Najlepiej na ostatnią chwilę. Przeczytaj, gdzie najchętniej spędzamy wakacje last minute

Gwarantowane słońce, błękitne morze i złoty piasek. I żeby jeszcze w można było zobaczyć coś interesującego. Gdzie znaleźć takie cuda?

Lista popularnych kierunków na letnie wakacje - czy to planowane wcześniej, czy kupowane w ostatniej chwili - raczej się nie zmienia: chcemy jeździć tam, gdzie ciepło i przyjemnie szumi morze. Do tego niezbyt daleko, najwyżej kilka godzin lotu samolotem. Południowa Europa, Północna Afryka, wyspy na Morzu Śródziemnym i Atlantyku - to doskonały pomysł na wakacje last minute.

Hiszpania

Do Hiszpanii od lat przyciąga klimat - to najcieplejszy kraj na naszym kontynencie, piaszczyste plaże i wspaniałe zabytki, które - dzięki wielowiekowej obecności Maurów na Półwyspie Iberyjskim - dają pewien powiew egzotyki. Jeśli do tego dodać smaczną kuchnię i sangrię, która w upalne letnie dni leje się strumieniami przestaje dziwić, że wielu zamożnych obywateli Europy Zachodniej znalazło tu swój raj, w którym spędza błogo emeryturę.

Większość turystów na letni odpoczynek wybiera południowe wybrzeże, gdzie skupiły się popularne resorty. Jednak Hiszpania to nie tylko one i wakacje można połączyć ze zwiedzeniem np. słynącej z architektury Gaudiego gwarnej Barcelony, El Prado w Madrycie, które jest jednym z najbogatszych muzeów świata mających w swoich zbiorach m.in. dzieła El Greco, Boscha, Rembrandta i Michała Anioła, czy mauretańskiej twierdzy Alhambra w Grenadzie, w której Arabowie bronili się najdłużej - niemal do końca XV w. Do Hiszpanii należą również dwa popularne wakacyjnie archipelagi - Baleary i Wyspy Kanaryjskie.

Przewodniki turystyczne dostępne na Publio.pl >>

Ten pierwszy, położony na Morzu Śródziemnym, składa się z Majorki, spokojniejszej Minorki i rozrywkowej Ibizą z leżącą nieopodal najmniej znaną Formenterą z niemal dzikimi plażami. Największą popularnością cieszy się Majorka, a zwłaszcza jej południowe, piaszczyste wybrzeże.

Rzucone w wody Atlantyku Wyspy Kanaryjskie trudno porównać do jakiegokolwiek innego miejsca na świecie. Faktycznie bliżej im Afryki niż Europy, a jeśli bliżej im się przyjrzeć można stwierdzić, że tak naprawdę to do Księżyca. Archipelag powstał bowiem w wyniku wybuchów podwodnych wulkanów i trzęsień ziemi, który to kataklizm zmiótł w otchłań mającą tu być wcześniej legendarną Atlantydę. Każda z ośmiu zamieszkałych wysp jest inna, a turyści najchętniej odwiedzają słynącą ze złotych plaż Teneryfę, Gran Canarię i księżycowo-plażową Fuertaventurą, którą dzieli krótka przeprawa promem od zupełnie marsjańskiej pokrytej niemal w całości lawą Lanzarote.

Włochy

Włochy kuszą ciepłym morzem, wiekowymi zabytkami, miasteczkami, w których życie zdaje się płynąć jak przed laty i urokiem spokojnej wsi, do której prowadzi droga okolona cyprysami - tu prym wiedzie Toskania. Na letni odpoczynek chętnie są wybierane także wyspy, a więc - największa na Morzu Śródziemnym Sycylia, mozaika błękitnych fal, zielonych winnic i białych w cieniu czynnego wulkanu - Etny. W ostatnich latach na popularności zyskała również Sardynia, która jeszcze pół wieku temu była najbiedniejszym rejonem tego kraju, a dzisiaj szczyci się luksusowymi hotelami na Szmaragdowym Wybrzeżu wybudowanymi dla najmożniejszych z możnych tego świata.

Grecja

Kolejny kraj z ciepłym morzem - a nawet czterema, bo tyle go oblewa - długim wybrzeżem i prawdziwym bogactwem wysp, których jest tu aż 3,5 tys., to Grecja. Korfu, Kos, Rodos, Santorini - wystarczy usłyszeć ich nazwę, żeby przypomnieć sobie zapach sosnowych lasów (i retsiny), pachnących słońcem pomidorów i morskiej bryzy przyjemnie chłodzącej twarz. Największa i najpopularniejsza turystycznie jest Kreta, niegdyś ulubiona wyspa hippisów, słynąca z wyjątkowo długiego lata, różnorodnych krajobrazów, starożytnych zabytków (m.in. pałac-labirynt w Knossos) i - co prawda nieco już zabudowanych, ale wciąż pięknych - plaż.

W czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków nieustająco mocno trzyma się też Cypr.

Więcej o: