Giżycko to historyczna wizytówka regionu. W bezpośrednim sąsiedztwo miasta położona jest Twierdza Boyen , obowiązkowa atrakcja dla wszystkich zainteresowanych przeszłością tych terenów. W samym mieście ciekawostkę stanowi słynny most obrotowy, będący jedyną konstrukcją tego typu w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Okazuje się, że siła jednego człowieka wystarcza do otwarcia mostu ważącego 100 ton! Regaty w ramach Żeglarskiego Grand Prix odbędą się tutaj w sobotę 19 lipca i stanowić będą element głośnego Giżyckiego Tygodnia Żeglarskiego .
Mazurska Noc Kabaretowa jest wydarzeniem o ogólnokrajowym zasięgu. Mrągowo , słynie z organizacji licznych imprez masowych i dba o to, aby turyści odwiedzający region Wielkich Jezior Mazurskich nie narzekali na brak rozrywek. Zapowiada się więc nie tylko emocjonująco, ale i śmiesznie. Odbędą się one 20-go lipca, tuż po Mazurskiej Nocy Kabaretowej .
Mikołajki nie raz nazywane były Żeglarską Stolicą Polski . Położenie w centralnym punkcie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich sprawia, iż miasto trudno ominąć, płynąc zarówno od północny, jak i południa. Tym lepiej, bo dużo się tutaj dzieje. Dla wielu żeglarzy, nieodzownym dopełnieniem mazurskiej przygody są występy zespołów szantowych. Wierzymy, że Festiwal Szantowy wraz z regatami spełnią ich oczekiwania. Miasto serdecznie zaprasza 26-go lipca.
Czas na spokój, relaks i wypoczynek. Skryte wśród gęstych lasów Ruciane - Nida stanowi idealne miejsce do naładowania swoich akumulatorów. Miasto otoczone jest jeziorami, licznymi trasami rowerowymi i szlakami kajakowymi. Żeglarze kojarzą to miejsce głównie ze względu na Śluzę Guziankę , która oddziela od siebie dwa wielkie jeziora: Bełdany i Nidzkie. Tutejszy etap Żeglarskiego Grand Prix odbędzie się 2 sierpnia, w ramach Dni Rucianego-Nidy .
Finał Żeglarskiego Grand Prix odbędzie się w cieniu ryńskiego Zamku Krzyżackiego. Miasto szczyci się swoimi średniowiecznymi korzeniami i organizuje tu liczne imprezy oraz zloty rycerskie. Turysta odwiedzający miasto natknąć się może na symbol pomarańczowego ślimaka, który oznacza, że Ryn jest jednym z miast CittaSlow . Mieszkańcy Rynu podkreślają, że żyje się tutaj przyjemnie i spokojnie, a ślimak jest tego znakiem. Co nie znaczy, że czas będzie Wam się ślimaczył. Ostatni etap oraz uroczysty Finał Żeglarskiego Grand Prix zaplanowano na 23-go sierpnia.
Najdalej wysunięte na północ miasto Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich . Dla żeglarzy to cel żeglugi. Dość odległy, lecz kuszący swoją unikalnością. Niepowtarzalny klimat miejsca potęguje wszechobecna natura. Węgorzewo zaprasza na etap Żeglarskiego Grand Prix 12 lipca. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zdobycia Pucharu Burmistrza .
***
7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, , Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.
W ramach kampanii od czerwca do września 2014 r, w miastach partnerskich zorganizowany zostanie cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będzie moc atrakcji na lądzie.
Serwis Podroże.gazeta.pl jest patronem medialnym akcji "7 Cudów Mazur". Więcej informacji i program wydarzeń towarzyszących akcji można znaleźć na stronie: http://www.7cudowmazur.pl/
źródło: Okazje.info