Festiwal w Bregencji. "Czarodziejski flet" w imponującej scenografii na Jeziorze Bodeńskim

Niezwykła sceneria Jeziora Bodeńskiego, najlepsi muzycy oraz gigantyczne smoki wbudowane w imponującą scenografię. To wszystko czeka na publiczność tegorocznej edycji Festiwalu w Bregencji. Start już 24 lipca.

Są wielkie niczym drzewa, mają kolorowe, rozwiane grzywy i ostre, budzące lęk zęby. Na szczęście nie zioną ogniem ale czy na pewno? Bajeczne, górujące nad taflą jeziora Bodeńskiego smoki, to element scenografii tegorocznej edycji słynnego Bregenzer Festspiele czyli Festiwalu w Bregencji. Po raz drugi na scenie wybudowanej wprost na jeziorze Bodeńskim wystawiony zostanie „Czarodziejski Flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Scenografia do 'Czarodziejskiego fletu'Scenografia do "Czarodziejskiego fletu" Fot. CC BY-SA 3.0/ OpenJR/ Wikimedia Commons

 Spektakle wystawiane podczas festiwalu w Bregencji to nie tylko niezwykłe widowisko artystyczne, ale i nie lada przedsięwzięcie techniczne. Monumentalna scenografia do przedstawień jest wznoszona na jeziorze na drewnianych palach, które okalają na stałe zakotwiczony w dnie jeziora betonowy trzon (w nim mieszczą się m.in. garderoby oraz pomieszczenia techniczne). Skonstruowanie sceny do „Czarodziejskiego fletu” zajęło ponad 200 dni, a zaangażowanych w budowę było ponad 30 firm m.in. z Austrii, Niemiec i Szwajcarii

Scenografia do 'Trubadura' VerdiegoScenografia do "Trubadura" Verdiego Fot. CC BY-SA 3.0/ AndreasPraefcke/ Wikimedia Commons

 Inspiracją dla autora scenografii do „Czarodziejskiego Fletu”, Johana Engelsa, były kolorowe figurki, znalezione kiedyś na afrykańskim targu. Górujące nad sceną, widoczne z daleka figury potworów przypominają bramy do świątyń Mądrości, Rozumu i Natury. Sama akcja spektaklu rozgrywa będzie na obrotowej, zielonej kopule w kształcie żółwia (pod olbrzymią skorupą ukryto m.in. schody i windy, z których korzystają śpiewacy). Z kolei pod powierzchnią wody przebiegają szyny, po których poruszają się niektóre elementy scenografii, np. kilkunastometrowej długości gondola. Sami muzycy zasiadają w Domu Festiwalowym, a znajdujący się na scenie śpiewacy mogą śledzić wskazania dyrygenta na ekranach umieszczonych nad widownią. Rozbrzmiewająca muzyka oraz popisy solistów są transmitowane przez ponad 800 głośników rozmieszczonych na scenie oraz na widowni, na której co wieczór zasiada ok. 7 tys. osób.

W ubiegłym roku, obok „Czarodziejskiego Fletu”, podczas festiwalu odbyła się światowa premiera opery "Kupiec wenecki" Andrzeja Czajkowskiego - Polaka, ocalonego z warszawskiego getta, który po wojnie zyskał sławę jako wybitny pianista. Polska premiera „Kupca weneckiego” będzie mieć miejsce w październiku tego roku.

 Jako ciekawostkę warto dodać, że Festiwal odegrał swoją role w jednym z odcinków przygód agenta 007. W 2008 r. na tle scenografii stworzonej na potrzeby wystawianej wówczas „Toski” Pucciniego kręcono niektóre sceny „Quantum of Solace”.

Opera Wolfganga Amadeusza Mozarta „Czarodziejski flet” będzie w tym roku wystawiana na wodnej scenie od 23 lipca do 25 sierpnia. W kolejnym sezonie (20015/16) na Festiwalu będzie wystawiana opera Giacomo Pucciniego „Turandot”. Więcej informacji na stronie festiwalu.

Więcej o: