Kąpiel w Bałtyku tylko dla odważnych? Niekoniecznie! Przeczytaj, gdzie nad polskim morzem jest najcieplejsza woda [FORUM]

Co roku to samo wyzwanie: kąpiel w Bałtyku. Niektórzy wytrzymują dłużej, inni krócej, są też tacy, którzy nawet nie próbują. Ale czy woda w Bałtyku jest wszędzie jednakowo zimna? Użytkownicy naszego forum dzielą się radami, gdzie nad polskim morzem woda jest najcieplejsza, a my postanowiłyśmy sprawdzić, czy mają rację.

Świnoujście czy Kołobrzeg?

Użytkowniczka ania-bell na naszym forum Morze pisze: "Najcieplejsze jest morze w okolicach Mierzei Wiślanej (oczywiście woda zatokowa) oraz w okolicach Świnoujścia. Moje dotychczasowe pobyty nad morzem wykazały, że najcieplejsza woda była w Stegnie, potem w Niechorzu, Pobierowie i Karwi, a najzimniejsza w Jastarni (nad morzem, bo w zatoce była cieplutka) i Kołobrzegu.". Użytkowniczka dominikanadmorzembalfala dodaje jeszcze jedną miejscowość.

"Dużo zależy też od tego, jaki prąd przyjdzie. Sa dni, kiedy woda jest rzeczywiście przyjemna, a są i takie, że ja nie wchodzę - jestem ciepłolubna :). W Ostrowie [ ] bardzo długo jest płytko. Idziesz i idziesz, i woda jest do kolan. Dlatego szybko się nagrzewa."

Natomiast użytkowniczka a_mcz ma wątpliwości:

"Myślę, że nasze morze ma wszędzie jednakową temperaturę. Rok temu w Sopocie była wyjątkowa ciepła woda, ale to chyba był jakiś nadzwyczajny przypadek."

Ciepło, cieplej, najcieplej

Czy rzeczywiście w zależności od miejscowości woda w Bałtyku różni się temperaturą? Postanowiliśmy to dla Was sprawdzić.

Dzięki danym zgromadzonym na portalu pogodynka.pl możemy przyjrzeć się temperaturze wód w Bałtyku w zeszłym roku oraz w czerwcu i lipcu 2014. Oczywiście wiele zależy od lata.

W roku 2013 w sezonie wakacyjnym, czyli od 15 czerwca do końca sierpnia na najcieplejsze kąpiele mogliśmy liczyć w Pucku (średnia temperatura 20,3 stopnie Celsjusza), Świnoujściu (20,1) oraz Międzyzdrojach (19,2). Bałtyk najzimniejszy był natomiast w Ustce - 17,3 stopnia Celsjusza. Należy jednak podkreślić, że rok wcześniej, w 2012, woda była średnio o jeden stopień niższa na całym wybrzeżu.

Według danych meteorologicznych, woda w Bałtyku jest najcieplejsza w sierpniu. Wtedy osiąga swoje maksimum.

Jakie więc mamy prognozy na ten rok? Niestety, nie zapowiada się dobrze. Ale spokojnie, do sierpnia jeszcze trochę. W czerwcu najcieplej było w Świnoujściu - 17,3 i zaraz potem w Międzyzdrojach 16,8. Najzimniej natomiast na Helu - 14,4 oraz Władysławowie 14,9 stopnia. Temperatury rosną, dzisiaj (2 lipca) woda w Międzyzdrojach sięgnęła 18,3 stopni Celsjusza.

W zestawieniu podajemy duże miejscowości, które reprezentują poszczególne fragmenty wybrzeża. Jednak często się zdarza, że lokalny klimat czy też prądy morskie zmieniają temperaturę wody w mniejszych miejscowościach. I tu już przydałaby się Wasza pomoc:

Jakie są Wasze doświadczenia? Macie miejscowości pewniaki, w których mikroklimat sprzyja kąpielom? Czekamy na Wasze komentarze.

Więcej o: