7 Cudów Mazur. Mazury, kraina eko podróżnika [PATRONAT PODRÓŻE GAZETA.PL]

Na Mazurach trwa ciągła walka natury z człowiekiem i jego cywilizacją. Jak zachować równowagę pomiędzy tym, co dobre dla nas i tym, co dobre dla przyrody? Jak wykształcić w turystach poczucie wspólnej odpowiedzialności za jeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych w Europie? Co zrobić, aby za kilka lat nie okazało się, że natura nadmiernie ucierpiała wskutek ludzkiej działalności? W ramach kampanii "7 Cudów Mazur" zachęcamy do zwrócenia uwagi na kilka aspektów związanych ze środowiskiem Krainy Wielkich Jezior.

Mazurski Park Krajobrazowy

Największym obszarem chronionym w Krainie Wielkich Jezior jest Mazurski Park Krajobrazowy, zajmujący powierzchnię około 54 tys. hektarów. Park obejmuje swoim obszarem między innymi jeziora: Śniardwy, Bełdany, Mikołajskie, Mokre, Zbruźno i Łuknajno . Dodatkowo, obszar obejmuje też północne tereny Puszczy Piskiej i rzekę Krutynię . Wśród licznej zwierzyny i ptactwa znaleźć możemy zarówno gatunki na wyginięciu, jak i te całkowicie pospolite. Żyje tutaj 270 gatunków ptaków (m.in. orzeł przedni, orzeł rybołów, bocian czarny i orzeł bielik), a wśród zwierząt lądowych trafimy tu między innymi na bobra, wydrę, łosia, dzika, lub jelenia europejskiego. Rzadkością będzie spotkanie z wilkiem, lub odnawiającym swoją populację rysiem. Warto też podziwiać urodę parku z innej perspektywy -spływu kajakowego Krutynią . Pomimo stosunkowo dużego ruchu na rzece, człowiek obcuje w tym miejscu z naturą.

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie

O wiele lepszym pomysłem, niż wytrwałe poszukiwanie dzikiej zwierzyny na własną rękę, jest odwiedzenie zwierząt w miejscu, gdzie są one na to "przygotowane". Takim miejscem jest między innymi park dzikich zwierząt w Kadzidłowie . Oprowadzaniem po parku zajmuje się wyspecjalizowany przewodnik, który wie, jakim gatunkom nie wolno przeszkadzać i w które regiony nie należy się zapuszczać. Tutejsze zwierzęta są lepiej przystosowane do kontaktu z człowiekiem i nie wpadają w panikę, jak większość gatunków żyjących całkowicie dziko. Żyją tu między innymi będące na wyginięciu: ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec i jarząbek .

Ryś

Według najnowszych danych w północno-wschodniej części naszego kraju zostało zaledwie 40 rysi. Polem walki o przetrwanie tych zwierząt stały się lasy mazurskie, gdzie w dalszym ciągu znajdują się dzikie obszary umożliwiające płochliwym rysiom dogodną egzystencję. Trwa akcja sprowadzania rysiów z Estonii , gdzie populacja rysia nizinnego w tym kraju wynosi między 600 a 900 osobników. Dla polskiej populacji to prawdziwa szansa. Ostatni samiec został wypuszczony w Puszczy Piskiej w marcu 2014 roku. To już piąty przedstawiciel gatunku, sprowadzony do Polski przez pracowników organizacji WWF. Sprowadzone rysie otrzymują obroże z nadajnikami, dzięki czemu śledzone są ich trasy i zachowanie. Oprócz tego, trwają prace nad stworzeniem zalesionych "korytarzy", łączących oddzielone od siebie tereny leśne. Rysie potrzebują ich, aby przemieszczać się pomiędzy obszarami leśnymi, w poszukiwaniu partnerki w okresie marcowania i pożywienia. Największą szansę na spotkanie rysia nizinnego mamy we wspomnianym parku dzikich zwierząt w Kadzidłowie .

Rezerwat wysp na jeziorach Mamry i Kisajno

Rezerwat obejmuje 20 wysp rozrzuconych pomiędzy południową częścią jeziora Kisajno oraz północną częścią jeziora Mamry . Warto pamiętać, że obowiązuje tam całkowity zakaz cumowania, biwakowania, z wyjątkiem miejsc wyraźnie do tego wyznaczonych. Na brzegach wysp znajdziemy bez trudu liczne tablice, które precyzują zasady przebywania w obrębie rezerwatu. Powodem takich obostrzeń są lęgowiska ptactwa wodnego i błotnego, zamieszkującego wyspy. Chroniony jest też sam krajobraz i liczne gatunki unikalnych roślin, rosnących na terenie wysp. Nie oznacza to jednak, że miejsca te są całkowicie nieosiągalne. Nie jest zabronione rzucanie kotwicy w pobliżu rezerwatu oraz postój w wyznaczonych miejscach. Wśród ptaków zamieszkujących wyspy wymienić należy: kormorana, perkoza rdzawoszyjego, bąka, żurawia, czaplę siwą, mewę pospolitą, tracz nurogęś, błotniaka stawowego, mewę śmieszkę, kanię czarną, rybitwę zwyczajną i mewę srebrzystą.

Eko-Żeglarze

Niestety, żeglarze i turyści mazurscy śmiecą, hałasują i zatruwają środowisko. Zwłaszcza ta ostatnia czynność nie zawsze wynika ze złej woli, albo lenistwa, lecz z niewiedzy. Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich propagują wiedzę dotyczącą umiejscowienia: Ekomarin , punktów zrzutu ścieków chemicznych (toalety), punktu zrzutu ścieków ze zbiorników pokładowych, stref ciszy i rezerwatów przyrody (w tym wysp, przy których nie wolno cumować). 7 Cudów Mazur namawia z kolei, do przestrzegania siedmiu zasad "Kodeksu Eko-Żeglarza" :

1. Nieważne, czy jesteś stary, czy młody, na Mazurach po cichu szukaj przygody.

2. Lepiej byś dużym ogniskiem się nie chwalił i przy okazji lasu nie spalił.

3. Wiatr napędza Twe żagle należycie, co zmniejsza paliwa zużycie.

4. Proszę bądź tak uprzejmy i łaskawy: zakop papierzaka, bo widok to nieciekawy.

5. Jeziorne kąpiele są dla zdrowia wskazane, lecz wstyd, gdy otoczą cię bańki mydlane.

6. Szanuj nie tylko ryby i ptaki, lecz także wszystkie inne zwierzaki.

7. Śmieci nie są fajną ozdobą, więc nie zostawiaj ich za sobą.

*** 7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Pisza, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

W ramach kampanii od czerwca do września 2014 r. w miastach partnerskich zorganizowany zostanie cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będzie moc atrakcji na lądzie. W specjalnych strefach kibica odbędą się koncerty, pokazy i konkursy ukazujące różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach. Serwis Podroże.gazeta.pl jest patronem medialnym akcji "7 Cudów Mazur". Więcej informacji i program wydarzeń towarzyszących akcji można znaleźć na stronie: http://www.7cudowmazur.pl/b>

Więcej o: