Jak szukać lotów czarterowych? Kilka porad, jak do minimum obniżyć koszt wakacyjnych przelotów [Z FORUM]

Największą zaletą czarterów jest cena, często dużo niższa niż koszt podróży z tanim przewoźnikiem. Jednak, żeby skorzystać z lotów czarterowych, trzeba mieć luźne podejście do daty wylotu, szybko się decydować i ogólnie do kwestii swojego wypoczynku podchodzić bardzo elastycznie. I przede wszystkim, wiedzieć gdzie ich szukać.

Użytkowniczka wycieczkowicza naszego forum poświęconego lataniu zadaje pytanie o loty czarterowe. "Wszystko fajnie, korzystam z wyszukiwarek, różnego rodzaju agregatorów tanich ofert itd. i zastanawia mnie jedna rzecz: dlaczego tak rzadko uwzględniane są loty czarterowe? Z ciekawości przeglądnęłam kierunki, które mnie interesują i zazwyczaj były to najtańsze opcje, a w dodatku bezpośrednio. Na forach i na stronach agregujących tanie oferty, to prawda, pojawiają się od czasu do czasu okazje lotów czarterowych, ale wyszukiwarki w ogóle ich nie uwzględniają."

Odpowiadamy dlaczego tak jest, gdzie można znaleźć loty czarterowe i z czym trzeba się liczyć wykupując taką formę transportu.

Co to jest lot czarterowy?

Biura podróży wynajmują samoloty od linii lotniczych w celu przewożenia swoich klientów do miejsc, gdzie wykupili wakacje. Loty odbywają się w oparciu o umowę między linią lotniczą a biurem podróży i często odbywają poza lotami rozkładowymi. Zazwyczaj wszystkie przeloty na wakacje wykupione w biurze podróży odbywają się na zasadzie lotów czarterowych.

Żeby skorzystać z przelotu czarterowego, nie trzeba jechać na wakacje z biurem podróży. Wiele biur podróży oferuje możliwość zakupu samego biletu lotniczego na lot czarterowy do popularnych wakacyjnych miejsc, bez konieczności wykupienia całej wycieczki.

Biura podróży sprzedają bilety na czartery zazwyczaj wtedy, gdy nie uda się sprzedać wszystkich miejsc na wczasy wraz z przelotem. Dzięki temu ceny biletów są znacznie niższe, ale też można je nabyć jedynie w ostatniej chwili. Często biurom zależy na sprzedaży wszystkich miejsc w samolocie, żeby pokryć koszty jego czarterowania, dlatego właśnie bilety są tak tanie.

Loty czarterowe to opcja dla tych, którym nie przeszkadzają wakacje last minute. Czasem zdarza się, że biura udostępniają swoje loty czarterowe już w momencie pojawienia się oferty pełnej wycieczki, ale to raczej wyjątek. Ryzyko polega na tym, że w ostatniej chwili bilety mogą zostać wyprzedane. Użytkownik grekan narzeka na naszym forum: "Czartery często zmieniają godziny wylotów, a dla turysty dobrze zorganizowanego lot poranny zmieniony na lot wieczorny bywa dużym utrudnieniem."

W czarterze możesz spać spokojnie, nie ma żadnych przesiadekW czarterze możesz spać spokojnie, nie ma żadnych przesiadek Fot. Shutterstock W czarterze możesz spać spokojnie, nie ma żadnych przesiadek/ Fot. Shutterstock

Gdzie szukać lotów czarterowych?

Jak wcześniej zauważyli nasi użytkownicy, trudno znaleźć loty czarterowe w zwykłych wyszukiwarkach. Niektóre z nich mają specjalną sekcję poświęconą czarterom, na przykład esky . Najlepiej jednak wchodzić po kolei na strony biur podróży i tam przeglądać loty i porównywać ceny. Do dyspozycji macie:

Itaka

http://biletylotnicze.itaka.pl/

Loty czarterowe i regularne, loty Dreamlinerem LOT (Gdańsk, Katowice, Poznań, Wrocław, Warszawa). Wiele kierunków w Europie i na świecie.

TUI

http://www.tui.pl/bilety-lotnicze

Loty tanich linii, tradycyjnych i loty czarterowe (Katowice, Poznań, Warszawa).

Różne loty europejskie, śródziemnomorskie i egzotyczne.

Rainbow Tours

https://biletyczarterowe.r.pl/

Loty czarterowe: Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Bydgoszcz, Kraków, Lublin, Rzeszów, Szczecin, Wrocław. Bardzo dużo kierunków wakacyjnych w Europie i na świecie.

Neckermann

http://www.neckermann.pl/bilety-lotnicze/

Wiele miejsc w Europie, do których są czartery, loty z: Krakówa, Wrocławia, Warszawy, Katowic, Poznania, Gdańska, Łodzi, Bydgoszczy.

Exim Tours

http://www.eximtours.pl/

Trzeba przełączyć się na boks "Bilety lotnicze", wyloty czarterów z Gdańska, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy. Kierunki czarterowe do: Egipt (Sharm El Sheikh, Hurghada, Marsa Alam), Grecja (Rodos), Maroko (Agadir), Tunezja (Monastir).

Ecco Holiday

http://www.eccoholiday.com/wyszukiwarka-lotow/index.php

Loty czarterowe do Bułgarii (Warna) z lotnisk: Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawa, Wrocław.

Grecos

http://www.grecos.pl/Sprzedaz-biletow-czarterowych.html

Loty do Grecji.

Ceny

Ceny przelotów czarterowych bywają naprawdę korzystne. W zeszłorocznym sezonie zimowym można było znaleźć przeloty czarterowe z Warszawy na Sri Lankę już za 1699 zł, do Tajlandii za 1797 zł, a do Meksyku za 1997 zł.

Boeing 787 wyczarterowany od LOT-u przez Itakę i Rainbow Tours bierze na pokład prawie 300 pasażerów, zapełnienie takiego samolotu może więc nie być łatwe. Dzięki temu zwiększa się pula biletów na loty czarterowe oraz znacznie skraca się czas podróży - np. lot do Tajlandii trwa nie 16, a tylko 9 godzin. Do Meksyku zamiast 20 godzin - 12.

W sezonie zimowym dużo też było promocji do Kenii i Gambii . Pojawił się także podejrzanie tani lot do Gambii za 141 złotych (najprawdopodobniej na skutek błędu systemu). Biuro, które wystawiło te bilety, poniosło konsekwencje swojego błędu i zgodziło się je uznać. (informacje z esky.pl).

Aktualnie przelot do bliższych wakacyjnych kierunków, np. na Rodos można znaleźć od 250 zł w jedną stronę (Grecos). Na stronie Itaki znalazłam lot z Warszawy na Santorini za 799 złotych w obie strony (wylot 1. sierpnia). Na stronie TUI znajdziecie lot na grecką wyspę Kos za 407 złotych w obie strony (niestety na miejscu spędza się jedynie 4 dni). Na Ecco Holidays bilety do bułgarskiej Warny za 599 złotych w obie strony. Na Exim Tours znajdziecie Turcję - Dalaman za 699 złotych, wylot 4. sierpnia. Ceny do Chorwacji (Neckermann) w okolicy 600 złotych. W Rainbow Tours Zakintos od 299 złotych. Są też dalsze kierunki, jak Wietnam, Meksyk czy RPA , ale o tej porze roku nadal drogie (od 3 tys. złotych). Mimo to, dla porównania na wyszukiwarce Skyscanner bilety do RPA można znaleźć w cenie od 4030 złotych, natomiast lot czarterowy można kupić już od 3600 złotych w obie strony.

Więcej o: