Szlakiem kościołów i monastyrów Macedonii. Nocleg w jednym z nich to niezapomniane przeżycie!

Budynki sakralne Macedonii to największy skarb tego kraju. Położone malowniczo na zboczach gór, wykończone z niezwykłą precyzją, są wspaniale zachowanym przykładem sztuki bizantyjskiej. Wiele z nich oferuje także miejsca noclegowe, a wraz z nimi unikalne przeżycie. Prezentujemy Wam macedońskie kościoły i monastyry, które zadziwiają swoim pięknem i położeniem, a także podpowiadamy, w których z nich możecie zanocować.

Z okna naszego pokoju rozciągał się wspaniały widok na okoliczne szczyty, wokół panowała cisza, którą zakłócały jedynie cykady. Strudzeni podróżą, położyliśmy głowy na poduszkach i już w zasadzie było rano. O 6 przyszedł do nas pop, żeby zaprosić na nabożeństwo. Oczywiście skrócone, bo reszta brała w nim udział już od godziny. Staliśmy pośród groźnych ikon zerkających na nas z każdej możliwej strony, wokół rozbrzmiewały pieśni w niezrozumiałym języku. Po mszy wyszliśmy na zewnątrz, żeby ochłonąć. Wokół pustkowie, górskie krajobrazy, cisza i spokój. Tak wyglądała nasza noc w monastyrze sv. Jovana Bigorskiego (Jana Chrzciciela). Nie trzeba być religijnym, żeby docenić takie przeżycie.

Kościoły i monastyry to prawdziwy skarb Macedonii. Dobrze zachowane budynki odzwierciedlają duchową i artystyczną spuściznę bizantyjskiej tradycji. Oprócz tego, że wszystkie posiadają cechy charakterystyczne dla bizantyjskiej architektury, mają także unikalne, wyjątkowo szczegółowe drewniane rzeźbienia, wykonane przez mistrzów starej, macedońskiej szkoły sztuki eklezjastycznej. Do niektórych naprawdę niełatwo się dostać, część z nich zbudowana została na stromych zboczach odległych gór. Wszystkie natomiast nadal zachwycają, a wiele z nich oferuje także możliwość noclegu.

Więcej o: