Oszczędzaj czas - Poradnik klienta last minute

Internet zmienił nie tylko sposób komunikacji i działania firm, ale wpłynął także na powstanie całkowicie nowych usług, które - jak się okazało - mogą pozwolić nam zaoszczędzić czas. Dotyczy to między innymi turystyki, a przede wszystkim - sprzedaży ofert last minute

Jak się okazuje, internet to znakomite miejsce do prezentacji i sprzedaży wycieczek zwanych last minute. Sukces ten turystyka online zawdzięcza głównie szybkości w dotarciu do klienta z najbardziej pełną i aktualną ofertą

Wszystko w jednym miejscu

Tradycyjna sprzedaż wycieczek w Europie Zachodniej odchodzi do lamusa - zamykanych jest coraz więcej tradycyjnych punktów sprzedaży. Urlopowicze coraz częściej wybierają internet.

Największą przewagą tej formy sprzedaży jest możliwość znalezienia w jednym miejscu bardzo szerokiej i aktualnej oferty różnych organizatorów. Wycieczki prezentowane w ten sposób można w bardzo prosty i bezpieczny sposób zakupić za pośrednictwem własnego komputera lub telefonu. Jak więc widać, w domu już nie tylko planujemy urlop, ale dodatkowo go rezerwujemy!

Jeszcze niedawno, aby kupić w Polsce ofertę last minute, trzeba było fatygować się bezpośrednio do kilku biur podróży, by później porównać uzyskane propozycje i wybrać tę najkorzystniejszą opcję. Niestety, często się okazywało, że wielogodzinna wędrówka w upale po agencjach turystycznych nie na wiele się zdawała, ponieważ następnego dnia naszej wymarzonej i taniej wycieczki po prostu już nie było. Nie mieliśmy żadnej gwarancji, że na 5 minut przed naszym telefonem czy wizytą w biurze nie zostało sprzedane ostatnie miejsce na wybrany przez nas wyjazd last minute

Na szczęście czasy się zmieniły. Teraz, dzięki internetowi, klienci last minute mogą dokonać rezerwacji w ciągu kilku minut z domu lub podczas przerwy w godzinach pracy. To naprawdę doskonały sposób na tani wyjazd z pełnym zakresem wysokiej jakości usług, ponieważ niektóre z internetowych biur podróży, jak chociażby Travelplanet.pl, oferują w swoich systemach po kilkaset nowych ofert last minute każdego dnia.

Gdzie szukać last minute?

Poszukiwania zaczynamy od znalezienia internetowych biur podróży, które oferują bogatą bazę ofert last minute, najlepiej codziennie aktualizowaną. Osobom zaczynającym surfowanie w sieci wydaje się, że gąszcz internetowych stron jest tak duży, że trudno będzie im cokolwiek znaleźć, w szczególności dobrą stronę z ofertami wakacyjnymi. Jednakże najnowsze rozwiązania stosowane w wyszukiwarkach pozwalają na coraz lepsze dotarcie do poszukiwanych informacji. Najprostszym oczywiście wyjściem jest wpisanie do okna wyszukiwarki zapytania - np.: "last minute". Otrzymamy wtedy listę stron internetowych, które potencjalnie mogą nam zaoferować tego typu oferty. Takie rozwiązanie jest oczywiście proste, jednakże nie daje nam gwarancji, że na witrynie, którą znaleźliśmy, znajdziemy to, czego szukamy, i zostaniemy profesjonalnie obsłużeni. W tej sytuacji najlepszym sposobem, aby trafić na naprawdę wiarygodną stronę, jest posiłkowanie się raportami dziennikarzy, którzy za nas zrobili czarną robotę i przetestowali wszystkie serwisy. W roku 2003 rankingi stron turystycznych pojawiały się m.in. w czasopismach i gazetach: "Gazeta Wyborcza" (dodatek "Komputery"), "Rzeczpospolita", "Komputer Świat", "WWW", "Magazyn Internet" i kilku innych. Jeśli prześledzimy dokładnie artykuły oraz internet okaże się, że tak naprawdę profesjonalną sprzedaż za pośrednictwem sieci prowadzi tylko kilka podmiotów, np. Travelplanet.pl, które posiada na swoich stronach wyjątkową w skali kraju giełdę ofert last minute. Z portali tylko Onet.pl prowadzi własną sprzedaż wycieczek, pozostałe znane portale, takie jak Gazeta.pl, Wirtualna Polska, Interia współpracują ze specjalistycznymi serwisami i biurami podróży.

Na co zwrócić uwagę

Aby sprawdzić, czy internetowe biuro podróży jest wiarygodne, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na:

Czy internetowe biuro podróży, w którym chcemy zamówić wycieczkę, jest członkiem izby turystyki;.

Jaki podmiot prowadzi owe internetowe biuro podróży, jaką posiada osobowość prawną i jaki kapitał

Jakich touroperatorów sprzedaje oraz ilu. Duża liczba (kilkadziesiąt) nie jest zaletą, gdyż oznacza, że konsultanci nie znają całego sprzedawanego produktu.

Formy płatności stosowane przez biuro. Im więcej, tym lepiej, co oznacza dbałość o klienta. Absolutnym minimum jest możliwość płatności przelewem i kartą kredytową (szczególnie ważne w przypadku rezerwacji ofert last minute), dobrze jeśli biuro oferuje możliwość płatności za pośrednictwem banków internetowych (Inteligo, mBank).

Czy każda oferta posiada szczegółowy opis zasad rezerwacji, warunków uczestnictwa i warunków ubezpieczenia.

Czy posiada Call Center - telefoniczne centrum obsługi klienta z doświadczonymi konsultantami.

Jak kupować w ostatniej chwili

Kiedy znaleźliśmy odpowiednie internetowe biuro podróży, możemy przystąpić do wyboru najlepszej wycieczki. W pierwszej kolejności, jeśli biuro oferuje taką możliwość, należy podać swój e-mail, aby otrzymywać najciekawsze oferty last minute na własną skrzynkę poczty elektronicznej. Przykładowo Travelplanet.pl czy Superlastminute.pl wysyłają kilka razy w tygodniu najświeższe oferty last minute do swoich zarejestrowanych użytkowników. Rozwiązanie umożliwiające wysyłanie ofert na skrzynki e-mail jest bardzo praktyczne, oszczędza nasz czas, gdyż dostajemy gotowe, aktualne i starannie wyselekcjonowane propozycje najlepszych wycieczek, które możemy od razu przeglądać. Jeśli to nam nie wystarcza, powinniśmy codziennie odwiedzać stronę internetowego biura podróży i korzystając z wyszukiwarek sprawdzać zmiany cen interesujących nas wycieczek.

Kiedy już zdecydujemy się na konkretną ofertę, pozostaje nam dokonanie rezerwacji. Internetowe biuro podróży, w którym kupujemy wycieczkę, powinno dysponować centrum obsługi klienta, w którym możemy załatwić wszystkie formalności - najlepiej telefonicznie za pośrednictwem ulgowej, jeśli chodzi o koszty, rozmowy linii rezerwacyjnej. W przypadku ofert last minute jest to najważniejszy czynnik, gdyż ze względu na czas formalności muszą być załatwione szybko i bezbłędnie (nasz wylot może mieć miejsce nawet w tym samym dniu). Kluczową sprawą w zakupie last minute jest rodzaj stosowanych płatności przez biuro podróży, które musi oferować płatność kartą kredytową, gdyż w przeciwnym razie nie będziemy w stanie w odpowiednim czasie sfinalizować zakupu wymarzonej wycieczki.

A więc - czas na wakacje w ostatniej chwili... Wrzesień sprzyja niskim cenom!

Informacje praktyczne

Internetowe biura podróży: Travelplanet.pl , eWakacje.pl

Portale turystyczne: Wakacje.pl Superlastminute.pl

Turystyka na portalach ogólnotematycznych:

Więcej o: