiedzą i sprzętem, którzy podejmowali wyzwanie i przechodzili trasę.

Tę drogę miał ponoć przejść także król Alfonsa XIII w 1921 roku podczas inauguracji otwarcia zapory wodnej na rzece Guadalhorce. Od tego czasu nazywana jest "Ścieżką Króla". Łączyła wlot i wylot wąwozu, żeby można było przetransportować materiały potrzebne do budowy zapory. Prawnuk Alfons XIII, król Filip VI będzie otwierał nową drogę w styczniu bądź lutym przyszłego roku.

W 2011 Andaluzja i Malaga zgodziły się podzielić kosztami renowacji trasy, która ostatecznie kosztowała ponad 5 mln euro. Prace zaczęły się w marcu tego roku. Nowa trasa będzie dostępna dla turystów przez trzy miesiące. Wstęp będzie płatny, a liczba osób na trasie ograniczona ze względów bezpieczeństwa.

Zobacz trasę El Caminito del Rey na dużych zdjęciach >>

Więcej o: